HD DVD

HD DVD
Ilustracja
Ilustracja
Typ nośnika

dysk optyczny

Data premiery

31 marca 2006

Pojemność

od 15 GB do 30 GB

Metoda odczytu

laser półprzewodnikowy o długości fali ok. 405 nm

Metoda zapisu

laser półprzewodnikowy o długości fali ok. 405 nm

Opracowany przez

Toshiba, DVD Forum

Wykorzystanie

zapis filmu, danych

Wymiary nośnika

⌀ 120 mm

Logo HD DVD

HD DVD (z ang. High Definition DVD) – format zapisu optycznego danych, opracowany przez firmy Toshiba, NEC i Memory-Tech zrzeszone w organizację AOSRA. Podobny do płyt DVD, jednak znacznie bardziej pojemny, gdyż dzięki zastosowaniu niebieskiego lasera udało się znacznie zwiększyć gęstość upakowania danych.

Dane techniczne

  • Średnica: 120 mm
  • Grubość: 1,2 mm
  • Pojemność nośników HD DVD:
    • HD DVD-ROM (tylko do odczytu):
15 GB (jednostronny jednowarstwowy)
30 GB (jednostronny dwuwarstwowy)
30 GB (dwustronny jednowarstwowy)
51 GB (jednostronny trójwarstwowy) (zatwierdzony we wrześniu 2007)
60 GB (dwustronny dwuwarstwowy) (zatwierdzony we wrześniu 2007)
    • HD DVD-R (jednokrotny zapis):
15 GB (jednostronny jednowarstwowy)
30 GB (dwustronny jednowarstwowy)
    • HD DVD-RW (HD DVD-ReWritable, wielokrotny zapis):
20 GB (jednostronny jednowarstwowy)
32 GB (jednostronny dwuwarstwowy)
40 GB (dwustronny jednowarstwowy)
  • Długość fali światła lasera: 405 nm
  • Odległość między ścieżkami: 0,24 μm
  • Minimalna długość pitu: 0,34 μm

Opis

Podczas gdy czytniki DVD korzystają z czerwonego lasera, w napędach HD DVD laser ma kolor purpurowy. Podstawową różnicą pomiędzy tymi laserami jest długość fali – czerwony ma 650 nanometrów, podczas gdy "niebieski laser" tylko 405 nm. Pozwala to na zmniejszenie rozmiaru pitów, a co za tym idzie daje to możliwość gęstszego zapisywania danych na nośniku.

Wojna formatów

Nośnik HD DVD był konkurencją dla Blu-raya. Pomimo gorszych parametrów posiadał pewną zaletę – pierwsza warstwa nośnika mogła być identyczna z warstwą standardowej płyty DVD. Zapewniało to kompatybilność z odtwarzaczem DVD na poziomie pierwszej warstwy. HD DVD był dzięki temu dobrym nośnikiem do dystrybucji filmów. Na warstwie o pojemności 15 GB można było zapisać film w rozdzielczości HDTV, a na warstwie o pojemności 4,7 GB ten sam film w gorszej jakości. Film mogli obejrzeć zarówno posiadacze nowych odtwarzaczy HD DVD jak i starszych DVD, tylko że z różną jakością. Microsoft Windows Vista obsługuje technologię pamięci masowej HD DVD. Niekorzystne dla HD DVD było jednak to, że największa amerykańska wytwórnia filmów Warner Bros w styczniu 2008 na targach w Las Vegas poparła konkurencyjny standard Blu-ray.

16 lutego 2008 roku NHK i Reuters podały, że Toshiba planuje wstrzymanie produkcji HD DVD. Firma będzie w dalszym ciągu sprzedawać urządzenia ale nie będzie inwestować w projektowanie ich nowych modeli[1].

19 lutego 2008 prezes firmy Toshiba, Atsutoshi Nishida, ogłosił podczas konferencji prasowej w Tokio oficjalną decyzję swojej firmy o wycofaniu się z wszelkich prac związanych z technologią HD DVD[2].

Tego samego dnia po ogłoszeniu zaprzestania prac nad HD DVD, wytwórnia filmowa Universal Studios ogłosiła przejście na format BD. Podobnie Microsoft zrezygnował ze wsparcia formatu HD DVD przez zaprzestanie produkcji czytników do konsoli Xbox 360[3]. Oznacza to definitywną przegraną formatu na rzecz konkurencyjnego Blu-ray.

Kontrowersje związane z zabezpieczeniami

Flaga wolności słowa, przedstawiająca kolory odpowiadające wartościom RGB kolejnych elementów kodu

Zabezpieczenie HD DVD znane pod nazwą AACS (Advanced Access Content System) zostało złamane przez osobę znaną pod nickiem muslix64, choć wersja oprogramowania udostępniona przez autora wymaga dopracowania.

W związku z tym, iż na początku maja 2007 roku prawnicy AACS wysłali groźby pozwów i żądania zamknięcia stron publikujących kod (jego zapis heksadecymalny to 09 F9 11 02 9D 74 E3 5B D8 41 56 C5 63 56 88 C0) umożliwiający złamanie zabezpieczeń (między innymi do serwisu Digg), powstał bunt internautów, którzy zaczęli publikować 16-bajtowy kod wszędzie "gdzie się da", zamieszczając go w komentarzach na stronach, na swoich blogach, a nawet na koszulkach i w piosenkach[4] oraz teledyskach[5]. W ciągu jednego dnia wynik wyszukiwania w Google dla podanego hasła (09 F9…) wzrósł o 1 000 000 stron – jest to przykład efektu Streisand. Serwis Digg ostatecznie zrezygnował z cenzury i sam opublikował kod, twierdząc, iż jest "gotów stawić czoła wszystkim konsekwencjom. Będziemy walczyć o wolność słowa, lub zginiemy walcząc"[6].

Kod pojawił się na kanale amerykańskiej stacji telewizyjnej Current TV, gdzie go wyświetlono oraz zaprezentowano piosenki przedstawiające 16-bajtowy ciąg[7].

Wielu uważa sprawę za przykład cenzury internetu oraz dopuszczenie możliwości istnienia zakazanej liczby za absurd[8][9]. Powstała flaga, która została nazwana flagą wolności słowa, przedstawiającą kolory odpowiadające wartościom poszczególnych liczb kodu (po trzy pary na kolor) oraz „nadmiarowe” znaki C0 na ostatnim pasie.

Zobacz też

Przypisy

  1. Toshiba to exit HD DVD, end format war-NHK | Reuters, www.reuters.com [dostęp 2017-11-23] (ang.).
  2. Live from Toshiba's HD DVD press conference in Tokyo, www.engadget.com [dostęp 2017-11-23] (ang.).
  3. Microsoft Xbox 360 HD DVD Player Officially Discontinued, gizmodo.com [dostęp 2017-11-23] (ang.).
  4. YouTube, youtube.com [dostęp 2017-11-23] (fr.).
  5. YouTube, youtube.com [dostęp 2017-11-23] (fr.).
  6. Digg Blog, blog.digg.com [dostęp 2017-11-23] (ang.).
  7. Current.tv, www.current.tv [dostęp 2019-09-25].
  8. EFF: DeepLinks, www.eff.org [dostęp 2017-11-23] [zarchiwizowane z adresu 2007-05-03] (ang.).
  9. Why the 09ers Are So Upset, www.freedom-to-tinker.com [dostęp 2017-11-23] (ang.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Sample 09-F9 protest art, Free Speech Flag by John Marcotte.svg
Wersja SVG flagi protestującej przeciwko represjom związanym z upublicznianiem klucza szyfrowania nośników HD-DVD, zobacz stronę na wikipedii
IFA 2005 Toshiba Booth HD-DVD Logo (by HDTVTotalDOTcom)small.jpg
Autor: User:Andreas -horn- Hornig, Erstellt auf Anfrage von User:Andreas -horn- Hornig von Wolfgang "MrWichtig", Photo nachverbessert durch Michael "Blacky" Ritter von www.hdtvtotal.com, Licencja: CC-BY-SA-3.0

Deutsch: HD-DVD Logo. Aufgenommen am Toshibastand auf der IFA2005 in Berlin. English:

HD-DVD logo. Taken on the Toshiba booth on the consumer electronics fair IFA2005 in Berlin.
Hddvdback.png
Autor: Ofahcuts, Licencja: CC BY 3.0
Scan of HD DVD back.