Halina Wittig

Halina Wittig
Halina Rajewska
ps. Dzidzia
Data i miejsce urodzenia

24 maja 1921
Poznań

Data i miejsce śmierci

4 kwietnia 2013
Warszawa

Przyczyna śmierci

śmierć naturalna

Miejsce spoczynku

Cmentarz Wojskowy na Powązkach

Narodowość

polska

Małżeństwo

Lech Wittig

Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Sprawiedliwy wśród Narodów Świata
Grób Haliny Wittig na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach

Halina Wittig, z domu Rajewska (ur. 24 maja 1921 w Poznaniu, zm. 4 kwietnia 2013 w Warszawie) – polska działaczka konspiracyjna w czasie II wojny światowej, łączniczka Armii Krajowej (AK), wyróżniona tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Życiorys

Pochodziła z Poznania, była córką przemysłowca. Jako dziecko – wbrew woli matki, za to silnie wspierana przez ojca – trenowała łyżwiarstwo figurowe. W pierwszych zawodach wzięła udział w wieku lat 9. W roku 1936 zdobyła brązowy medal na Mistrzostwach Polski w Warszawie. Jej pasję odkryła wtedy szkoła, której się to nie spodobało, w konsekwencji czego matka zakazała jej dalszego uprawiania sportu[1].

W czasie okupacji niemieckiej początkowo przekazywała podziemiu informacje uzyskane od zakochanego w niej Niemca, na temat planowanych aresztowań. Następnie wyjechała do Warszawy, gdzie mieszkała z bratem działającym w konspiracji. W Warszawie spotykała dawnego kolegę, uciekiniera z niemieckiego obozu. Lecha Wittiga. Wkrótce został jej narzeczonym i oboje zaangażowali się w konspirację.

Razem wyjechali do Szczebrzeszyna, gdzie w ich domu mieściła się skrzynka kontaktowa oraz tajne połączenie z gettem. Zostali aresztowani podczas własnego wesela. Halina Wittig była torturowana na lubelskim zamku oraz Pawiaku w Warszawie. Po zwolnieniu Wittigowie mieszkali w Otwocku. W ich domu mieścił się schowek na pistolety automatyczne Błyskawica, a Lech Wittig zajmował się szkoleniem strzeleckim.

W swoim domu w Otwocku Wittigowie ukrywali trójkę Żydów zbiegłych z getta: Ryszarda Spielreina, Aleksandrę Spielrein i Marię Spielrein. W 1987 zostali za to uhonorowani tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Halina Wittig była jedną z bohaterek książki Łukasza Modelskiego – Dziewczyny wojenne – prawdziwe historie. Zmarła 4 kwietnia 2013 i została pochowana 11 kwietnia na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie (kwatera A5-6-13)[2].

Tytuł i order

Przypisy

  1. Ł.Modelski, Dziewczyny wojenne – prawdziwe historie, 2011.
  2. Wyszukiwarka cmentarna - Warszawskie cmentarze

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Righteous Among the Nations medal simplified.svg
Autor: Ле Лой, Licencja: CC0
A simplified vector version of the medal awarded to Righteous Among the Nations
Halina Witting grób.JPG
Autor: Lukasz2, Licencja: CC0
Grób Haliny Witting na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach