HMY Victoria and Albert (1899)

HMY Victoria and Albert
Ilustracja
Historia
Stocznia

Pembroke Dock

Początek budowy

1897

Wodowanie

1899

 Royal Navy
Wejście do służby

1901

Dane taktyczno-techniczne
Wyporność

4700 t

Długość

120 m

Szerokość

12 m

Napęd
silnik parowy, żagle
Załoga

336

Her Majesty's Yacht Victoria and Albertbrytyjski jacht będący do dyspozycji rodziny królewskiej z okresu I wojny światowej i dwudziestolecia międzywojennego. Mimo że był to w rzeczywistości luksusowy statek pasażerski, zgodnie z tradycją przysługiwało mu określenie Royal Yacht i przynależność do Royal Navy jako okrętu. Była to trzecia w historii jednostka nosząca imię HMY „Victoria and Albert”, dla uczczenia królowej Wiktorii i jej męża. Jednostka służyła za panowania czterech brytyjskich monarchów.

Historia

Inicjatorką budowy nowego królewskiego jachtu była królowa Wiktoria, która wystosowała prośbę w tej sprawie do parlamentu. Jej zdaniem należało zastąpić czterdziestoletni jacht królewski nowym, porównywalnym do jednostek tego typu używanych w Rosji czy Niemczech. Budowa nowego jachtu królewskiego rozpoczęła się w grudniu 1897 roku w stoczni w Pembroke Dock[1]. Okręt wodowano w 1899 roku, wszedł do służby 23 lipca 1901 roku, siedem miesięcy po śmierci królowej Wiktorii[2].

HMY „Victoria and Albert” została wycofana ze służby w 1939 roku. Wykorzystywano ją jako zaplecze magazynowo-socjalne w bazie morskiej HMS Excellent w Portsmouth. Okręt sprzedano na złom w 1954 roku.

Zobacz też

Przypisy

Media użyte na tej stronie

HMSVictori&AlbertatChristiania.jpg
Royal yacht Victoria and Albert III visiting Christiania 1906