Hala Pańszczyca

Dolina Pańszczyca i Żółta Turnia
Tereny dawnej hali
Zadnie Usypy – górna część dawnej hali

Hala Pańszcyca lub po prostu Pańszczyca (w wymowie góralskiej Pańscýca) – dawna hala pasterska w Tatrach. Początkowo obejmowała całą dolinę Pańszczycę, część sąsiadujących z nią terenów i polany: Pańszczycę, Wawrzeczkową Cyrhlę oraz Wyżnią i Niżnią Palenicę Pańszczykową. Później w wyniku rozdrobnienia własności i ich oddzielenia jej obszar zmniejszył się do samej doliny Pańszczycy, a w końcowym okresie swojego istnienia była gospodarczo powiązana z Halą Waksmundzką. Nazwa hali pochodzi od dawnych jej właścicieli o nazwisku Pańszczyk (Pajszczyk) z Białego Dunajca, których potomkowie żyją na Chłabówce Dolnej (Zakopane), stąd też początkowo nazywana była Halą Pańszczykową.

Z gospodarczego, pasterskiego punktu widzenia hala przedstawiała znikomą wartość użytkową. Dno rozległej doliny Pańszczycy, położone pomiędzy zboczami Żółtej Turni i Koszystej, zawalone jest granitowymi głazami porośniętymi kosodrzewiną, górna część pod masywami Buczynowych Turni, Orlej Baszty i Granatów to niemal pozbawione szaty roślinnej stożki piargowe (tzw. Zadnie Usypy) i skaliste, dzikie moreny i kotły polodowcowe.

W latach 1961–1964, gdy tereny hali zostały od górali wykupione bądź wywłaszczone, łączna jej powierzchnia wynosiła 474,78 ha, w tym nieużytki stanowiły 328,19 ha, kosodrzewina 120 ha, lasy 25,09 ha, pastwiska 1,50 ha. Dodatkowa powierzchnia serwitutów w lasach państwowych wynosiła 783,52 ha. Wypas w przeliczeniu na owce wynosił 47 sztuk. Obecnie tereny te stanowią własność Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wypas całkowicie zniesiono, dawne tereny pasterskie zarastają lasem i kosodrzewiną. Są ostoją wielu dużych zwierząt; często żeruje tutaj niedźwiedź brunatny, w skalistych partiach żyją kozice i świstaki, a w lesie głuszce i cietrzewie. Stanisław Barabasz w 1932 r. pisał: „Bardzo wiele głuszców tokuje w Pańszczycy”. W górnej granicy lasu rosną limby. Lasy te to jeden z najlepiej zachowanych w polskich Tatrach drzewostanów dolno- i górnoreglowych.

Szlaki turystyczne

szlak turystyczny żółty – żółty od schroniska „Murowaniec” przez Las Gąsienicowy, skrajem zakończenia grani Żółtej Turni, Doliną Pańszczyca, przez Krzyżne i dalej południowymi zboczami Buczynowych Turni do rozdroża w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.
  • Czas przejścia od Murowańca na Krzyżne: 2:45 h, ↓ 2:05 h
  • Czas przejścia z Krzyżnego nad Wielki Staw: 1:20 h,
szlak turystyczny zielony – zielony szlak z Wierchporońca przez Gęsią Szyję na Halę Gąsienicową.
  • Czas przejścia z Wierchporońca na Rówień Waksmundzką: 2 h, z powrotem 1:35 h
  • Czas przejścia z Równi Waksmundzkiej do „Murowańca”: 2:15 h, z powrotem tyle samo
szlak turystyczny czarny – szlak czarny poprowadzony wzdłuż Pańszczyckiego Potoku. Łączy on szlak żółty z zielonym. Czas przejścia: 30 min,
szlak turystyczny czerwony – czerwony z Toporowej Cyrhli przez Psią Trawkę, Waksmundzką Polanę, Polanę pod Wołoszynem i Wodogrzmoty Mickiewicza do Morskiego Oka.
  • Czas przejścia z Toporowej Cyrhli na Rówień Waksmundzką: 2:10 h, ↓ 1:45 h
  • Czas przejścia z Równi Waksmundzkiej do Wodogrzmotów: 1:25 h, z powrotem 1:35 h

Bibliografia

  • Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wyd. Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.
  • Józef Nyka: Tatry polskie. Przewodnik. Wyd. XIII. Latchorzew: Wyd. Trawers, 2003. ISBN 83-915859-1-3.
  • Władysław Szafer: Tatrzański Park Narodowy. Zakład Ochrony Przyrody PAN, 1962.
  • Tatry polskie. Mapa turystyczna 1:20 000. Piwniczna: Agencja Wyd. „Wit” S.c., 2006. ISBN 83-89580-00-4.

Media użyte na tej stronie

POL Szlak żółty.svg
Żółty szlak turystyczny.
POL Szlak zielony.svg
Zielony szlak turystyczny.
POL Szlak czerwony.svg
Czerwony szlak turystyczny.
POL Szlak czarny.svg
Czarny szlak turystyczny.
Dolina Pańszczyca i Żółta Turnia.jpg
Autor: Krzysztof Dudzik (User:ToSter), Licencja: CC BY 3.0
Widok na Dolinę Pańszczycę i Żółtą Turnię ze szlaku z Krzyżnego do Murowańca
Dolina Pańszczyca a3.jpg
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Dolina Pańszczyca, Tatry Wysokie
Zadnie Usypy a1.jpg
Autor: Jerzy Opioła (= Selso), Licencja: CC BY-SA 4.0
Zadnie Usypy - Dolina Pańszcyca (Tatry)