Halina Szczepanowska

Halina Szczepanowska
Państwo działania Polska
Data i miejsce urodzenia1929
Warszawa
Doktor habilitowana inżynier nauk rolniczych
Specjalność:
architektura krajobrazu
Alma MaterSzkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
1953 – inżynier
1965 – magister
Doktorat1973
SGGW
Habilitacja15 października 2008 – ogrodnictwo
SGGW
Wykładowczyni, naukowiec
JednostkaInstytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa
StanowiskoProfesor nadzwyczajna
Okres zatrudn.od 1996
Odznaczenia
Krzyż Armii Krajowej Medal za Warszawę 1939–1945 Srebrny Krzyż Zasługi (nadany dwukrotnie)

Halina Barbara Szczepanowska (ur. 1929 w Warszawie) – polska doktor habilitowana inżynier nauk rolniczych, architekt krajobrazu, specjalistka w zakresie ogrodnictwa i zieleni miejskiej.

Życiorys

Młodość

Naukę rozpoczęła w Prywatnej Żeńskiej Szkole im. Cecylii Plater-Zyberk. Podczas okupacji niemieckiej brała udział w działalności konspiracyjnej w ramach Szarych Szeregów. Po zamknięciu szkoły przez władze komunistyczne uczęszczała do XXI Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Warszawie, gdzie otrzymała świadectwo maturalne[1].

Wykształcenie i przebieg pracy

W 1949 rozpoczęła studia na Wydziale Ogrodniczym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, uzyskując w 1953 tytuł inżyniera ogrodnika w ramach specjalności rośliny ozdobne. W roku tym rozpoczęła pracę w Biurze Projektów Budownictwa Komunalnego „Stolica”, kontynuując studia na Wydziale Ogrodniczym SGGW, Sekcja Kształtowania Terenów Zieleni (obecnie Architektura Krajobrazu), które ukończyła w 1965 z tytułem magistra kształtowania terenów zieleni. W okresie pracy w BPBK „Stolica” współpracowała m.in. przy zagospodarowaniu Dworca Zachodniego w Warszawie w zakresie terenów zieleni, Koszalina, analizach ekonomicznych rozwoju Parku Kultury w Katowicach[1].

W 1966 podjęła pracę w Instytucie Gospodarki Komunalnej, gdzie pełniła funkcję kierowniczki Samodzielnej Pracowni Badawczej Zieleni Miejskiej, kierując m.in. studiami na temat wpływu zieleni na kształtowanie środowiska miejskiego oraz prowadząc badania dotyczące wyceny wartości drzew i krzewów. W tym okresie była również redaktorką naczelną magazynu „Zieleń Miejska”. W latach 1966–1979, jako adiunkt prowadziła zajęcia w Sekcji Architektury Krajobrazu SGGW, opracowując we współpracy z Longinem Majdeckim i Alfonsem Zielonko podręczniki dydaktyczne z zakresu organizacji zieleni miejskiej. W 1973 uzyskała stopień doktora w zakresie problematyki terenów zieleni w miastach na SGGW, za pracę Techniczno-eksploatacyjne przesłanki wyznaczania kosztów utrzymania zieleni miejskiej (na materiale porównawczym z Polski, Niemiec i Bułgarii)[1].

W 1979 wyjechała do Libii, gdzie do 1983 prowadziła dla podmiotów prywatnych badania florystyczne otoczenia Morza Śródziemnego i terenów półpustynnych dla projektu zagospodarowania przestrzennego Trypolitanii oraz opracowała projekt nadmorskich terenów rekreacyjno-sportowych[1].

W 1984 wyjechała do Nowego Jorku, gdzie współpracowała z biurem projektowym Haines, Lundberg i Waehler, Biurem Planowania Urbanistycznego miasta Nowy Jork. W latach 1984–1987 prowadziła wykłady z zakresu ekologii miasta m.in. w New York Medical College czy Cornell University. Uczestniczyła również w organizowaniu prac młodzieży i mieszkańców przy zakładaniu ogrodów[1].

Po powrocie do Polski w 1996 podjęła pracę w Instytucie Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa, gdzie wykonywała projekty architektury krajobrazu oraz współpracowała z FAO i UE. Kontynuowała również prace studialne i badawcze nad drzewostanami miejskimi, ich wartością oraz uzyskiwanymi korzyściami dla środowiska i ludności[1].

W 2008 uzyskała stopień doktora habilitowanego na Wydziale Ogrodniczym i Architektury Krajobrazu SGGW za pracę Wycena wartości drzew na terenach zurbanizowanych oraz za całokształt prac zawodowych i naukowych[2], a w 2010 objęła stanowisko profesor nadzwyczajnej w IGPiM[1].

Działalność w stowarzyszeniach

Równolegle do pracy zawodowej Halina Szczepanowska włączyła się w 1957 do współpracy w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa. W latach 1972–1975 zasiadała w Zarządzie Głównym. Za pracę w SITO otrzymała srebrną i złotą odznakę honorową NOT. W kadencji 1999–2003 była Przewodniczącą Komisji Architektury Krajobrazu przy Zarządzie Głównym SITO[1].

Działa lub działała także w International Society of Arboriculture, USA (1988 – obecnie), American Society of Landscape Architects (1984–1986), Polskim Towarzystwie Dendrologicznym[1].

Odznaczenia

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[1]

  • Srebrny Krzyż Zasługi za pracę w Instytucie Kształtowania Środowiska (1974)
  • Srebrna i złota odznaka Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa NOT (1972, 1978)

Nagrody i wyróżnienia

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[1]

  • II nagroda (I nie przyznano) Polskiego Towarzystwa Urbanistycznego, w konkursie na „Projekt zagospodarowania przestrzennego otoczenia dworca zachodniego w Warszawie”, część dotycząca architektury krajobrazu (1966).
  • Nagroda Ministra Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska w ramach osiągnięć w dziedzinie rozwoju techniki, ekonomiki i organizacji za pracę ‘‘Wskaźniki nakładów inwestycyjnych, metody kalkulacji i wyznaczania syntetycznych mierników na inwestycje zieleni miejskiej’’, Warszawa (1972).
  • Specjalna nagroda Ministra Nauki i Techniki za opracowanie podręcznika ‘‘Kształtowanie terenów zieleni’’ (współautorstwo), Arkady, Warszawa (1972).
  • Nagroda II Stopnia i Wyróżnienie Ministra Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska za wybitne osiągnięcia twórcze w przestrzennym kształtowaniu miast i wsi oraz w rozwoju techniki za pracę: ‘‘Metody prac i syntezy wstępnej prognozy w rozwoju infrastruktury technicznej miast i wsi do 1990’’ (praca zespołowa), Warszawa (1973).
  • Nagroda Ministra Gospodarki Komunalnej, Administracji i Ochrony Środowiska za prace badawcze i książkę ‘‘Wpływ zieleni na kształtowanie środowiska miejskiego’’ (kierowniczka badań, współautorstwo i redakcja), Warszawa (1985).
  • Podziękowanie Prezydenta Brooklynu za prace społeczne na terenie dzielnicy Brooklyn (Nowy Jork) (1988).
  • Wyróżnienie przez Prezydenta Nowego Jorku za wybitne osiągnięcia w pracy zawodowej w obrębie zadań badawczych i planistycznych (1994).
  • Dyplom Uznania Rektora Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie za osiągnięcia naukowe (2010).

Publikacje

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[1]

Książki

  • Kształtowanie terenów zieleni (współautorstwo), Arkady, Warszawa 1972.
  • Ekonomiczne aspekty ochrony środowiska (współautorstwo), Arkady, Warszawa 1976.
  • Wycena wartości drzew na terenach miejskich, Instytut Kształtowania Środowiska, Warszawa, 1978.
  • Wpływ Zieleni na kształtowanie środowiska miejskiego, (redakcja i współautorstwo), PWN, Warszawa 1984.
  • Drzewa w mieście, Hortpress Sp.o.o., Warszawa 2001.
  • Wycena wartości drzew na terenach zurbanizowanych, IGPiM, Warszawa 2008.
  • Synteza badań i założenia merytoryczne wartości drzew dla warunków polskich (współautorstwo), IGPiM, Warszawa 2009.
  • Wyznaczanie współczynników lokalizacji do metody wyceny drzew na terenach zurbanizowanych (współautorstwo), IGPiM, Warszawa 2009.
  • Metoda wyceny wartości drzew na terenach zurbanizowanych dla warunków polskich (współautorstwo i redakcja), IGPiM, Warszawa 2009.
  • Drzewa – zielony kapitał miast (współautorstwo), IGPiM, Warszawa, 2015.

Inne publikacje

  • Zbiór wierszy Ojczyzno! pisane z afrykańskiego brzegu, Warszawa (2010)

Wystawy

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[1]

  • Udział w wystawie prac malarskich I projektowych „Artist Open Studio Weekend”, Association of Williamsburg – Greenpoint Artist, Nowy Jork (1986).
  • Udział w wystawie prac malarskich w „World Financial Center”, Hudson River Club, Nowy Jork (1992).
  • Udział w wystawie prac malarskich w Konsulacie Republiki Włoskiej, Nowy Jork (1992).

Przypisy

  1. a b c d e f g h i j k l m Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Ogrodnictwa – Halina Barbara Szczepanowska, www.sito.waw.pl [dostęp 2018-12-13].
  2. Dr hab. Halina Barbara Szczepanowska, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2018-12-13].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

POL Krzyż Armii Krajowej BAR.svg
Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Inkscape .
POL Za Warszawę 1939-1945 BAR.svg
Baretka: Medal za Warszawę 1939-1945
POL Srebrny Krzyż Zasługi 2r BAR.svg
Baretka: Srebrny Krzyż Zasługi (nadany dwukrotnie) – III RP (1992).