Harvey Milk

Harvey Milk
Ilustracja
Harvey Milk za biurkiem George'a Moscone'a (1978)
Data i miejsce urodzenia

22 maja 1930
Woodmere

Data i miejsce śmierci

27 listopada 1978
San Francisco

Członek Rady Miasta San Francisco z Dystryktu 5
Okres

od 8 stycznia 1978
do 27 listopada 1978

Przynależność polityczna

Partia Demokratyczna

Odznaczenia
Prezydencki Medal Wolności (Stany Zjednoczone)

Harvey Bernard Milk (ur. 22 maja 1930 w Woodmere, zm. 27 listopada 1978 w San Francisco) – amerykański polityk, pierwszy mężczyzna otwarcie przyznający się do swojej homoseksualnej orientacji wybrany do Rady Miasta San Francisco. Polityką i działaniem na rzecz osób LGBT zainteresował się w wieku 40 lat. W 2008 roku na podstawie jego biografii nakręcono nagrodzony dwoma Oskarami film Obywatel Milk.

W 1972 Milk przeprowadził się z Nowego Jorku do dzielnicy Castro w San Francisco. Wykorzystując rosnące polityczne i ekonomiczne zaangażowanie dzielnicy, próbował trzykrotnie, bez sukcesu, startować w wyborach do Rady Miasta San Francisco. Dopiero w 1977 jego dobrze zorganizowana kampania wyborcza pozwoliła mu na zdobycie miejsca w Radzie Miasta.

Milk piastował swoje stanowisko przez 11 miesięcy, podczas których z jego inicjatywy podjęto uchwały zakazujące dyskryminacji gejów i lesbijek w San Francisco. 27 listopada 1978 Harvey Milk i burmistrz miasta George Moscone zostali zastrzeleni przez innego członka Rady Miasta San Francisco i działacza Demokratów, Dana White'a. Radny White, który wcześniej zrezygnował ze swojego urzędu ze względów ideologicznych, później chciał wycofać swoją rezygnację z przyczyn ekonomicznych. Burmistrz George Moscone nie chciał się na to zgodzić, a Harvey Milk poparł decyzję burmistrza. Zbrodnia White'a była zemstą za tę decyzję.

Pomimo krótkiej działalności politycznej Milk, według profesora Petera Novaka z Uniwersytetu San Francisco, stał się ikoną San Francisco i „męczennikiem walki o prawa osób LGBT”[1]. W 2002 roku został nazwany „najbardziej znanym i znaczącym politykiem otwarcie mówiącym o swojej homoseksualnej orientacji wybranym w wyborach w USA”[2]. Pisarz John Cloud stwierdził, że po Milku wielu ludzi, zarówno hetero- jak i homoseksualnych, musiało przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości, w której jawny gej nie musiał dłużej ukrywać swojej orientacji seksualnej i mógł osiągnąć sukces[3]. 12 sierpnia 2009 roku został pośmiertnie odznaczony Medalem Wolności przez prezydenta Baracka Obamę[4]. 22 maja 2014 Milk został upamiętniony emisją znaczka pocztowego w USA. Uroczystość początku emisji zorganizowana wspólnie przez kancelarię Baracka Obamy (the White House Office of Public Engagement), pocztę USA i Fundację Harveya Milka odbyła się w Białym Domu w Waszyngtonie[5].

Życiorys

Harvey (po prawej) i jego starszy brat Robert, 1934
Harvey Milk prowadzący kampanię, 1976
Prezydent USA Barack Obama wręcza do rąk Stewarta Milka Medal Wolności dla jego wuja – Harveya Milka, 2009.
Plac Harveya Milka, San Francisco
Jedna z upamiętniających Milka tablic w San Francisco

Harvey Bernard Milk urodził się w Woodmere na Long Island 22 maja 1930 w rodzinie Williama i Minervy Karns Milk o korzeniach litewsko-żydowskich. Jego dziadek był właścicielem sklepu[6][7] i organizatorem pierwszej w okolicy synagogi. W dzieciństwie śmiano się z jego odstających uszu, dużego nosa i nieproporcjonalnych stóp, przypisując mu rolę klasowego klauna. W szkole grał w piłkę i rozwinął pasję do opery. Jako nastolatek uświadomił sobie swój homoseksualizm, lecz informację o tym trzymał w ukryciu[8].

Milk ukończył Bay Shore High School w Bay Shore w stanie Nowy Jork i w 1947 roku rozpoczął studia w State College for Teachers in Albany (obecnie State University of New York at Albany), które ukończył w 1951 roku specjalizując się z matematyki. Pisał dla uniwersyteckiej gazety i został zapamiętany jako towarzyski, przyjazny student. Żadne z jego przyjaciół w szkole średniej i na uczelni nie przypuszczało, że jest gejem. Jego znajoma z klasy wspomina: nigdy nie uważano go za queera – tak ich wtedy nazywano – był męskim mężczyzną.

Wczesna kariera

Po ukończeniu studiów Milk zaciągnął się do marynarki wojennej podczas wojny w Korei. Służył na okręcie ratunkowym USS „Kittiwake” (ASR-13) jako nurek. Później rozpoczął służbę w bazie wojennej San Diego[7]. W 1955 zakończył służbę wojskową osiągając stopień podporucznika.

Jego wczesna kariera była naznaczona częstymi zmianami; w późniejszych latach często wspominał o swojej metamorfozie z żydowskiego chłopaka pochodzącego ze średniej klasy. Był nauczycielem w George W. Hewlett High School w Long Island. W 1956 roku na plaży w Jacob Riis Park, popularnym wśród gejów miejscu w Queens, poznał o siedem lat młodszego Joego Campbella. Przenieśli się do Texasu, jednak czując się źle w tym konserwatywnym stanie, wrócili do bardziej liberalnego Nowego Jorku, gdzie Milk znalazł pracę jako aktuarialny statystyk w przedsiębiorstwie ubezpieczeniowym[9]. Milk i Campbell rozstali się po ok. 6 latach i był to najdłużej trwający związek Milka.

Milk usiłował oddzielić swoje wczesne życie uczuciowe od życia rodzinnego i pracy. Czując się samotny w Nowym Jorku, zamierzał poślubić przyjaciółkę, lesbijkę[9]. Mieszkając w Nowym Jorku utrzymywał swoje gejowskie związki w ukryciu. W 1962 roku Milk zaangażował się w związek z młodszym od siebie o 10 lat Craigiem Rodwellem. Pomimo silnej więzi Milka z Rodwellem, Milk był zniechęcony jego uczestnictwem w Mattachine Society, organizacji na rzecz gejów. Rodwell był aresztowany na 3 dni za chodzenie po Riis Park, oskarżony o podburzanie zamieszek i obnażenie się (prawo wymagało, aby męskie kostiumy kąpielowe rozciągały się od pępka do poniżej uda). Milk przerwał związek z Rodwellem, zaniepokojony tendencjami Rodwella do prowokacyjnych zachowań wobec policji[9].

Milk po zakończeniu pracy jako sprzedawca ubezpieczeń, został analitykiem w firmie z Wall Street – Bache & Company[6]. W tamtym okresie jego partnerem był Jack Galen McKinley. Wspólnie z McKinleyem uczestniczyli w kampanii prezydenckiej w 1964 roku republikanina Barry Goldwatera[9].

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. Carl Nolte (26 listopada 2003 r.). "City Hall Slayings: 25 Years Later", The San Francisco Chronicle, strona A-1 (ang.)
  2. Smith and Haider-Markel, strona 204, (ang.)
  3. John Cloud: Harvey Milk profile. Time, 1999-06-14. [dostęp 2014-05-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-10-10)]. (ang.).
  4. President Obama Honors 2009 Medal of Freedom Recipients. www.whitehouse.gov, 12 sierpnia 2009. [dostęp 2009-01-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (25 maja 2013)]. (ang.).
  5. Pierwszy dzień emisji znaczka z Harveyem Milkiem w USA. www.whitehouse.gov, 2014-05-21. [dostęp 2014-05-23]. (ang.).
  6. a b "Harvey Bernard Milk." Dictionary of American Biography, Supplement 10: 1976–1980. Charles Scribner's Sons, 1995 (ang.)
  7. a b "Harvey Bernard Milk". Encyclopedia of World Biography, 2nd ed. 17 Vols. Gale Research, 1998 (ang.)
  8. Carol Polsky: "Hidden depths of Long Island native Harvey Milk", opublikowano w: "Newsday" z 2009-01-11 (ang.)
  9. a b c d Susan Davis: Historical Note. The Harvey Milk Papers: Susan Davis Alch Collection (1956–1962), w zbiorach San Francisco Public Library (ang.)

Media użyte na tej stronie

Presidential Medal of Freedom (ribbon).svg
Autor: SaluteVII, Licencja: CC BY-SA 4.0
Presidential Medal of Freedom (ribbon)
Harvey Milk Campaigning With Longshormen in 1976.jpg
Autor: Daniel Nicoletta, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Harvey Milk (far right) campaigning for the California State Assembly with longshoremen in 1976
Harvey Milk plaque.jpg
Autor: Steven Damron from San Francisco, Licencja: CC BY 2.0

Harvey Milk May 22, 1930 - November 27, 1978 Harvey Milk made history as the first openly-gay elected official in California, and one of the first in the nation, when he won election to the San Francisco Board of Supervisors in November 1977. His camera store and campaign headquarters at 575 Castro Street and his apartment upstairs were centers of community activism for a wide range of human rights, environnmental, labor and neighborhood issues. Harvey Milk's hard work and accomplishments on behalf of all San Franciscans earned him widespread respect and support. His life is an inspiration to all people committed to equal opportunity and an end to bigotry. "You gotta give 'em hope!"

Robert and Harvey Milk 1934.JPG
Autor: Unknown family member, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Robert (left) and Harvey (right) Milk in 1934
Harvey Milk in 1978 at Mayor Moscone's Desk.jpg
Autor: Daniel Nicoletta, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Harvey Milk filling in for Mayor Moscone for a day in 1978
Harvey Milk Plaza 2008.jpg
Autor: Andrew Mager from San Francisco, CA, USA, Licencja: CC BY-SA 2.0
Harvey Milk Plaza