Gwardia Cesarska Mandżukuo

Gwardia Cesarska
禁衛隊 / しんえいたい
Ilustracja
Historia
Państwo Mandżukuo
Sformowanie1933
Rozformowanie15 sierpnia 1945
Działania zbrojne
Wojna chińsko-japońska;
Wojna radziecko-japońska
Organizacja
DyslokacjaChangchun (Xinjing)
Rodzaj sił zbrojnychlądowe
Rodzaj wojskpiechota

Gwardia Cesarska Mandżukuo (chiń. 禁衛隊, jap. しんえいたい) – elitarna jednostka cesarskiej armii Mandżukuo, utworzona w 1933. Gwardziści byli odpowiedzialni za osobistą ochronę cesarza Puyi i wyższych członków rządu. Kwatera główna gwardii mieściła się w stołecznym Xinjing.

Historia

Gwardia cesarstwa Mandżukuo była wzorowana na japońskiej gwardii cesarskiej, która był odpowiedzialna przede wszystkim za ochronę cesarskiej rodziny. Utworzono ją jeszcze w okresie ustroju republikańskiego (Puyi był prezydentem Mandżukuo w latach 1932-1934). Nawiązania do analogicznej jednostki japońskiej były skutkiem marionetkowego charakteru państwowości Mandżukuo, które w całości było zależne od Japończyków i ich armii kwantuńskiej. Początkowo gwardia liczyła 200 mężczyzn zorganizowanych w kompanię. Później sformowano brygadę - nazwaną Jing’anyoujidui (Specjalny Korpus Gwardii) - wykorzystywaną w operacjach specjalnych podczas pacyfikacji Mandżurii. Część członków Specjalnego Korpusu została jednak wyłączona z działań bojowych i objęła funkcję reprezentacyjno-ochronną jako właściwa gwardia przyboczna cesarza.

Członkami gwardii zostawali wyłącznie etniczni Mandżurowie. Gwardzistów szkolono niezależnie od reszty armii oraz sił japońskich. Mimo w dużej mierze ceremonialnej roli jaką im przydzielono, członkowie otrzymali najnowszą broń palną oraz miecze guntō lub szable. Umundurowanie było koloru jednolicie szarego lub czarnego ze srebrnymi lub złotymi insygniami. Na hełmach umieszczona była pięcioramienna gwiazda w barwach flagi narodowej (złoto, czerwień, błękit, biel i czerń). Uzupełnieniem munduru była czapka typu kepi.

Jednostka przestała istnieć wraz z powodzeniem operacji kwantuńskiej, przeprowadzonej przez żołnierzy radzieckich latem 1945.

Zobacz też

Bibliografia

  • Philip Jowett, Rays of the Rising Sun, Vol. 1: Japan's Asian Allies 1931-45, China and Manchukuo, 2005.

Media użyte na tej stronie

Flag of Manchukuo.svg
Flag of Manchukuo
Manchukuo star.svg
Military badge of Manchukuo.
Manchukuo Honor Guard.JPG
Manchukuo Honor Guard