Harold Holt
Pełne imię i nazwisko | Harold Edward Holt |
---|---|
Data i miejsce urodzenia | 5 sierpnia 1908 Sydney |
Data i miejsce śmierci | 17 grudnia 1967 k. Portsea (Wiktoria) |
Premier Australii | |
Okres | od 26 stycznia 1966 do 17 grudnia 1967 |
Przynależność polityczna | Liberalna Partia Australii |
Poprzednik | Robert Menzies |
Następca | John McEwen |
Odznaczenia | |
Harold Edward Holt (ur. 5 sierpnia 1908 w Sydney[1], zm. prawdopodobnie 17 grudnia 1967 w okolicach Portsea w stanie Wiktoria[1]) – australijski polityk, w latach 1966–1967 premier kraju. Okoliczności jego nagłej śmierci przez wiele lat pozostawały przedmiotem licznych spekulacji i kontrowersji[1][2].
Życiorys
Młodość
Wychowywał się w Sydney, gdzie jego ojciec najpierw pracował jako nauczyciel, a potem został przedsiębiorcą działającym w branży hotelarskiej i rozrywkowej[1]. Harold w 1930 ukończył prawo na uniwersytecie w Melbourne, a dwa lata później został przyjęty do adwokatury stanu Wiktoria[2]. W 1933 został członkiem Partii Zjednoczonej Australii[2]. W 1935 został wybrany do Izby Reprezentantów[1], co jako 27-latkowi dawało mu status jednego z najmłodszych parlamentarzystów w historii Australii.
Lata II wojny światowej
W 1939 polityczny mentor Holta[2], Robert Menzies, został premierem i powołał go na stanowiska ministra bez teki[1]. Nieco później stanął na czele resortu badań naukowych i przemysłowych, tymczasowo kierował także ministerstwem lotnictwa[1]. W 1940, nie rezygnując ze stanowisk w rządzie, wstąpił do armii, gdzie został artylerzystą[1]. Kilka miesięcy później po tym, jak w katastrofie lotniczej zginęło trzech członków jego rządu, Menzies nakazał wszystkim swoim ministrom powrót do stolicy[1]. Holt ponownie został ministrem bez teki, tym razem zajmując się kwestiami handlu i ceł. Jesienią 1940 został mianowany ministrem pracy[2]. W 1941 w wyniku wewnątrzkoalicyjnych rozgrywek Menzies musiał oddać władzę Arthurowi Faddenowi, Holt mimo swej lojalności wobec Menziesa postanowił pozostać w składzie nowego rządu[1]. Gdy w 1945 Menzies zakładał nowe ugrupowanie – Liberalną Partię Australii (LPA) – Holt należał do pierwszej grupy jej członków[1].
Kariera powojenna
W 1949 LPA wspólnie z Partią Krajową uzyskała władzę, a Menzies znów został premierem. Pełnił następnie to stanowisko nieprzerwanie przez 17 lat, co do dziś jest rekordem w dziejach Australii. Holt na dziewięć lat został ministrem pracy, a w latach 1949–1956 dodatkowo kierował też resortem imigracji[2]. W 1958 został skarbnikiem (ministrem finansów)[2]. W styczniu 1966 Menzies ogłosił przejście na emeryturę. LPA, zgodnie z wieloma wcześniejszymi przewidywaniami, wybrała Holta swoim nowym liderem, co oznaczało automatycznie objęcie teki szefa rządu[1].
Jako premier dał się poznać przede wszystkim jako bardzo bliski sojusznik amerykańskiego prezydenta Lyndona B. Johnsona, co doprowadziło do zwiększenia australijskiego zaangażowania w wojnę w Wietnamie. Johnson doceniał jego pomoc i w 1966 był pierwszym amerykańskim prezydentem w historii, który odwiedził Australię[2].
Okoliczności śmierci
17 grudnia 1967 premier, dla którego pływanie i nurkowanie były właściwie jedynymi zainteresowaniami poza polityką, był z przyjaciółmi na swej ulubionej plaży w stanie Wiktoria. Pomimo bardzo wysokiej fali i kiepskich warunków do pływania, wszedł do wody, by wkrótce zniknąć wszystkim z oczu. Gdy nie wypływał przez kilka minut, towarzyszące mu osoby natychmiast wszczęły alarm. Premiera szukały setki policjantów, żołnierzy marynarki wojennej, a nawet ochotników. Mimo to nie udało się odnaleźć ani żywego Holta, ani jego zwłok[1].
Po dwóch dniach bezowocnych poszukiwań rząd postanowił uznać swego szefa za zmarłego. Gubernator generalny tymczasowo mianował premierem lidera Partii Krajowej Johna McEwena[2], zaś LPA stanęła przed koniecznością ponownego wyboru szefa partii, którym został John Gorton. 22 grudnia 1967 w Melbourne odbyło się oficjalne nabożeństwo żałobne. Okoliczności śmierci Holta nigdy nie zostały do końca wyjaśnione. W 2003 policja stanu Wiktoria postanowiła na nowo zbadać 161 przypadków utonięć, gdzie nie odnaleziono ciała, które miały miejsce w tym stanie do 1985. W tej grupie znalazła się również sprawa Holta. Dochodzenie nie przyniosło przełomu wskutek śmierci większości świadków i braku nowych dowodów. Sprawa została zamknięta we wrześniu 2005 – uznano ponownie, że premier zmarł z powodu utonięcia w wyniku nieszczęśliwego wypadku[3].
Wokół sprawy narosły również liczne teorie spiskowe. W australijskich mediach pojawia się też niekiedy teza o samobójstwie Holta[1], ale zdecydowanie zaprzeczają jej zarówno jego żyjący jeszcze przyjaciele, jak i jego biografowie i potomkowie[4].
Przypisy
- ↑ a b c d e f g h i j k l m n I.R. Hancock , Holt, Harold Edward (1908–1967), National Centre of Biography, Australian National University [dostęp 2015-11-27] .
- ↑ a b c d e f g h i Australia’s Prime Ministers: Harold Holt, National Archives of Australia .
- ↑ Coroner rules Holt conspiracy theories ‘fanciful’, ABC News [dostęp 2015-11-27] (ang.).
- ↑ Frame, Fraser reject Holt suicide claim, The Sydney Morning Herald .
Media użyte na tej stronie
Autor: Image sourced from 'Medals of the World' website: medals.org.uk, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Order of the Companions of Honour Ribbon
[Personal Papers of Prime Minister Holt] Portrait of Harold Holt, Canberra, 1953
- Information - Portrait of Robert Gordon Menzies, former en:Prime Minister of Australia, taken by Luke Monte (1885-1962).
- Source - National Library of Australia
- Copyright Information - picture was taken in the 1930s - for photographs taken prior to 2005, Australian copyright expires 50 years after the photograph was taken. This photo is in the public domain.
- License:
Harold Holt as a university student
Signature of Harold Holt as Prime Minister