Hala Boracza

Hala Boracza i schronisko PTTK
Hala Boracza i widok na Prusów
Hala Boracza

Hala Boracza – hala pasterska położona w Beskidzie Żywieckim w Grupie Lipowskiego Wierchu i Romanki, na przełęczy o wysokości około 860 m, pomiędzy szczytem Prusowa (1010 m) a wierzchołkiem 998 m na północno-zachodnim grzbiecie Redykalnego Wierchu. Hala zajmuje siodło tej przełęczy, opada też dość nisko w północno-wschodnim kierunku do doliny Żabniczanki i w zachodnim do doliny Milowskiego Potoku[1].

Nazwa hali pochodzi najprawdopodobniej od nazwiska właściciela, w okolicach występuje bowiem nazwisko Borak. Na hali znajduje się niewielkie osiedle należące administracyjnie do Żabnicy oraz schronisko PTTK na Hali Boraczej. Zostało wybudowane w 1926 przez Żydowskie Towarzystwo Sportowe „Makkabi” z Bielska. Odbudowane w 1932 po pożarze (według innej wersji wybudowano nowy obiekt, gdyż stary był za mały[2]). Od 1946 ponownie udostępnione turystom – najpierw przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, a następnie Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze[3][4].

Dawniej rejon Hali Boraczej pokrywały pola uprawne. Uprawiano głównie owies i ziemniaki. Pozostałością po nich są liczne kupy zbieranych z pól kamieni, które składowano z reguły pod jarzębinami. Po zaprzestaniu uprawy dawne pola zarosły roślinnością trawiastą, wśród której wyróżnia się około 40-60 gatunków roślin kwiatowych. Wiosną masowo zakwita rzeżucha łąkowa[5]. Dzięki środkom z „Programu aktywizacji gospodarczej oraz zachowania dziedzictwa kulturowego Beskidów i Jury Krakowsko-Częstochowskiej OWCA plus"objęta została wypasem owiec.

W rejonie hali znajduje się najbardziej znana jaskinia Beskidu Żywieckiego – Jaskinia w Boraczej i węzeł 6 szlaków turystycznych. Hala jest dobrym punktem widokowym na Grupę Romanki i Lipowskiego Wierchu, Suchą Górę oraz doliny Żabniczanki i Soły[5].

Nazwą Hala Boracza obejmuje się trawiaste obszary w rejonie przełęczy, oprócz tej hali w pobliżu jest jeszcze hala Cukiernica Niżna położona za niewielkim pasem lasu na grzbiecie Redykalnego Wierchu oraz położone niżej polana i osiedle Studzianka[6].

Szlaki piesze na Halę Boraczą

szlak turystyczny niebieski – z Węgierskiej Górki przez Prusów – 3 h, 2.10 h
szlak turystyczny czarny – z Żabnicy Skałki – 1.10 h, 50 min
szlak turystyczny zielony – z Milówki – 2.15 h, 1.45 h
szlak turystyczny niebieski – z Rajczy – 3 h, 2 h
szlak turystyczny żółty szlak turystyczny czarny – z Rajczy przez Halę Redykalną – 4 h, 3.15 h
szlak turystyczny zielony – z Hali Lipowskiej – 1.30 h, 2 h.

Przypisy

  1. Beskid Śląski i Żywiecki. Mapa 1:50 000. Kraków: Wyd. „Compass”, 2011. ISBN 978-83-7605-084-3.
  2. Edward Moskała: Schroniska górskie PTTK w województwie bielskim. Warszawa-Kraków: PTTK Wydawnictwo „Kraj”, 1983, s. 144. ISBN 83-00-00548-X.
  3. Stanisław Figiel, Piotr Krzywda: Beskid Żywiecki. Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2006. ISBN 83-89188-59-7.
  4. Tomasz Biesik: Schroniska górskie dawniej i dziś. Beskid Żywiecki. Bielsko-Biała: Wyd. „Logos” Agnieszka Korzec-Biesik, 2013, s. 78–92. ISBN 978-83-925599-4-8.
  5. a b Na podstawie zamontowanej na hali tablicy ścieżki edukacyjnej „Węgierska Góra – Romanka”
  6. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2012-09-10].


Hala Boracza i panorama widokowa na Grupę Lipowskiego Wierchu i Romanki
Hala Boracza i panorama widokowa na Grupę Lipowskiego Wierchu i Romanki

Media użyte na tej stronie

POL Szlak niebieski.svg
Niebieski szlak turystyczny.
POL Szlak czarny.svg
Czarny szlak turystyczny.
POL Szlak zielony.svg
Zielony szlak turystyczny.
POL Szlak żółty.svg
Żółty szlak turystyczny.
Hala Boracza panorama BŻ5.jpg
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 3.0
Hala Boracza i panorama widokowa
Hala Boracza BŻ5.jpg
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 3.0
Hala Boracza
Halaboracza.jpg
Hala Boracza z Hali Cukiernicy Wyżniej