Harappa
Harappa – starożytna osada protomiejska na terenie należącym do cywilizacji doliny Indusu, pochodząca z drugiej połowy III tysiąclecia p.n.e. Położona na lewym brzegu rzeki Rawi w Pendżabie, na terenie dzisiejszego Pakistanu. Odkryta w latach 20. XX wieku w czasie badań prowadzonych przez Indyjską Służbę Archeologiczną. Następnie w roku 1946 prowadził tutaj wykopaliska Mortimer Wheeler. Ostatnie wykopaliska były prowadzone przez archeologów pakistańskich i amerykańskich w ostatnich dwóch dekadach XX wieku.
Miasto składało się z 3 dzielnic otoczonych murem z cegieł mułowych, spełniającym rolę obronną i ochronną przed powodziami. Głównym obiektem miasta była cytadela położona w zachodniej jego części. Była ona równoległobokiem o wymiarach 400 na 200 metrów. Na terenie cytadeli odkryto platformę o wysokości 6 metrów wykonaną z cegieł, jej przeznaczenie pozostaje zagadką. Miasto posiadało kanalizację i wodociągi oraz budowle z cegły palonej.
Według jednej z teorii zbudowane zostało przez Drawidów.
Zobacz też
Bibliografia
- Praca zbiorowa pod redakcją naukową Joachima Śliwy: Wielka Historia Świata, Tom 2 Stary i Nowy Świat od rewolucji neolitycznej do podbojów Aleksandra Wielkiego, s. 510, Oficyna Wydawnicza Fogra, 2005, ISBN 83-85719-83-0
- Joel Levy: Zaginione miasta starożytności, Elipsa Publicat S.A., 2008, ss. 126-129, ISBN 978-83-245-9557-0
- Arthur L. Basham: Indie. Od początku dziejów do podboju muzułmańskiego, ss. 30-43, PIW, ISBN 978-83-06-02738-9
- „National Geographic”, nr 6, 2000 – Indus rzeka czasu
Media użyte na tej stronie
Autor: Dbachmann (dyskusja · edycje), Licencja: CC-BY-SA-3.0
This map is a provisional outline of the Indus Civilization based on online sources. It is the best GFDL map we have so far, but it should be redrawn with greater accuracy and proper source attribution.
Autor: Muhammad Bin Naveed, Licencja: CC BY-SA 3.0
This is a photo of a monument in Pakistan identified as the
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Simple map of Indus Civilization (or Harappa civilization) with few most important archeological sites. Redrawing from fr.wikipedia