Gyldendal

Klareboderne 3, Kopenhaga, siedziba główna od 1787 roku
Założyciel Søren Gyldendal (1742-1802)

Gyldendal (pełna nazwa Gyldendalske Boghandel, Forlag Nordisk A/S)  - duńskie przedsiębiorstwo, działające w branży medialnej, z siedzibą w Kopenhadze. Gyldendal powstał jako księgarnia założona przez Sørena Gyldendala w 1770 roku. Jest największym i najstarszym wydawnictwem w Danii. Przychody netto wyniósły w 2018 roku 853,5 miliona koron duńskich[1]. Gyldendalkoncernen ma udziały w wielu innych firmach, w tym wytwórni Records Exlibris. Jest też wydawcą Den Store Danske Encyklopædi, największej duńskiej encyklopedii.

Wydawnictwo Gyldendal zostało założone przez Sørena Gyldendala w 1770 roku, co czyni je najstarszym istniejącym wydawcą książek w Danii. Ojciec założyciela, dyrektor szkoły, Jens Mortensen, nie nadał swojemu najstarszemu synowi, urodzonemu w 1742 roku, nazwiska Jensen, co było popularne w tamtych czasach, ale nadał mu nazwisko Gyldendal („złota dolina”), na cześć doliny w Giver w gminie Løgstør w Jutlandii, gdzie znajdowała się szkoła jego ojca. Søren Gyldendal kupił posiadłość przy ulicy Klareboderne 3 w Kopenhadze w 1787 roku, która nadal jest siedzibą wydawnictwa[2]. Logo marki Gyldendal pochodzi z charakterystycznego pierścienia założyciela Sørena Gyldendala. Przedstawia żurawia stojącego z kamieniem w jednym, podniesionym pazurem, Żuraw jest starym europejskim symbolem troski i czujności. Jeśli ptak zacznie zasypiać, kamień spadnie i go obudzi[3].

W 1925 r. założono norweskie wydawnictwo Gyldendal Norsk Forlag („Gyldendal Norwegian Publishing House”), które nabyło prawa do norweskich autorów od Gyldendal[4].

Wydawnictwo Gyldendal od prawie 250 lat wydaje publikacje, które mają na celu wzbogacenie duńskich czytelników o wiedzę, sztukę, kulturę i rozrywkę. W samym wydawnictwie Gyldendal publikuje się rocznie ponad 400 nowych tytułów dla różnych grup odbiorców: dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Na stronie internetowej wydawnictwa znajduje się leksykon online, który zawiera ponad 161 000 haseł, z których każde zostało zredagowane i zweryfikowane przez wiodących duńskich ekspertów tematycznych z danej dziedziny. W latach 2011-14 został rozszerzony o dziesięć leksykonów specjalistycznych, między innymi: Duński Leksykon Biograficzny, Starożytna Dania i Natura w Danii[3].

Gyldendal jest także założycielem klubów książkowych do których należy około 150 000 miłośników książek, należą do nich: Gyldendal's Book Club, Gyldendal's Children's Book Club i Collector's Book Club. Kluby książkowe Gyldendal organizują spotkania ze znanymi i nowymi autorami, na których prowadzone są dyskusje oraz podpisywane książki. Można zostać również członkiem internetowego klubu książki Gyldendal + i korzystać ze zniżek na książki oraz dostawać co miesiąc nową książkę według spersonalizowanych pod każdego czytelnika kryteriów[5].

Następujące spółki zależne należą do Gyldendal[6]:

  • Forlaget Cicero A / S - została założona w 1990 roku i publikuje książki z zakresu historii i historii kultury.
  • Forlaget Systime A / S - opracowuje materiały dydaktyczne dla duńskiego sektora edukacji, szczególnie w dziedzinie cyfrowej.
  • g.dk A / S - duża duńska księgarnia internetowa.
  • Gyldendal Akademisk A / S - publikuje materiały do nauki i nauczania na temat kształcenia i szkolenia zawodowego.
  • Nordisk Bog Center A / S zajmuje się wyłącznie dystrybucją i serwisem. Głównymi klientami są księgarnie i inni sprzedawcy książek.
  • Rocinante & Co. A / S - wydawnictwo, które jest szczególnie znane z kryminałów oraz książek dla dzieci i młodzieży.

Przypisy

  1. 5 års hoved- og nøgletal for Gyldendal-koncernen, Gyldendal A/S [dostęp 2020-02-10] (duń.).
  2. Gyldendal Norsk Forlag, En klangfullt navn, www.gyldendal.no [dostęp 2020-02-10] (norw.).
  3. a b Om Gyldendal Forlag, www.gyldendal.dk [dostęp 2020-02-10].
  4. Gyldendal Norsk Forlag, Hjem til Norge, www.gyldendal.no [dostęp 2020-02-10] (norw.).
  5. Gyldendal+ - Om bogklubben, www.gyldendals-bogklub.dk [dostęp 2020-02-10].
  6. Gyldendal.dk - Dattervirksomheder, web.archive.org, 26 września 2010 [dostęp 2020-02-10] [zarchiwizowane z adresu 2010-09-26].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Klareboderne 3 København.jpg
Gyldendal Forlag, Klareboderne 3, København. Bygget 1784. Fredet bygning.
Søren Gyldendal.jpg
Søren Gyldendal