Harmony OS

Harmony OS
ilustracja
Producent

Huawei

Architektura

ARM

Pierwsze wydanie

9 sierpnia 2019

Aktualna wersja

2.0[1]

Jądro

mikrojądro

Strona internetowa

Harmony OS (stylizowany zapis: HarmonyOS) – wbudowany system operacyjny stworzony przez chińskie przedsiębiorstwo Huawei, przeznaczony głównie do bezprzewodowych urządzeń internetu rzeczy (IoT). System jest oprogramowaniem o otwartym kodzie źródłowym[2].

Historia

Pierwotnie nowy system miał mieć nazwę Hongmeng. Chiński koncern Huawei zaprezentował system Harmony OS w sierpniu 2019 roku podczas Huawei Developer Conference. W założeniu producenta system miał być alternatywą dla konkurencyjnego systemu Android amerykańskiego przedsiębiorstwa Google. W pierwszej kolejności Huawei miał wprowadzać Harmony OS na rynek chiński, a dopiero później udostępnić ich rozwiązanie w pozostałych częściach świata. HarmonyOS 1.0. najpierw udostępniono na inteligentne ekrany, których premiera miała miejsce w 2. połowie 2019 roku. Przez kolejne 3 lata Harmony OS od wprowadzenia systemu na rynek chiński miał ulec optymalizacji i być wdrażany etapami na inne urządzenia inteligentne[2].

Charakterystyka

Docelowo Harmony OS miał być przeznaczony do pracy na urządzeniach takich jak: smartfony, inteligentne zegarki i głośniki oraz inteligentne rozwiązania w samochodach. Według Richarda Yu, prezesa Huawei Business Consumer Group, system różni się całkowicie od Androida i iOS[2].

Mikrojądro systemu złożone jest z 1/1000 kodu, który jest wykorzystywany w systemach Linux, dzięki czemu korzystanie z systemu ma być bezpieczniejsze. W Harmony OS zostały znacznie ograniczone uprawnienia roota (konta administratora), co ogranicza jego dostęp do najdelikatniejszych części systemu operacyjnego. To powoduje, że złośliwy kod ma znacznie ograniczony dostęp do krytycznych funkcji[3]. Richard Yu zapewnił, że ich produkt umożliwia płynną pracę na urządzeniach, z kolei tworzenie aplikacji i jej wdrażanie na inny sprzęt ma być dokonywane w elastyczny sposób[2].

Przedstawiciele marki Huawei stwierdzili, że Harmony OS umożliwia współdzieloną platformę komunikacyjną, zarządzanie rozproszonymi danymi i zadaniami, a także urządzeniami peryferyjnymi. Odpowiadalny za ulepszone wyniki pracy systemu jest odpowiedni „silnik opóźnień” i komunikacja międzyprocesowa (IPC) o wysokiej wydajności. Technologia wykorzystana w systemie umożliwia wyznaczanie priorytetów kolejnych zadań, a także z wyprzedzeniem ustala limity czasowe. Zgodnie z założeniami Huawei opóźnienie reakcji aplikacji miało spaść o ponad 25%[2].

Przypisy

  1. Daniel Olszewski: Huawei Harmony OS 2.0 oficjalnie – pierwsze smartfony już w 2021 roku. pcworld.pl, 2020-09-10. [dostęp 2020-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-29)].
  2. a b c d e Michał Duszczyk: Huawei zaprezentował rywala Androida. Czy trafi do Polski? – Cyfrowa. rp.pl, 2019-08-09. [dostęp 2020-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-09-19)].
  3. Tomasz Kurzak: Huawei HarmonyOS vs Google Android. komputerswiat.pl, 2019-08-27. [dostęp 2020-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-29)].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Screenshot 20220511 145111 com.huawei.android.launcher.jpg
Autor: BenHDev, Licencja: CC BY-SA 4.0
Homescreen of Harmony OS 2.0 with default wallpaper.