Ha-Moszawa ha-Amerika’it (Jerozolima)

Ha-Moszawa ha-Amerika’it
המושבה האמריקאית בירושלים
Osiedle Jerozolimy
Ilustracja
Hotel Kolonii Amerykańskiej
Państwo Izrael
DystryktDystrykt Jerozolimy
MiastoJerozolima
DzielnicaWschodnia Jerozolima
Położenie na mapie Jerozolimy
Mapa lokalizacyjna Jerozolimy
Ha-Moszawa ha-Amerika’it המושבה האמריקאית בירושלים
Ha-Moszawa ha-Amerika’it
המושבה האמריקאית בירושלים
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Ha-Moszawa ha-Amerika’it המושבה האמריקאית בירושלים
Ha-Moszawa ha-Amerika’it
המושבה האמריקאית בירושלים
Ziemia31°47′24″N 35°13′52″E/31,790000 35,231111
Portal Portal Izrael

Ha-Moszawa ha-Amerika’it (hebr. המושבה האמריקאית בירושלים, pol. Kolonia Amerykańska) – osiedle mieszkaniowe w Jerozolimie w Izraelu, znajdujące się na terenie Wschodniej Jerozolimy.

Położenie

Osiedle leży w północnej części miasta. Na południu znajduje się osiedle Bab az-Zahira, na zachodzie osiedla Bet Jisra’el i Arze ha-Bira, na północy osiedle Asz-Szajch Dżarrah, a na wschodzie osiedle Wadi al-Dżauz.

Historia

Osiedle zostało założone w 1881 przez członków amerykańskiej grupy chrześcijańskiej, na czele której stali Anna i Horatio Spafford. Marzyli oni o stworzeniu utopijnej społeczności chrześcijańskiej w Jerozolimie, którą zaczęto nazywać Kolonią Amerykańską. Mieszkańcy byli mocno zaangażowani w działalność filantropijną na rzecz mieszkańców Jerozolimy. Nie zwracali oni przy tym uwagi na narodowość lub wyznanie osoby potrzebującej pomocy, dzięki czemu szybko zdobyli zaufanie lokalnej społeczności muzułmańskiej, żydowskiej i chrześcijańskiej[1].

Podczas I wojny światowej prowadzili szpitale, domy dziecka i stołówki dla bezdomnych. Ha-Moszawa ha-Amerika’it przestała funkcjonować jako wspólnota religijna pod koniec lat 40. XX wieku. Pomimo to, jej poszczególni członkowie nadal byli aktywni w swojej działalności na rzecz mieszkańców Jerozolimy.

W pierwszych dniach wojny o niepodległość w 1948, w trakcie bitwy o Jerozolimę, osiedle zostało zajęte przez siły żydowskich organizacji paramilitarnych Hagana, Irgun i Lechi. Jednak w następnych dniach jordański Legion Arabski przejął kontrolę nad osiedlem, które po wojnie pozostało pod okupacją Transjordanii. Pod koniec lat 50. kolonię przekształcono w Hotel Kolonii Amerykańskiej.

Po wojnie sześciodniowej w 1967 osiedle zostało zajęte przez wojska izraelskie, i od tamtej pory znajduje się w państwie Izrael.

Przypisy

  1. Ilan Pappé: A history of modern Palestine: one land, two peoples. Cambridge: Cambridge University Press, 2006, s. 40-41. [dostęp 2011-05-17]. (ang.)

Media użyte na tej stronie

Jerusalem map.png
Autor: Dr. Blofeld, Licencja: CC BY-SA 2.0
Map of Jerusalem

Geographic limits of the map:

  • N: 31.8299°
  • S: 31.7163°
  • W: 35.146°
  • E: 35.2723°
w:pl:Licencje Creative Commons
uznanie autorstwana tych samych warunkach
Wolno:
  • dzielić się – kopiować, rozpowszechniać, odtwarzać i wykonywać utwór
  • modyfikować – tworzyć utwory zależne
Na następujących warunkach:
  • uznanie autorstwa – musisz określić autorstwo utworu, podać link do licencji, a także wskazać czy utwór został zmieniony. Możesz to zrobić w każdy rozsądny sposób, o ile nie będzie to sugerować, że licencjodawca popiera Ciebie lub Twoje użycie utworu.
  • na tych samych warunkach – Jeśli zmienia się lub przekształca niniejszy utwór, lub tworzy inny na jego podstawie, można rozpowszechniać powstały w ten sposób nowy utwór tylko na podstawie tej samej lub podobnej licencji.
Israel location map.svg
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
English (en):
 
The 1949 armistice line, aka the "Green Line" or "pre-67 borders"
 
Borders of the Israeli-annexed East Jerusalem and Golan Heights
 
Non-Israeli borders
Flag of Israel.svg
Flag of Israel. Shows a Magen David (“Shield of David”) between two stripes. The Shield of David is a traditional Jewish symbol. The stripes symbolize a Jewish prayer shawl (tallit).
Emblem of Jerusalem.svg
Emblem of Jerusalem designed by graphic designer/typographer Eliyahu Koren.
American Colony Hotel.jpg

American Colony Hotel