Gwiezdne wrota (serial telewizyjny)

Gwiezdne wrota
Stargate SG-1
Ilustracja
Gatunek

akcja
przygodowy
sci-fi[1]

Kraj produkcji

Kanada
Stany Zjednoczone

Oryginalny język

angielski

Twórcy

Brad Wright
Jonathan Glassner

Główne role

Richard Dean Anderson
Michael Shanks
Amanda Tapping
Christopher Judge
Don S. Davis
Corin Nemec
Ben Browder
Beau Bridges
Claudia Black

Liczba odcinków

214

Liczba serii

10

Lista odcinków
Produkcja
Produkcja

Jonathan Glassner
Brad Wright

Muzyka

Joel Goldsmith

Wytwórnia

MGM Television
Double Secret Productions
Gekko Film Corp.
(1997–2005)
(sezony 1–8)
Sony Pictures Television
(2005–2006)
(tylko sezon 9)
Showtime Networks
(1997–2002)
(sezony 1–5)
Sci-Fi Originals
(2002-2007)
(sezony 6-10)

Czas trwania odcinka

44 min

Pierwsza emisja
Data premiery

27 lipca 1997

Stacja telewizyjna

Showtime
(sezony 1 – 5)
Sci Fi Channel

Lata emisji

19972007

Chronologia
Poprzednik

Gwiezdne wrota

Kontynuacja

Gwiezdne wrota: Arka Prawdy

Powiązane

Gwiezdne wrota: Atlantyda
Gwiezdne wrota: Wszechświat

Strona internetowa

Gwiezdne wrota (ang. Stargate SG-1, krócej SG-1) – amerykańsko-kanadyjski serial fantastycznonaukowy wyprodukowany przez MGM Television i Double Secret Productions[2]. Twórcami serialu są Brad Wright i Jonathan Glassner. Fabuła serii opiera się na wydarzeniach przedstawionych w filmie z 1994 r., pt. Gwiezdne wrota. Serial składa się łącznie z 214 odcinków, podzielonych na 10 sezonów. Jego premiera miała miejsce 27 lipca 1997 r., na kanale Showtime; ostatni odcinek wyemitowano 13 marca 2007 r. na kanale Sky1. W 2008 roku powstały także dwa filmy fabularne związane z serialem, kończące jego wątki – Gwiezdne wrota: Arka Prawdy oraz Gwiezdne wrota: Continuum.

Akcja serialu rozpoczyna się rok po wydarzeniach z filmu kinowego, gdy rząd Stanów Zjednoczonych przypadkowo dowiaduje się, że przechowywane przez nich urządzenie obcych o nazwie Gwiezdne wrota jest w stanie transportować ludzi i przedmioty na inne planety poprzez tunel czasoprzestrzenny. W związku z tym zostają utworzone elitarne jednostki podlegające dowództwu Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, które mają za zadanie chronić Ziemię przed zagrożeniami z kosmosu, takimi jak Goa’uldowie czy Ori. Sztandarową drużyną jednostki jest SG-1, składająca się ze specjalistów w swoich dziedzinach – pułkownika Jacka O’Neilla (Richard Dean Anderson), doktora Daniela Jacksona (Michael Shanks), major Samanthy Carter (Amanda Tapping) i Teal’ca (Christopher Judge). Serial nawiązuje szczególnie do mitologii egipskiej i nordyckiej, a także do legend arturiańskich.

Z serialem związana jest również seria Stargate: Infinity, dwie serie spin-off pt. Gwiezdne wrota: Atlantyda (2004–2009) oraz Gwiezdne wrota: Wszechświat (2009–2011), a także wiele słuchowisk, książek i gier.

Fabuła

Po powrocie pułkownika O’Neilla z misji na Abydos Gwiezdne wrota zostają wyłączone i dostarczone do bazy Cheyenne w pobliżu Colorado Springs w stanie Colorado w Stanach Zjednoczonych. Rok później wrota zostają aktywowane z zewnątrz i do bazy dostaje się grupa wojowników Jaffa, która przypuszcza na nią atak. Dowódca bazy, generał Hammond, prosi pułkownika O’Neilla o powrót do służby i pomoc w poprowadzeniu kolejnej misji na Abydos. Myśli on, że to właśnie z tej planety przybył wrogi oddział. Na Abydos drużyna z Ziemi spotyka doktora Jacksona, który został tam po pierwszej wyprawie. Dzieli się on odkryciem zapisków w jaskiniach, które dowodzą o istnieniu całej sieci gwiezdnych wrót. Jego zdaniem wrogowie mogli być przybyszami z którejś z tysięcy innych istniejących planet. Kolejny atak obcych, tym razem na mieszkańców Abydos, umożliwia Ziemianom odnalezienie i uratowanie porwanych mieszkańców, w tym także żony doktora Jacksona.

Na planecie Chulak zdobywają uznanie jednego z obcych – Teal’ca – który mając nadzieję na oswobodzenie swojego ludu spod rządów Goa’uldów, postanawia zdradzić swojego władcę i przyłączyć się do Ziemian. W bazie Cheyenne zostaje utworzone dowództwo gwiezdnych wrót – SGC, a także kilkanaście drużyn SG, w tym SG-1 w składzie: pułkownik Jack O’Neill, kapitan Samantha Carter, doktor Daniel Jackson i Teal’c. Drużyny mają za zadanie podróżowanie przez wrota, badanie innych światów i technologii, które umożliwiłyby walkę z Goa’uldami, a także pozyskiwanie nowych sojuszników.

Saga Goa’uld

Akcja odcinka pilotażowego zatytułowanego Dzieci bogów rozpoczyna się rok po wydarzeniach z pierwszego filmu. Głównym czarnym charakterem jest Apofis. SGC został reaktywowany po rocznej przerwie, gdy wrota okazują się być częścią międzyplanetarnej sieci łączącej liczne planety. Utworzone zostają zespoły SG, których zadaniem jest bronić Ziemię przed Goa’uldami, posiadającymi ogromne, międzygwiezdne okręty wojenne w kształcie piramid oraz niezliczoną armię Jaffa (dziedzicznych zniewolonych wojowników, będących ludzkimi inkubatorami dla larw Goa’uld). Sztandarowy zespół Ziemi SG-1, do którego dołącza były pierwszy przyboczny Apofisa (Lead Soldier Jaffa) Teal’c, spotyka się z innymi rasami oraz zawiązuje kilka kluczowych sojuszy:

  • Podobni do Goa’uldów, ale żyjący w pełnej symbiozie z własnymi larwami Goa′uldów – Tok’ra,
  • Bardzo zaawansowani ludzie – Tollanie,
  • Pacyfiści – Noxowie,
  • Istoty podobne do opisywanych podczas kontaktu w Roswell. Bardzo zaawansowana rasa, która objawiała się ludziom przez tysiące lat jako Bogowie starożytnych Wikingów, lecz nie wykorzystujący ludzi – Asgardzi,
  • Oraz resztki potężnych Pradawnych po ascendencji.

Innym zagrożeniem, które pojawia się w sezonie 4 (i finale sezonu 3) są maszyny o nazwie Replikatory. W międzyczasie również nieuczciwi agenci wywiadu na Ziemi, organizacja NID, wielokrotnie próbuje przejąć kontrolę nad Gwiezdnymi Wrotami i innymi technologiami obcych. Mimo śmierci Apophisa na początku sezonu 5, Imperium Goa’uld pozostaje poważnym zagrożeniem dla SGC oraz Ziemi i jej sojuszników (do końca sezonu 8). Władca Systemów Lord Baal (inny zapis: Ba′al) (Cliff Simon) jest jedynym wpływowym Goa’uld w trakcie ostatnich dwóch sezonów Stargate SG-1. Został on ostatecznie pokonany w filmie DVD Stargate: Continuum.

Saga Anubis

Po porażce Apofisa w sezonie 5 najważniejszy i najbardziej niebezpieczny staje się Władca Systemów – Anubis. Posiada on dużą wiedzę na temat Pradawnych i ich technologii. Gdy Ziemianie budują swój pierwszy statek międzygwiezdny (Prometeusz) – sezony 6 i 7 – Anubis tworzy armię niemal niepokonanych Wojowników Kull i niszczy wielu Władców Systemów. W finale 7 sezonu SG-1 odkrywa potężną broń w placówce Pradawnych na Antarktydzie, która niszczy całą flotę Anubisa. Stanowi to „podkładkę” dla spin-offa serii: Stargate Atlantis – który rozpoczyna się właśnie w tym miejscu. W sezonie 8 Baal przejmuje większość sił Anubisa, jednak to Władca potajemnie odzyskuje kontrolę nad jego armią. Ludzkie formy Replikatorów (wyższy poziom – składające się z nanobotów) zaczynają podbój Władców Systemu, ale SG-1 znajduje i dostosowuje starożytną broń, aby zniszczyć wszystkie Replikatory w całej galaktyce. Koniec sezonu 8 ujawnia dobroczynny charakter Omy Desala, która jest odpowiedzialna za ascendencję Anubisa. Kiedy angażuje go w odwieczną walkę, ogranicza jego oddziaływania na śmiertelników. Replikatory i najbardziej wpływowi Władcy Systemów są już unicestwieni, a Jaffa uwolnili się spod jarzma Goa’uld.

Saga Ori

Po sezonie 8 pierwotna drużyna SG-1 rozpada się: Teal′c wraca na Dakarę, Daniel Jackson czeka na Dedala i lot do Atlantydy, natomiast Samantha Carter dostała przydział w Strefie 51. Nowym dowódcą SG-1 zostaje płk Cameron Mitchell, pilot zasłużony w bitwie nad Antarktydą. W międzyczasie SGC nieumyślnie zwróciło uwagę starożytnej rasy zwanej Ori na własną galaktykę. Gdy Ori wysyłają swoich ulepszonych ludzi – Przeorów – do naszej Drogi Mlecznej, aby szerzyli religię, która ma na celu zwiększenie ich mocy, Ba’al wraz z kilkoma pomniejszymi Goa’uldami przenikają na Ziemię jako „Trust” (koalicja fałszywych agentów NID), aby odbudować własną potęgę. Pod koniec sezonu 9, Ori rozpoczynają krucjatę swoimi statkami wojennymi i z łatwością pokonują zrzeszone siły Ziemi i ich sojuszników. Przywódca Ori, Adria, zostaje przedstawiona dopiero w premierowym odcinku 10 sezonu. SG-1 udaje się na poszukiwania Sangreala – starożytnej broni, która może pomóc pokonać wojowniczą rasę. Szuka jej także Ba’al, wraz ze swoimi klonami, lecz na potrzeby własne. Z pomocą potężnego Merlina, SG-1 znajduje plany budowy Sangreala i wysyła działającą wersję maszyny do galaktyki Ori. Krótko po tym Adria wstępuje na wyższy poziom istnienia. Cała saga Ori kończy się w powiązanym z serią filmie „Gwiezdne wrota: Arka prawdy”.

Obsada

PostaćAktorSezonyFilmy
12345678910Gwiezdne wrota: Arka PrawdyGwiezdne wrota: Continuum
Jack O’NeillRichard Dean AndersonGłównaGościnnieGłówna
Daniel JacksonMichael ShanksGłównaGościnnieGłówna
Samantha CarterAmanda TappingGłówna
Teal’cChristopher JudgeGłówna
George HammondDon S. DavisGłównaGościnnieGościnnie
Jonas QuinnCorin NemecGościnnieGłównaGościnnie
Cameron MitchellBen BrowderGłówna
Hank LandryBeau BridgesGłównaGościnnie
Vala Mal DoranClaudia BlackGościnnieGłówna
  • Richard Dean Anderson jako Jonathan „Jack” O’Neill – pułkownik i weteran operacji specjalnych United States Air Force, który poprowadził pierwszą misję przez wrota w filmie Stargate (grany wtedy przez Kurta Russella). Przywrócony z emerytury w pilotażowym odcinku do służby jako dowódca SG-1 w pierwszych siedmiu sezonach. Przejmuje dowodzenie nad SGC po awansie na generała brygady na początku sezonu 8. Przeniesiony do Waszyngtonu przed sezonem 9, otrzymuje awans na generała. Pojawia się w sezonach 9 i 10 SG-1, a także w Stargate: Continuum oraz w sezonach 1 i 3 Stargate: Atlantis. Także jako generał – pułkownik w wielu epizodach Stargate: Universe, gdzie dowodzi Department of Homeworld Security.
  • Michael Shanks jako dr Daniel Jacksonegiptolog, którego naciągane teorie o piramidach doprowadziły do udziału w pierwotnej misji Stargate w filmie (gdzie Daniela grał James Spader). Dołącza do drużyny SG-1 w poszukiwaniu porwanej żony w odcinku pilotażowym, ale jego naiwność i ciekawość regularnie stwarza przeszkody dla zespołu[3]. Postać stopniowo ewoluuje: od bycia archeologiem i tłumaczem w sumienie zespołu[4]. Jest częścią SG-1 do momentu przejścia na wyższy poziom egzystencji (ascenduje w chwili śmierci) na koniec 5 sezonu. Po przeciwstawieniu się zasadom nieingerencji powraca do naturalnego ciała na początku sezonu 7 i pozostaje już tak do końca serialu. W ostatnich trzech sezonach pokazuje swoje obiekcje w stosunkach z Valą Mal Doran[3]. Daniel pojawia się również w obu filmach DVD oraz w okresach 1 i 5 Stargate: Atlantis. Pojawił się w odcinku pilotażowym i dwóch kolejnych odcinkach Stargate: Universe.
  • Amanda Tapping jako dr Samantha Carter – genialna astrofizyk[5] i kapitan (w sezonie 3 awansowana na major) Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, który dołącza do SG-1 pod dowództwem płk O’Neilla w pilotażowym odcinku. Na początku sezonu 8, po awansie na podpułkownika, przejmuje dowodzenie nad SG-1. Seria wielokrotnie nawiązuje do romantycznych uczuć między O’Neillem i Carter, ale ich związek nigdy nie jest skonsumowany (oboje są wojskowymi w podległości służbowej) poza alternatywną rzeczywistością. Carter pomaga ppłk. Cameronowi Mitchellowi w sezonie 9 i 10. Po jej uczestnictwie w Stargate: The Ark of Truth zostaje mianowana na pułkownika i staje się nowym dowódcą wyprawy Atlantis w sezonie 4 Stargate: Atlantis. Ponownie wstępuje do SG-1 w Stargate: Continuum. Jest obarczona tymczasowym dowództwem SGC podczas ataku przez statek Wraith w finale serii Stargate: Atlantis. Później jest dowódcą George’a Hammonda (krążownika klasy Daedalus) i pojawia się w pierwszym odcinku Stargate: Universe. Carter występuje epizodycznie we wszystkich sezonach Stargate Atlantis (poza 4, gdzie jest jedną z głównych postaci) i pojawia się też w pierwszym Atlantis filmie DVD i w trzecim filmie o SG-1.
  • Christopher Judge jako Teal’c – cichy i mocny Jaffa – kosmita, który był pierwszym przybocznym Goa’uld Apophisa. Wchodzi do SG-1 w trzecim odcinku w nadziei, że doprowadzi jego naród (Jaffa) do wolności. Pomimo sukcesu w realizacji tego celu na koniec sezonu 8, pozostaje członkiem SG-1 do końca serialu. Pojawia się również w obu filmach DVD oraz w 4 sezonie Stargate Atlantis.
  • Don S. Davis jako George Hammond – Generał major US Air Force (później Generał broni), który dowodził SGC w ciągu pierwszych siedmiu sezonów. Oprócz pojedynczych występów w okresach od 8 do 10 w Stargate SG-1 pojawia się w sezonie 1 Stargate Atlantis. Davis zmarł na atak serca w czerwcu 2008 roku, przez co jego ostatnią rolą w uniwersum Gwiezdnych Wrót była rola w Stargate: Continuum[6].
  • Corin Nemec jako Jonas Quinn – pochodzący z innej planety naukowiec z kraju Kelowna na planecie Langara. Daniel poświęca swoje życie (co prowadzi do jego oświecenia) na koniec 5 sezonu w próbie uratowania Kelowna od kataklizmu, ale jego reakcja nie jest pozytywnie przyjęta przez przywódców co powoduje, że Jonas pomaga Ziemianom. Jest on człowiekiem szybko uczącym się i wypełnia puste miejsce Daniela w SG-1 w sezonie 6. Po powrocie Daniela wraca na swoją planetę i tam pozostaje, występuje jeszcze w sezonie 7.
  • Ben Browder jako Cameron „Cam” Mitchell – podpułkownik United States Air Force, który jest wyznaczony jako nowy dowódca SG-1 na początku sezonu 9. Stara się doprowadzić do połączenia jej byłych członków (Sam, Daniela i Teal’ca) pod jego dowództwem SG-1. Jest on mianowany na pułkownika między jego występami w Stargate: The Ark of Truth a Stargate: Continuum.
  • Beau Bridges jako Henry „Hank” Landry – Generał United States Air Force i dowódca SGC w sezonie 9 i 10. Zastąpił Hammonda, który odszedł na emeryturę. Jest Ojcem SGC medycznego oficera Carolyn Lam i pojawia się zarówno w filmach, jak i sezonach 2 i 3 Stargate Atlantis.
  • Claudia Black jako Vala Mal Doran – oszustka z nienazwanej planety oraz były ludzki gospodarz Goa’ulda Qetesh. Jej pierwszy występ w sezonie 8 – „Bez ograniczeń” jest początkiem jej flirtu oraz antagonistycznych stosunków z Danielem[3]. W sezonie 9 wraz z nim nieumyślnie odkrywa nowe zagrożenie, czyli Ori. Przyłącza się do SG-1 po urodzeniu nowego lidera Ori na początku sezonu 10 i pojawia się w filmach DVD. W październiku 2009 roku, jest jedynym byłym członkiem obsady, który nie dostał propozycji uczestniczenia w trzecim filmie.
Glif symbol planety Ziemia w świecie serialu

Sezony i odcinki

Gwiezdne wrota liczą 7 sezonów po 22 odcinki i 3 sezony po 20 odcinków, łącznie 214 odcinków w 10 sezonach. 14 marca 2007 roku na amerykańskim kanale Sci Fi Channel został wyemitowany ostatni odcinek pt. Unending. Do serialu zalicza się również dwa filmy pełnometrażowe Gwiezdne Wrota: Arka Prawdy oraz Gwiezdne wrota: Continuum.

Emisja w Polsce

Polską premierową emisję pierwszych dwóch sezonów zaprezentowała stacja TVN, kolejnych 8 – HBO. Począwszy od 3 grudnia 2007 kanał AXN SciFi wyemitował wszystkie dziesięć sezonów serialu (emisja ostatniego odcinka nastąpiła 15 kwietnia 2009). Ponadto kanały AXN SciFi i AXN emitują kilka cykli powtórek różnych sezonów. W 2013 roku AXN rozpoczęło emisję serii Stargate: Wszechświat. Od 26 lutego 2014 roku serial emituje TV PULS od poniedziałku do piątku o 9:55 lub 10:00 oraz 17:00. Serial nadaje kanał SciFi Universal o 16:10 i 17:10.

Przypisy

  1. Paul Brenner, Stargate: Overview, AllMovie [dostęp 2021-06-05] (ang.).
  2. Gwiezdne wrota / Stargate SG-1. [dostęp 2021-11-21].
  3. a b c Steven Eramo, Michael Shanks – Curious Mind, „TV Zone”, 64, lipiec 2005, s. 40–42.
  4. Brad Wright i inni, Stargate SG-1: Season 3 – Timeline To The Future – Part 1: Legacy Of The Gate (DVD), [w:] MGM Home Entertainment, 2001.
  5. Booker 2004, s. 181–182.
  6. Don S. Davis: 1942-2008, GateWorld, 30 czerwca 2008 [dostęp 2021-06-21] (ang.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Stargate SG·1 symbol 01.svg
Autor: SGC.Alex, Licencja: CC BY-SA 3.0
Stargate glyph from the “Stargate SG·1” series. Own work based on Gate close-ups from the series. Each glyph is represented according to both orientation and position it occupies on the Gate inner ring.
Stargate-earth-glyph.svg
Autor: Stefan-Xp, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Stargate Earth Glyph. Specifically the origin symbol on the Giza Stargate, the Antarctic Stargate had a different origin symbol
Stargate SG-1.svg
Logo of Stargate SG-1