Hala Giewont

Tereny dawnej Hali Giewont

Hala Giewont – dawna hala pasterska w polskich Tatrach. Obejmowała tereny Doliny Strążyskiej, Doliny Białego i dolną część Dolina Bystrej (Kalatówki, Kalackie Koryto i zbocza Krokwi). Pierwszymi jej właścicielami byli sołtysi z miejscowości Szaflary. Przywileje te otrzymali oni od króla Zygmunta III Wazy w 1605 r. jako salasse dictis sub monte Gewont, czyli szałasy pod górą Gewont. Inne dokumenty z 1669 i 1676 podają nazwę hale Giewont Strążyskami zwane. Później hale te miały nazwę Hala Strążyska-Białe-Kalatówki. Z czasem, gdy na Podhalu znacznie przybyło ludzi i owiec, hala ta rozpadła się na trzy oddzielne, wypasane przez różnych baców. Były to: Hala Strążyska, Hala Białe i Hala Kalatówki[1].

Z wyjątkiem polany Kalatówki Hala Giewont miała niewielką wartość użytkową. Jej polany były niewielkie, a tereny wypasowe (halizny i serwitutowe lasy) położone na stromych i pełnych głazów zboczach, w cieniu potężnego masywu Giewontu[2]. W Dolinie Białego zaprzestano wypasu już w latach 50. po II wojnie światowej. W związku z poszukiwaniem rud uranowych dolina ta została po prostu przez ówczesne władze zamknięta i była strzeżona[3]. W latach 1961–1965 wszystkie hale tatrzańskie w wyniku wykupu lub wywłaszczenia stały się własnością Skarbu Państwa i włączone zostały w obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego[2]. Po 1990 r. przywrócono wypas na niektórych polanach (tzw. wypas kulturowy). W obrębie dawnej Hali Giewont są to: Kalatówki i Kuźnicka Polana.

Zobacz też

Przypisy

  1. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wyd. Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.
  2. a b Władysław Szafer: Tatrzański Park Narodowy. Zakład Ochrony Przyrody PAN, 1962.
  3. A. Szczepanek, Dolina Białego, Sarnia Skała. Ścieżka przyrodnicza im. Stanisława Sokołowskiego, Tatrzański Park Narodowy, Zakopane 2003.

Media użyte na tej stronie

Dolinki tatrzańskie T58.JPG
Autor: Jerzy Opiola, Licencja: CC BY-SA 4.0
Widok z Butorowskiego Wierchu