Hanni Wenzel
Hannelore "Hanni" Weirather z d. Wenzel (ur. 14 grudnia 1956 w Straubing, RFN) – reprezentantka Liechtensteinu w narciarstwie alpejskim, czterokrotna medalistka olimpijska, wielokrotna medalistka mistrzostw świata oraz dwukrotna zdobywczyni Pucharu Świata. Jedna z najbardziej utytułowanych zawodniczek w historii, wygrywała zawody we wszystkich konkurencjach[1].
Kariera
Hanni Wenzel urodziła się w Niemczech Zachodnich, jednak rok po jej urodzinach rodzina przeprowadziła się do Liechtensteinu[2][3]. Jej pierwszym trenerem był jej ojciec, Hubert Wenzel[4]. W zawodach Pucharu Świata zadebiutowała w sezonie 1971/1972, pierwsze punkty zdobywając 1 marca 1972 roku w Heavenly Valley, gdzie zajęła 10. miejsce w slalomie gigancie. Były to jej jedyne punkty w tym sezonie, w klasyfikacji generalnej zajęła 40. miejsce.
Już na początku kolejnego sezonu po raz pierwszy stanęła na podium, 20 grudnia 1972 roku w Saalbach zajmując trzecie miejsce w gigancie. W zawodach tych wyprzedziły ją jedynie dwie Austriaczki: Annemarie Moser-Pröll i Monika Kaserer. Została tym samym pierwszą w historii narciarką z Liechtensteinu, która stanęła na podium zawodów tego cyklu. W kolejnych startach wielokrotnie plasowała się w czołowej dziesiątce, w tym jeszcze raz stanęła na podium: 13 marca 1973 roku w Naeba była druga w slalomie. Sezon ten ukończyła na piątej pozycji w klasyfikacji generalnej, trzeciej w klasyfikacji giganta i szóstej w slalomie. Sezon 1973/1974 zaczęła od zajęcia drugiego miejsca w slalomie 7 grudnia 1973 roku w Val d’Isère. Trzynaście dni później w Zell am See odniosła pierwsze pucharowe zwycięstwo, wygrywając giganta. Na podium stawała także 9 stycznia Les Gets i 14 stycznia w Grindelwald, gdzie była odpowiednio trzecia i druga w gigancie oraz 8 marca 1974 roku w Wysokich Tatrach, gdzie była trzecia w slalomie. W klasyfikacji generalnej była trzecia za Pröll i Kaserer, a w klasyfikacji giganta wywalczyła pierwszą w karierze Małą Kryształową Kulę. W 1974 roku wystartowała także na mistrzostwach świata w Sankt Moritz, gdzie zdobyła swój pierwszy medal na międzynarodowej imprezie. Zwyciężyła tam w slalomie, wyprzedzając bezpośrednio Francuzkę Michèle Jacot oraz Lise-Marie Morerod ze Szwajcarii. Na tej samej imprezie była też druga w kombinacji, rozdzielając Fabienne Serrat z Francji i Monikę Kaserer.
W sezonie 1974/1975 zajęła drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, ulegając tylko Pröll. Drugie miejsce zajęła także w klasyfikacji slalomu, w której lepsza była Morerod. Wenzel na podium stawała dziewięciokrotnie, odnosząc dwa zwycięstwa: 21 lutego w Naeba oraz 14 marca 1975 roku w Sun Valley wygrywała slalom. W następnym sezonie nie odniosła jednak żadnego zwycięstwa. Na podium znalazła się tylko dwa razy: 9 stycznia w Meiringen była trzecia w kombinacji, a 17 stycznia 1976 roku w Berchtesgaden była trzecia w slalomie. W klasyfikacji generalnej była tym razem dziewiąta, a w poszczególnych konkurencjach najlepiej wypadła w kombinacji, zajmując szóstą pozycję. W lutym 1976 roku brała udział w igrzyskach olimpijskich w Innsbrucku, zdobywając brązowy medal w slalomie. Po pierwszym przejeździe zajmowała szóste miejsce, tracąc do prowadzącej Pameli Behr z RFN 1,07 sekundy. W drugim przejeździe osiągnęła trzeci czas, co dało jej trzeci łączny wynik. Wyprzedziły ją tylko Niemka Rosi Mittermaier oraz Włoszka Claudia Giordani. Zajęła tam także jedenaste miejsce w zjeździe i dwudzieste w gigancie. Igrzyska w Innsbrucku były równocześnie mistrzostwami świata, jednak kombinację rozegrano tylko w ramach drugiej z tych imprez. W konkurencji tej Wenzel także zajęła trzecie miejsce, ustępując jedynie Mittermaier i Francuzce Danièle Debernard.
Kolejne zwycięstwo odniosła 19 stycznia 1977 roku w Schruns, gdzie okazała się najlepsza w kombinacji. W sezonie 1976/1977 na podium stawała jeszcze pięciokrotnie: 11 grudnia w Courmayeur była trzecia w gigancie, 16 grudnia w Cortina d'Ampezzo była druga w slalomie i trzecia w kombinacji, 3 stycznia w Oberstaufen zajęła drugie miejsce w slalomie, a 26 stycznia 1977 roku w Crans-Montana ponownie była trzecia w kombinacji. Sezon ten ukończyła na piątej pozycji w klasyfikacji generalnej i klasyfikacji slalomu, a w gigancie była ósma. W kombinacji jako jedyna zawodniczka stanęła na podium wszystkich trzech zawodów, jednak nie wywalczyła Małej Kryształowej Kuli, gdyż w sezonie 1976/1977 nie prowadzono oficjalnej klasyfikacji kombinacji.
W sezonie 1977/1978 Wenzel odniosła więcej zwycięstw niż we wszystkich poprzednich sezonach razem wziętych. Do tej pory odniosła cztery zwycięstwa, w tym sezonie jednak najlepsza była sześciokrotnie: 15 grudnia w Madonna di Campiglio, 10 stycznia w Les Mosses i 2 marca w Stratton Mountain wygrywała giganta, a 22 stycznia w Mariborze oraz 24 i 25 stycznia 1978 roku w Berchtesgaden była najlepsza w slalomie. Zajęła także trzecie miejsce w slalomie 10 grudnia w Cervinii i 5 marca w Stratton Mountain, drugie w tej konkurencji 19 stycznia w Bad Gastein oraz drugie w gigancie 9 stycznia w Les Mosses. Dało jej to zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, pierwsze w historii wywalczone przez narciarza z tego kraju. Wenzel zwyciężyła także w klasyfikacji slalomu, a w gigancie była druga, za Lise-Marie Morerod. W 1978 roku wzięła udział w mistrzostwach świata w Garmisch-Partenkirchen, zdobywając srebrny medal w kombinacji. Uplasowała się tam o nieco ponad 16 pkt za Annemarie Moser-Pröll, a o 1,64 punktu przed Fabienne Serrat. W pozostałych konkurencjach była piąta w gigancie, szósta w slalomie, a w zjeździe zajęła 29. miejsce. W sezonie 1978/1979 jedenaście razy stawała na podium, w tym cztery razy na najwyższym stopniu: 12 grudnia w Piancavallo wygrała giganta, 3 i 4 grudnia w Pfronten była najlepsza w slalomie i kombinacji, a 8 lutego 1979 roku w Mariborze ponownie zwyciężyła w slalomie. W klasyfikacji generalnej jednak nie zwyciężyła, przegrywając o 3 punkty z Moser-Pröll. Była ponadto druga w klasyfikacji giganta za Christą Kinshofer z RFN, piąta w klasyfikacji slalomu oraz dziesiąta w klasyfikacji zjazdu.
Najlepsze wyniki osiągała w sezonie 1979/1980, kiedy zgromadziła 318 punktów i po raz drugi zdobyła Kryształową Kulę. W najlepszej trójce zawodów plasowała się osiemnastokrotnie, przy czym dziewięć razy zwyciężała: 8 i 14 grudnia w Limone Piemonte wygrywała giganta i kombinację, 10 stycznia w Berchtesgaden i 16 stycznia w Arosa wygrała dwa kolejne giganty, 21 i 23 stycznia była najlepsza w slalomie i kombinacji, 23 stycznia w Mariborze zwyciężyła w slalomie, a 26 stycznia w Saint-Gervais i 28 lutego 1980 roku w Waterville Valley po raz kolejny triumfowała w slalomie gigancie. W efekcie wygrała klasyfikacje giganta i kombinacji, w slalomie była druga, a w klasyfikacji zjazdu zajęła trzecie miejsce. W lutym 1980 roku startowała na igrzyskach olimpijskich w Lake Placid, gdzie w trzech startach zdobyła trzy medale. Najpierw wywalczyła srebro w zjeździe, rozdzielając na podium Annemarie Moser-Pröll oraz Marie-Theres Nadig ze Szwajcarii. Cztery dni później zwyciężyła w gigancie, osiągając najlepszy czas pierwszego przejazdu i trzeci czas w drugim przejeździe. Był to pierwszy w historii złoty medal olimpijski wywalczony przez sportowca z Liechtensteinu[5]. Następnie Wenzel zwyciężyła w slalomie, osiągając najlepsze czasy w obu przejazdach. Jej łączny wynik był lepszy od srebrnej medalistki, Christy Kinshofer o 1,41 sekundy. Zwyciężyła także w kombinacji, ponownie rozgrywanej tylko w ramach mistrzostw świata. W konkurencji tej o blisko 90 punktów wyprzedziła Cindy Nelson z USA, a o blisko 97 punktów pokonała Austriaczkę Ingrid Eberle.
Na podium klasyfikacji generalnej stanęła także w sezonie 1980/1981, zajmując trzecie miejsce. Tym razem wyprzedziły ją jedynie dwie Szwajcarki: Marie-Theres Nadig oraz Erika Hess. Była także druga w klasyfikacji kombinacji, trzecia w gigancie, szósta w slalomie i dziewiąta w klasyfikacji biegu zjazdowego. Na podium znalazła się siedem razy, dwukrotnie wygrywając: 27 stycznia w Les Gets oraz 8 lutego 1981 roku w Zwiesel była najlepsza w kombinacji. Sezon 1981/1982 zaczęła od dziewiątego miejsca w gigancie w Val d’Isère. Następnie była druga w gigancie 10 grudnia we włoskiej miejscowości Pila, a 12 i 13 grudnia w Piancavallo była pierwsza i druga w slalomie. Sezon zakończyła jednak przedwcześnie, z powodu kontuzji kolana[6]. Kontuzja ta wykluczyła ją również ze startów podczas rozgrywanych na początku 1982 roku mistrzostw świata w Schladming.
Przez dwa kolejne sezony zajmowała drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. W tym czasie szesnaście razy stawała na podium, z czego siedem razy wygrywała: 30 stycznia w Les Diablerets była najlepsza w kombinacji, 18 marca 1983 roku w Furano wygrała giganta, 21 i 22 grudnia w Haus oraz 13 i 14 stycznia w Bad Gastein zwyciężała w zjeździe i gigancie, a 20 marca 1984 roku w Zwiesel była najlepsza w slalomie. Triumf w Zwiesel był jej ostatnim pucharowym zwycięstwem oraz ostatnim miejscem na podium. W sezonie 1982/1983 zwyciężyła w klasyfikacji kombinacji, a w sezonie 1983/1984 była trzecia w klasyfikacji zjazdu. Wywalczonych w Lake Placid tytułów nie mogła obronić na rozgrywanych w 1984 roku igrzyskach olimpijskich w Sarajewie, ponieważ Międzynarodowy Komitet Olimpijski uznał ją za profesjonalistkę po tym, jak podpisała kontrakty sponsorskie z firmami, które nie były sponsorami reprezentacji narodowej[7][8]. Z tego samego powodu na igrzyskach w 1984 roku nie wystartował reprezentant Szwecji Ingemar Stenmark. W 1984 roku zakończyła karierę.
W 1980 roku otrzymała nagrodę Skieur d’Or, przyznawaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Dziennikarzy Narciarskich[9]. W 1980 roku otrzymała także nagrodę sportsmenki roku, przyznawaną przez United Press International[10]. W latach 1971, 1973, 1975, 1976, 1978, 1979, 1980, 1983 i 1984 była wybierana sportsmenką roku w Liechtensteinie. Z ośmioma triumfami Wenzel jest rekordzistką pod względem wygranych zawodów Pucharu Świata w kombinacji[11]. Jest także szósta w klasyfikacji wszech czasów pod względem miejsc na podium wywalczonych w zawodach pucharowych[12].
Jej siostra: Petra Wenzel, brat Andreas Wenzel, mąż Harti Weirather i siostrzenica Jessica Walter również uprawiali narciarstwo alpejskie. Ponadto córka Hanni Wenzel i Hartiego Weirathera, Tina Weirather także reprezentuje Liechtenstein w narciarstwie alpejskim.
Osiągnięcia
Igrzyska olimpijskie
Miejsce | Dzień | Rok | Miejscowość | Konkurencja | Czas biegu | Strata | Zwyciężczyni |
---|---|---|---|---|---|---|---|
11. | 8 lutego | 1976 | ![]() | Zjazd | 1:46,16 min | +3,01 s | ![]() |
3.![]() | 11 lutego | 1976 | ![]() | Slalom | 1:30,54 min | +1,66 s | ![]() |
20. | 13 lutego | 1976 | ![]() | Gigant | 1:29,13 min | +2,70 s | ![]() |
2.![]() | 17 lutego | 1980 | ![]() | Zjazd | 1:37,52 min | +0,70 s | ![]() |
1.![]() | 21 lutego | 1980 | ![]() | Gigant | 2:41,66 min | - | - |
1.![]() | 23 lutego | 1980 | ![]() | Slalom | 1:25,09 min | - | - |
Mistrzostwa świata
Miejsce | Dzień | Rok | Miejscowość | Konkurencja | Czas biegu | Strata | Zwyciężczyni |
---|---|---|---|---|---|---|---|
7. | 3 lutego | 1974 | ![]() | Gigant | 1:43,18 min | +2,37 s | ![]() |
13. | 7 lutego | 1974 | ![]() | Zjazd | 1:50,84 min | +2,96 s | ![]() |
1.![]() | 8 lutego | 1974 | ![]() | Slalom | 1:34,63 min | - | - |
2.![]() | 8 lutego | 1974 | ![]() | Kombinacja | 20,14 pkt | +5,17 pkt | ![]() |
11. | 8 lutego | 1976 | ![]() | Zjazd | 1:46,16 min | +3,01 s | ![]() |
3.![]() | 11 lutego | 1976 | ![]() | Slalom | 1:30,54 min | +1,66 s | ![]() |
20. | 13 lutego | 1976 | ![]() | Gigant | 1:29,13 min | +2,70 s | ![]() |
3.![]() | 13 lutego | 1976 | ![]() | Kombinacja | 0,84 pkt | +45,16 pkt | ![]() |
29. | 1 lutego | 1978 | ![]() | Zjazd | 1:48,31 min | +8,43 s | ![]() |
6. | 3 lutego | 1978 | ![]() | Slalom | 1:24,85 min | +1,24 s | ![]() |
5. | 4 lutego | 1978 | ![]() | Gigant | 2:41,15 min | +1,28 s | ![]() |
2.![]() | 4 lutego | 1978 | ![]() | Kombinacja | 2460,39 pkt | +16,41 pkt | ![]() |
2.![]() | 17 lutego | 1980 | ![]() | Zjazd | 1:37,52 min | +0,70 s | ![]() |
1.![]() | 21 lutego | 1980 | ![]() | Gigant | 2:41,66 min | - | - |
1.![]() | 23 lutego | 1980 | ![]() | Slalom | 1:25,09 min | - | - |
1.![]() | 23 lutego | 1980 | ![]() | Kombinacja | 5,57 pkt | - | - |
Puchar Świata
Miejsca w klasyfikacji generalnej
- sezon 1971/1972: 40.
- sezon 1972/1973: 5.
- sezon 1973/1974: 3.
- sezon 1974/1975: 2.
- sezon 1975/1976: 9.
- sezon 1976/1977: 5.
- sezon 1977/1978: 1.
- sezon 1978/1979: 2.
- sezon 1979/1980: 1.
- sezon 1980/1981: 3.
- sezon 1981/1982: 19.
- sezon 1982/1983: 2.
- sezon 1983/1984: 2.
Miejsca na podium
Sezon | 1. miejsce | 2. miejsce | 3. miejsce | Razem |
1971/1972 | - | - | - | - |
1972/1973 | - | 1 | 1 | 2 |
1973/1974 | 1 | 2 | 2 | 5 |
1974/1975 | 2 | 4 | 3 | 9 |
1975/1976 | - | - | 2 | 2 |
1976/1977 | 1 | 2 | 3 | 6 |
1977/1978 | 6 | 2 | 2 | 10 |
1978/1979 | 4 | 4 | 3 | 11 |
1979/1980 | 9 | 3 | 6 | 18 |
1980/1981 | 2 | 2 | 3 | 7 |
1981/1982 | 1 | 2 | 0 | 3 |
1982/1983 | 2 | 3 | 4 | 9 |
1983/1984 | 5 | - | 2 | 7 |
suma | 33 | 25 | 31 | 89 |
Zwycięstwa w zawodach
Zell am See – 20 grudnia 1973 (gigant)
Naeba – 21 lutego 1975 (slalom)
Sun Valley – 14 marca 1975 (slalom)
Schruns – 19 stycznia 1977 (kombinacja)
Madonna di Campiglio – 15 grudnia 1977 (gigant)
Les Mosses – 10 stycznia 1978 (gigant)
Maribor – 22 stycznia 1978 (slalom)
Berchtesgaden – 24 stycznia 1978 (slalom)
Berchtesgaden – 25 stycznia 1978 (slalom)
Stratton Mountain – 2 marca 1978 (gigant)
Piancavallo – 12 grudnia 1978 (gigant)
Pfronten – 3 lutego 1979 (slalom)
Pfronten – 4 lutego 1979 (kombinacja)
Maribor – 8 lutego 1979 (slalom)
Limone Piemonte – 8 grudnia 1979 (gigant)
Limone Piemonte – 14 grudnia 1979 (kombinacja)
Berchtesgaden – 10 stycznia 1980 (gigant)
Arosa – 16 stycznia 1980 (gigant)
Bad Gastein – 21 stycznia 1980 (slalom)
Bad Gastein – 21 stycznia 1980 (kombinacja)
Maribor – 23 stycznia 1980 (slalom)
Saint-Gervais – 26 stycznia 1980 (gigant)
Waterville Valley – 28 lutego 1980 (gigant)
Les Gets – 27 stycznia 1981 (kombinacja)
Zwiesel – 8 lutego 1981 (kombinacja)
Piancavallo – 12 grudnia 1981 (slalom)
Les Diablerets – 30 stycznia 1983 (kombinacja)
Furano – 18 marca 1983 (gigant)
Haus – 21 grudnia 1983 (zjazd)
Haus – 22 grudnia 1983 (gigant)
Bad Gastein – 13 stycznia 1984 (zjazd)
Bad Gastein – 14 stycznia 1984 (kombinacja)
Zwiesel – 20 marca 1984 (slalom)
- 33 zwycięstwa (12 gigantów, 11 slalomów, 8 kombinacji i 2 zjazdy)
Pozostałe miejsca na podium
Saalbach – 20 grudnia 1972 (gigant) – 3. miejsce
Naeba – 13 marca 1973 (slalom) – 2. miejsce
Val d’Isère – 7 grudnia 1973 (slalom) – 2. miejsce
Les Gets – 9 stycznia 1974 (gigant) – 3. miejsce
Grindelwald – 14 stycznia 1974 (gigant) – 2. miejsce
Wysokie Tatry – 8 marca 1974 (slalom) – 3. miejsce
Grindelwald – 9 stycznia 1975 (gigant) – 2. miejsce
Grindelwald – 10 stycznia 1975 (kombinacja) – 3. miejsce
Grindelwald – 11 stycznia 1975 (gigant) – 3. miejsce
Schruns – 15 stycznia 1975 (kombinacja) – 2. miejsce
Schruns – 16 stycznia 1975 (slalom) – 3. miejsce
Saint-Gervais – 29 stycznia 1975 (slalom) – 2. miejsce
Chamonix – 31 stycznia 1975 (kombinacja) – 2. miejsce
Meiringen – 9 stycznia 1976 (kombinacja) – 3. miejsce
Berchtesgaden – 17 stycznia 1976 (slalom) – 3. miejsce
Courmayeur – 11 grudnia 1976 (gigant) – 3. miejsce
Cortina d'Ampezzo – 16 grudnia 1976 (slalom) – 2. miejsce
Cortina d'Ampezzo – 16 grudnia 1976 (kombinacja) – 3. miejsce
Oberstaufen – 3 stycznia 1977 (slalom) – 2. miejsce
Crans-Montana – 26 stycznia 1977 (kombinacja) – 3. miejsce
Cervinia – 10 grudnia 1977 (slalom) – 3. miejsce
Les Mosses – 9 stycznia 1978 (gigant) – 2. miejsce
Bad Gastein – 19 stycznia 1978 (slalom) – 2. miejsce
Stratton Mountain – 5 marca 1978 (slalom) – 3. miejsce
Val d’Isère – 18 grudnia 1978 (kombinacja) – 3. miejsce
Val d’Isère – 18 grudnia 1978 (gigant) – 2. miejsce
Les Gets – 7 stycznia 1979 (gigant) – 2. miejsce
Meiringen – 19 stycznia 1979 (kombinacja) – 3. miejsce
Schruns – 26 stycznia 1979 (kombinacja) – 3. miejsce
Heavenly Valley – 11 marca 1979 (gigant) – 2. miejsce
Furano – 18 marca 1979 (slalom) – 2. miejsce
Val d’Isère – 6 grudnia 1979 (kombinacja) – 2. miejsce
Pfronten – 6 stycznia 1980 (zjazd) – 3. miejsce
Arosa – 15 stycznia 1980 (zjazd) – 3. miejsce
Arosa – 16 stycznia 1980 (kombinacja) – 2. miejsce
Bad Gastein – 20 stycznia 1980 (zjazd) – 3. miejsce
Waterville Valley – 29 lutego 1980 (slalom) – 3. miejsce
Mont-Sainte-Anne – 2 marca 1980 (gigant) – 3. miejsce
Wysokie Tatry – 9 marca 1980 (slalom) – 2. miejsce
Saalbach – 11 marca 1980 (slalom) – 3. miejsce
Crans-Montana – 21 stycznia 1981 (slalom) – 3. miejsce
Nendaz – 22 stycznia 1981 (gigant) – 2. miejsce
Les Gets – 24 stycznia 1981 (gigant) – 3. miejsce
Furano – 13 marca 1981 (gigant) – 2. miejsce
Wangs – 25 marca 1981 (gigant) – 3. miejsce
Pila – 10 grudnia 1981 (gigant) – 2. miejsce
Piancavallo – 13 grudnia 1981 (slalom) – 2. miejsce
Val d’Isère – 8 grudnia 1982 (gigant) – 3. miejsce
Limone Piemonte – 10 grudnia 1982 (slalom) – 3. miejsce
Piancavallo – 17 grudnia 1982 (kombinacja) – 3. miejsce
Verbier – 9 stycznia 1983 (supergigant) – 2. miejsce
Les Diablerets – 30 stycznia 1983 (slalom) – 2. miejsce
Maribor – 9 lutego 1983 (slalom) – 2. miejsce
Waterville Valley – 8 marca 1983 (slalom) – 3. miejsce
Val d’Isère – 11 grudnia 1983 (gigant) – 3. miejsce
Val d’Isère – 11 grudnia 1983 (kombinacja) – 3. miejsce
Bibliografia
- Profil na stronie FIS (niem. • ang. • fr.)
- Profil na Ski Alpine Database (ang.)
- Profil na Sports Reference.com. sports-reference.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-01-27)]. (ang.)
Przypisy
- ↑ Wenzel nigdy nie zwyciężyła tylko w supergigancie, który wprowadzono do kalendarza Pucharu Świata dopiero rok po zakończeniu przez nią kariery
- ↑ Hanni Wenzel, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2022-10-03] (ang.).
- ↑ Olympic.org: Hanni Wenzel (ang.)
- ↑ Wayback Machine, fisalpine.com: Hanni Wenzel. fisalpine.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-03)]. (ang.)
- ↑ Olympic.org: Hanni Wenzel - Alpine Sking (ang.)
- ↑ New Yrok Times: Erika Hess Captures Her 2d Alpine Ski Title (ang.)
- ↑ Ottawa Citizen: Ski stars banned from olympics, 26 listopada 1983, str. 71 (ang.)
- ↑ New York Tiomes: Winter Sports; Hanni Wenzel Wins Downhill (ang.)
- ↑ Skieur d'Or Award (ang.)
- ↑ United Press International Female Athlete of the Year (ang.)
- ↑ Fis-ski.com: Competitors having more than one Victory (ang.)
- ↑ Fis-ski.com: Competitors having more than one Podium (ang.)
Media użyte na tej stronie
Pictograms of Olympic sports - Alpine skiing
Flag of Liechtenstein
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.
Autor: B1mbo, Licencja: CC BY-SA 2.5
Drawing of a bronze medal, based on Olympic rings.svg.
Flag of Canada introduced in 1965, using Pantone colors. This design replaced the Canadian Red Ensign design.
Autor: B1mbo, Licencja: CC BY-SA 2.5
Draw of a silver medal, based in Olympic rings.svg.
- The joining of the rings is not correct drawn.
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Autor: B1mbo, Licencja: CC BY-SA 2.5
Drawing of a gold medal, based on Olympic rings.svg.
Flag of the Socialist Federal Republic of Yugoslavia (1946-1992).
The design (blazon) is defined in Article 4 of the Constitution for the Republic of Yugoslavia (1946). [1]
Flag of the Socialist Federal Republic of Yugoslavia (1946-1992).
The design (blazon) is defined in Article 4 of the Constitution for the Republic of Yugoslavia (1946). [1]