Har Kidumim

Har Kidumim
Ilustracja
Wierzchołek Har Kidumim
Państwo Izrael
PołożenieNazaret
PasmoHare Nacerat
Wysokość397 m n.p.m.
Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, u góry nieco na prawo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Har Kidumim”
Ziemia32°40′52″N 35°17′54″E/32,681111 35,298333

Har Kidumim (hebr. הַר קִדוּמִים; nazywana także הַר הַקְפִיצָה, Har ha-Kefica; arab. جبل القفزة, Dżabal al-Kafza; łac. Saltus Dominus; pol. Góra Strącenia) – góra położona na południowej krawędzi masywu górskiego Hare Nacerat w Dolnej Galilei na północy Izraela. Wznosi się na wysokość 397 metrów n.p.m.

Geografia

Har Kidumim
Widok na Har Kidumim od południa. Widoczna część zabudowań Nazaretu
Most i tunel na drodze ekspresowej nr 60
Czaszka homo sapiens odnaleziona w jaskini Qafzeh na Har Kidumim
Taras widokowy
(c) Dr. Avishai Teicher Pikiwiki Israel, CC BY 2.5
Miejsce modlitw pielgrzymów na Górze Strącenia

Har Kidumim jest górą wznoszącą się od północy nad Doliną Jezreel w Dolnej Galilei na północy Izraela. Góra przyjmuje postać znacznego wzgórza o wysokości 397 metrów n.p.m., które stanowi południową krawędź masywu górskiego Hare Nacerat (wzniesienia wznoszą się na wysokość ponad 400 m n.p.m.). Na północ od góry rozpościera się lekko pofałdowany teren płaskowyżu, który zajmuje aglomeracja miasta Nazaret. Stoki góry są częściowo zalesione. Na północnym wschodzie wznosi się góra Har Ksulot (443 m n.p.m.)[1].

Historia

Tradycja chrześcijańska

Tradycja chrześcijańska utożsamia górę z miejscem związanym z życiem Jezusa Chrystusa. Uważa się, że jest to miejsce, z którego mieszkańcy Nazaretu zamierzali strącić Jezusa. Dlatego jest ona nazywana Górą Strącenia[a]. Na północ od tego miejsca znajduje się wzgórze, z którego według tradycji Maria z Nazaretu obserwowała przebieg całego wydarzenia. Franciszkanie wznieśli później w miejscu tym Kaplicę Trwogi[2].

Historia góry

W latach 1933-1935 francuski paleontolog René Neuville i żydowski archeolog Mosze Stekelis w tutejszej jaskini Qafzeh odkryli cenne szczątki prehistorycznego homo sapiens, których wiek oszacowano na około 100 tys. lat. Odnaleziono dwanaście kompletnych szkieletów, w tym sześć należących do osób dorosłych, a pozostałe do dzieci. Układ ciał i innych odnalezionych przedmiotów wskazuje na symboliczny religijny charakter pochówku[3].

W IX wieku na górze wybudowano niewielką kaplicę i mały klasztor, po których obecnie pozostały tylko ruiny. Na początku XX wieku góra była wykorzystywana przez kamieniołom, który obecnie jest opuszczony. W 2008 roku w miejscu dawnego kamieniołomu wykopano tunel dla potrzeb drogi ekspresowej nr 60. Od strony zachodniej do tuneli przylega most wznoszący się nad dawnym kamieniołomem. Koszt budowy tuneli i mostu wyniósł 365 mln ILS. Była to w owym czasie jedna z najbardziej skomplikowanych budowli wzniesionych w Izraelu[4].

W dniu 14 maja 2009 roku Górę Straceń odwiedził papież Benedykt XVI. W nowo wybudowanym amfiteatrze odbyła się msza, w której udział wzięło 40 tys. wiernych[5].

Obecne wykorzystanie

Obecnie realizowany jest rozległy program rewitalizacji obszaru kamieniołomu w celu utworzenia parku krajobrazowego góry Har Kidumim. Jego częścią staną się nowe tereny rekreacyjne dla mieszkańców pobliskich osiedli mieszkaniowych Nazaretu[6].

Zobacz też

Uwagi

  1. Zobacz: Ewangelia Łukasza 4,29-30: „(29) Porwali Go z miejsca, wyrzucili Go z miasta i wyprowadzili aż na stok góry, na której ich miasto było zbudowane, aby Go strącić. (30) On jednak przeszedłszy pośród nich oddalił się.”. Tłumaczenie według Biblii Tysiąclecia.

Przypisy

  1. Har Kidumim Nazaret (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2013-10-22].
  2. Andrew Humphreys; Neil Tilbury: Izrael i terytoria palestyńskie. Bielsko-Biała: Pascal, 2000, s. 331. ISBN 83-87696-88-9.
  3. David Whitehouse: Cave colours reveal mental leap (ang.). W: BBC News [on-line]. 2003-12-11. [dostęp 2013-10-22].
  4. Eli Ashkenazi: Nowe tunele drogowe połączą Afulę z Nazaretem i Nazaretem Illit (hebr.). W: Haaretz [on-line]. 2008-11-18. [dostęp 2013-10-22].
  5. John Thavis: Pope nears end of Holy Land trip with visit to Nazareth (ang.). W: Catholic News Service [on-line]. 2009-05-14. [dostęp 2013-10-22].
  6. The Mount of Precipice (ang.). W: Nazareth Cultural & Tourism Association [on-line]. [dostęp 2013-10-22].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Israel relief location map.jpg
Autor: Eric Gaba (Sting - fr:Sting) and NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Israel. De facto situation.
Flag of Israel.svg
Flag of Israel. Shows a Magen David (“Shield of David”) between two stripes. The Shield of David is a traditional Jewish symbol. The stripes symbolize a Jewish prayer shawl (tallit).
U+25B2.svg
Black up-pointing triangle , U+25B2 from Unicode-Block Geometric Shapes (25A0–25FF)
PikiWiki Israel 24976 Pilgrims praying on Mount Precipe.JPG
(c) Dr. Avishai Teicher Pikiwiki Israel, CC BY 2.5
Pilgrims praying on Mount Precipe
Salta0337.jpg
Autor: Ori~, Licencja: Attribution
Mount Precipice
Hakfizatunnel.jpg
tunnel linking Afula and nazereth illit running through mount precipice Nazareth כביש המנהרות בין עפולה ונצרת עילית העובר בתוך הר הקפיצה
Qafzeh.JPG
Autor: Wapondaponda, Licencja: CC BY-SA 3.0
early modern human from Qafzeh Israel, cast from the American Museum of Natural History
Mounthakfiza.jpg
mount precipice nazareth הר הקפיצה, נצרת
Salta0015.jpg
Autor: Ori~, Licencja: Attribution
Mount Precipice