Hadar (Etiopia)

Hadar
ilustracja
Państwo

 Etiopia

Kyllyl

Afar

Położenie na mapie Afaru
Mapa konturowa Afaru, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Hadar”
Położenie na mapie Etiopii
Mapa konturowa Etiopii, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Hadar”
Ziemia11°10′N 40°38′E/11,166667 40,633333

Hadar – osada w Etiopii, w południowym krańcu Kotliny Danakilskiej, w regionie administracyjnym Afar (przybliżone współrzędne geograficzne: szerokość 11°10′N, długość 40°38′E). Osada cieszy się światową sławą z powodu znajdującego się w pobliżu stanowiska archeologicznego (paleoantropologicznego) hominidów kopalnych.

Stanowisko archeologiczne

Okolice Hadar zostały odkryte w grudniu 1970 przez francuskiego geologa Maurice’a Taieba, który przeprowadził również ich pierwsze badania geologiczne. Podczas tych badań natknął się on na skamieniałości, z powodu których powrócił on w okolice Hadar w maju 1972. W październiku 1973 do Hadar przybyła 16-osobowa ekspedycja badawcza (The International Afar Research Expedition), która spędziła tam 2 miesiące, podczas których odkryła skamieniałe szczątki pierwszego hominida (skatalogowane jako AL 129-1). W oparciu o swoje odkrycia członkowie ekspedycji nazwali osadową formację geologiczną Formacją Hadar, i datowali ją między 3,5 a 2,3 mln lat temu (późny pliocen)[1].

Kolejna ekspedycja badawcza przybyła do Hadar w roku 1974, a jednym z jej członków był Donald Johanson, który był również członkiem ekspedycji w roku 1973. 24 listopada 1974 Johanson i jego doktorant odkryli szczątki skatalogowane jako AL 288-1 i nazwane imieniem „Lucy” (pod wpływem popularnej piosenki Lucy in the Sky with Diamonds zespołu The Beatles). Był to kompletny w 40% szkielet samicy, przypisanej do gatunku Australopithecus afarensis i datowanej na ok. 3,2 mln lat.

W roku 2000 na terenie Formacji Hadar (nad rzeką Auasz w pobliżu osady Dikika) dokonano kolejnego spektakularnego odkrycia – skamieniałych szczątków 3-letniej samicy, skatalogowanych jako DIK-1/1, również przypisanych do gatunku Australopithecus afarensis, i datowanych na ok. 3,3 mln lat. Szczątkom tym nadano imię „Selam” (pokój w lokalnym narzeczu).

Przypisy

  1. Feibel, Craig S.; Christopher J. Campisano (2004). Sedimentary Patterns in the Pliocene Hadar Formation, Afar Rift, Ethiopia. (ang.).

Media użyte na tej stronie

Flag of Ethiopia.svg
Flag of Ethiopia
Location map Ethiopia Afar.png
Autor: Dr. Blofeld and User:NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 2.0
Map of Afar Region, Ethiopia

Geographic limits of the map:

  • N: 14.86°
  • S: 8.71°
  • W: 38.73°
  • E: 43.32°
w:pl:Licencje Creative Commons
uznanie autorstwana tych samych warunkach
Wolno:
  • dzielić się – kopiować, rozpowszechniać, odtwarzać i wykonywać utwór
  • modyfikować – tworzyć utwory zależne
Na następujących warunkach:
  • uznanie autorstwa – musisz określić autorstwo utworu, podać link do licencji, a także wskazać czy utwór został zmieniony. Możesz to zrobić w każdy rozsądny sposób, o ile nie będzie to sugerować, że licencjodawca popiera Ciebie lub Twoje użycie utworu.
  • na tych samych warunkach – Jeśli zmienia się lub przekształca niniejszy utwór, lub tworzy inny na jego podstawie, można rozpowszechniać powstały w ten sposób nowy utwór tylko na podstawie tej samej lub podobnej licencji.