Hawajka półżuchwowa

Hawajka półżuchwowa
Hemignathus lucidus[1]
Lichtenstein, 1839
Ilustracja
Ilustracja z końca XIX w.; autor: Frederick William Frohawk
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ptaki

Podgromada

Neornithes

Infragromada

ptaki neognatyczne

Rząd

wróblowe

Podrząd

śpiewające

Rodzina

łuszczakowate

Podrodzina

łuskacze

Plemię

Drepanidini

Rodzaj

Hemignathus

Gatunek

hawajka półżuchwowa

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 EX pl.svg

Hawajka półżuchwowa[3] (Hemignathus lucidus) – gatunek małego ptaka z rodziny łuszczakowatych (Fringillidae). Endemiczny dla trzech wysp na Hawajach. Prawdopodobnie wymarły, zaklasyfikowany jako krytycznie zagrożony.

Hawajka półżuchwowa to mierzący około 13–15 cm długości ptak o brązowooliwkowym wierzchem ciała z jaśniejszym wierzchem głowy, skrzydłami i pokrywami nadogonowymi. Spód ciała przybiera kolor żółty. Charakterystyczną cechą jest wspomniana w nazwie dysproporcja między szczęką górną a żuchwą, która jest znacznie krótsza.

H. lucidus jest dzielony przez Międzynarodowy Komitet Ornitologiczny na 3 podgatunki, z czego każdy zasiedlał (lub zasiedla) inną wyspę HawajówKauaʻi, Oʻahu i Maui. Ptaki żywią się owadami (w tym chrząszczami i dużymi larwami) i nektarem. Od 1994 roku IUCN uznaje gatunek za krytycznie zagrożony wyginięciem; ostatni raz pewna obserwacja odbyła się w 1996. Prawdopodobnie gatunek wymarły.

Taksonomia

Po raz pierwszy gatunek opisał Martin Heinrich Carl Lichtenstein w 1838. Holotyp pochodził z Oʻahu. Lichtenstein pozyskał także okaz młodociany, który uwiecznił na tablicy barwnej wraz z wizerunkiem dorosłego osobnika (patrz ilustracja po prawej); wszystkie zebrał dla niego Ferdinand Deppe. Nowo opisanemu gatunkowi przydzielił nazwę Hemignathus lucidus[4]. Nazwę utrzymuje Międzynarodowy Komitet Ornitologiczny (2015). Wyróżnia 3 podgatunki[5]. Holotyp podgatunku H. l. hanapepe pochodzi z census-designated place o nazwie Hanapēpē (obecnie hrabstwo Kauaʻi)[6].

Nazwa rodzajowa Hemignathus pochodzi z greki od przedrostka hēmi- – oznaczającego pół- lub mały – oraz gnathos – żuchwa. Nazwa gatunkowa, lucidus, pochodzi z łaciny i znaczy „jaskrawy” lub „jasny” (lux, lucis – światło)[7]. Miejscowa, zwyczajowa nazwa ptaka – Nukupuʻu – odnosi się do mocno wygiętego, zaokrąglonego dzioba tego ptaka[8].

Podgatunki H. l. affinis i H. l. hanapepe zostały najpierw opisane jako odrębne gatunki[9][6]; Walter Rothschild opisując nowy podgatunek, H. l. affinis, zauważył już, że jest blisko spokrewniony z H. l. hanapepe[9]. Jednak autorzy The Howard and Moore Complete Checklist of the Birds of the World proponują inny podział rodzaju Hemignathus, według którego należy wyodrębnić z hawajki półżuchwowej dwa gatunki: hawajkę czarnokantarową (H. hanapepe) i hawajkę leśną (H. affinis)[10]. Opcja rozdzielenia została rozpatrzona pozytywnie przez American Ornithologists’ Union w lutym 2015 – rozdzielenie gatunku znalazło się w propozycjach zamieszczonych pod sekcją poświęconą nowym informacjom dotyczącym hawajek (Revise species limits in three extinct comp lexes of Hawaiian honeycreepers). Przesłanką miały być znaczące różnice w upierzeniu podgatunków oraz nieopublikowane badania R.C. Fleishera, mające dowodzić odrębności genetycznej[11]. Również Międzynarodowy Komitet Ornitologiczny uznaje podział przedstawiony przez autorów The Howard and Moore Complete Checklist of the Birds of the World[5].

Morfologia

1. Hawajka cienkodzioba (Akialoa obscura)
2. Hawajka półżuchwowa (Hemignathus lucidus lucidus) – dorosły; 3. – młody

Opis dotyczy podgatunku nominatywnego. Informacje dotyczące dwóch pozostałych znajdują się w sekcji Podgatunki. Wierzch ciała oliwkowozielony, z wierzchu głowy jaśniejszy (lub trawiastozielony), jaśniejszy także na skrzydłach i pokrywach nadogonowych. U jednego okazu z kolekcji z Paryża kantarek i linia za okiem czarnobrązowe. Nad okiem przebiega rozpoczynająca się na czole jaskrawa żółtopomarańczowa brew. Lichtenstein wspomniał o pomarańczowym gardle i bokach głowy, jednak Rothschild nie odnotował takiej cechy. Za to Lafresnaye wspomina o żywożółtej brwi, wyższej części szyi i piersi – u okazu z Paryża broda, gardło i wyższa część piersi są żółtopomarańczowe. Brzuch żółty, w okolicach kloaki pióra stają się szarozielone. U samicy wierzch ciała matowy, brązowooliwkowy, ze śladami zielonego z wierzchu głowy, na kuprze i w wyższej części pokryw nadogonowych oraz na krawędziach lotek i sterówek. Kantarek popielaty, brew słabo widoczna. Boki głowy i gardło żółtawe. Pozostała część spodu ciała jasna, szarobrązowa, po bokach ciała bardziej brązowooliwkowa[12].

Perkins napisał, że u wszystkich gatunków Hemignathus występują wokół nozdrzy dobrze rozwinięte pióra szczeciniaste[8][a].

Wymiary

Według pierwszego opisu Lichtensteina długość ciała hawajki półżuchwowej wynosi około 15,2 cm (6 cali[4]). Rothschild nie posiadał wiele więcej danych; dodał, że inną wartość podał Sharpe – blisko 13,2 cm, zaś pewien okaz z kolekcji z Frankfurtu miał długość około 14 cm[12]. Już Lichtenstein zauważył znaczące różnice w długości szczęki górnej i żuchwy; górna szczęka miała mieć długość około 32 mm (1,25 cala), żuchwa około 17 mm (oryg. 8 linii = ⅔ cala[4]). Rothschild przytoczył przykłady okazów, u których długość górnej szczęki wynosiła blisko 25, 28, 30 mm[12]. Pozostałe znane, przybliżone wymiary H. l. lucidus (wraz z holotypem[4])[12]: długość skrzydła: 75 i 71 mm, długość ogona: 76, 74 i 45 mm, skoku – 18–21 mm[12].

Długości kości długich zmierzona u muzealnego okazu (szkieletu) hawajki półżuchowowej podgatunku H. l. affinis: kość udowa – 16,6 mm; tibiotarsus – 28 mm; skok (tarsometatarsus) – 23,4 mm[13].

Zasięg występowania

Każdy podgatunek hawajki półżuchwowej występuje (lub występował) na innej wyspie Hawajów[5][14]; Kauaʻi (H. l. hanapepe), Oʻahu (H. l. lucidus) i Maui (H. l. affinis)[5][14]. Zasięg na Maui nie obejmował całej wyspy[15]; ptak występował na północno-zachodnim zboczu Haleakalā[8] i West Maui Mountains. BirdLife International szacuje łączny zasięg występowania na 22 km²[15].

Jeden okaz miał być odłowiony na wyspie Hawaiʻi, gdzie występuje endemicznie inny przedstawiciel rodzaju – hawajka pełzaczowata (Hemignathus wilsoni)[16]. Według R.C. Fleischera mtDNA wskazuje na to, że jednak jest to osobnik z Oʻahu (jest to osobista uwaga Fleischera do innego artykułu; badań nie opublikowano)[13].

Ekologia

Na Maui gatunek współcześnie stwierdzano na obszarach położonych na wysokości pomiędzy 1450(1200)[8]–2000 m n.p.m.[15]. Dolina Koaiʻe na Kauaʻi, gdzie ptak był widziany w 1995, rozciąga się między 1000 a 1300 m n.p.m.[15], na Kauaʻi H. l. hanapepe można było spotkać na wysokościach między około 600 a 900 m n.p.m.[8] Na Oʻahu i Kauaʻi hawajka półżuchwowa została zaobserwowana m.in. w koronach Acacia koa oraz mniejszych drzew z rodzajów Sohpra i Myoporum. Osobniki tego gatunku uważane są za towarzyskie: na Maui często występowały w towarzystwie hawajki papugodziobej (Pseudonestor xanthophrys)[8].

Długa pieśń osobników z Maui miała przypominać pieśń introdukowanego na wyspy przedstawiciela Carpodacus (jest nim dziwuszka ogrodowa, Haemorhous mexicanus syn. Carpodacus mexicanus[17])[12][8]. Głos kontaktowy był podobny jak u hawajki pełzaczowatej. Pieśń ptaków z Kauaʻi opisano jako krótki, ale raczej słodki szczebiot, składający się z około 6 dźwięków[12]. Pieśń hawajki półżuchwowej i pełzaczowatej jest identyczna, jak u hawajki papugodziobej[8].

W żołądkach ptaków z Maui znaleziono owady, w tym małe chrząszcze i szczątki dużych larw[12]; hawajki półżuchwowa i pełzaczowata żywią się ryjkowcami, szczególnie z rodzaju Oodemas[8]. Hawajka półżuchwowa w poszukiwaniu zdobyczy żuchwą podważała korę, a następnie wyciągała owady dłuższą, górną szczęką; odgłos towarzyszący tej czynności miał być słyszalny z bliskiej odległości[12][8]. W poszukiwaniu owadów ptaki te penetrowały również mchy, wyciągały owady górną szczęką a następnie uśmiercały je potrząsając nimi jak pies szczurem[12]. Obserwowano osobniki podgatunku H. l. hanapepe połykające drobne fragmenty zastygłej lawy – przypuszczano, że miało to wspomóc rozdrabnianie twardych pancerzyków ryjkowców[8]. W pierwszym opisie znalazła się informacja o ptakach przebywających na plantacji bananowców, zainteresowanych kwiatami owych roślin[12]. Titian Peale, który miał obserwować hawajki półżuchwowe na wyspie Hawaiʻi (lub Oʻahu), napisał[13]:

Znaleziono ptaki zamieszkujące wyspę Hawaiʻi, razem z powyższym gatunkiem [hawajką cienkodziobą]; bardzo podobne w zwyczajach; dziób swym kształtem jest w godny podziwu sposób przystosowany do pozyskiwania nektaru, jak i owadów, z kwiatów przeróżnych i ogromnych lobelii

Ptaki na Maui żywiły się także nektarem Metrosideros polymorpha (Ohia)[8].

Rothschild zwrócił uwagę na dziwny zapach u postrzelonych ptaków (określił go jako nieprzyjemny), charakterystyczny dla innych przedstawicieli Hemignathus. Wymienił także inne rodzaje ptaków, które miały cechować się takim zapachem – najmocniejszym u Himatione, słabszym u hawajki papużkowatej (Loxioides bailleu), hawajki żółtogłowej (Psittirostra psittacea), hawajki kraterowej (Chloridops kona) i Rhodacanthis. Autor wysnuł przypuszczenie, że przyczyną zapachu jest zakładanie gniazd w dziuplach[12]. Jedynymi niewymarłymi gatunkami spośród wymienionych są hawajka karminowa (Himatione sanguinea) i hawajka papużkowata[5]. Gniazda hawajki karminowej to przeważnie konstrukcje o kształcie kubka zawieszonego między gałęziami, ale znajdywano je także w otworach zastygłej lawy i dziuplach[18]; hawajka papużkowata nie gniazduje w dziuplach[19]. Na Maui Perkins znalazł gniazdo, umieszczone około 7,5 m nad ziemią w rozwidleniu gałęzi A. koa; miało prosty kształt kubka i było dobrze schowane w gąszczu szarych porostów. Wewnątrz znajdowały się 4 pisklęta. Autor był przekonany, że było to gniazdo hawajki półżuchwowej, jednak nie poparł tego żadnym dowodem[8].

Status zagrożenia

Dolina Nuʻuanu, gdzie w 1837 Deppe i Townsend[8] odłowili kilka okazów wymarłego podgatunku

IUCN klasyfikuje gatunek jako krytycznie zagrożony wyginięciem (CR, Critically Endangered) nieprzerwanie od 1994. Prawdopodobnie wymarły; ostatnia pewna obserwacja miała miejsce w 1996[15].

BirdLife International wskazuje za główną przyczynę wymarcia niszczenie drzew Acacia koa przez bydło – prawdopodobnie był to preferowany przez H. lucidus gatunek drzewa[15]. Już w 1903 Perkins zwrócił uwagę, że pas akacji tego gatunku w niższych partiach lasu został prawie całkowicie zniszczony[8]. Wyższe partie lasów są degradowane przez introdukowane na wyspy ssaki kopytne[15].

Podgatunek nominatywny prawdopodobnie wymarł w połowie lub pod koniec XIX wieku[15]. H. l. lucidus w czasie wizyty Deppe na Oʻahu miał być liczny, jednak możliwe, że Lichtenstein obserwował hawajki zielone (Chlorodrepanis virens). W 1838 co najmniej 9 osobników zostało odłowionych na wyspie; podgatunek był także obecny na Oʻahu podczas wyprawy badawczej ze Stanów Zjednoczonych w latach 1840–1841[14]. Obserwacje w 1837 roku były pierwszymi i zarazem ostatnimi[20][16]. Według lokalnej ludności podgatunek mógł przetrwać w niższych partiach lasu do około 1860[8].

Podgatunek H. l. hanapepe miał być kilkukrotnie obserwowany w latach 1968–1998, jednak nie są to pewne obserwacje; prawdopodobnie duża część, jeśli nie wszystkie, dotyczyła hawajki oliwkowej (Chlorodrepanis stejnegeri). Późniejsze ekspedycje na Kauaʻi (rezultaty opublikowano w 2001 i 2003) nie przyniosły rezultatów. Prawdopodobnie podgatunek wymarł[15].

W 1892 wyspa Maui, gdzie tamtego roku został odkryty podgatunek H. l. affinis, miała być mało poznana i niezbadana[12]. W 1903 roku był to gatunek pospolity[8]. W 1965 podgatunek został oznaczony jako wymarły lub prawdopodobnie wymarły. Ponownie został odkryty 24 sierpnia 1968[21], ostatni raz obserwowany w 1995[15].

Uwagi

  1. W pracy Perkinsa rodzaj Hemignathus został opisany pod nazwą Heterorhynchus. Jako Hemignathus opisał on rodzaju Akialoa

Przypisy

  1. Hemignathus lucidus, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
  2. BirdLife International, Hemignathus lucidus, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2018 [online], wersja 2018-1 [dostęp 2018-07-31] (ang.).
  3. Systematyka i nazwy polskie za: P. Mielczarek, M. Kuziemko: Plemię: Drepanidini Cabanis, 1847 (wersja: 2015-07-08). [w:] Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2015-12-07].
  4. a b c d Martin Lichtenstein. Beitrag zur ornithologischen Fauna von Californien nebst Bemerkungen über die Artkennzeichen der Pelicane und über einige Vögel von den Sandwich-Inseln. „Abhandlungen der Königlichen Akademie der Wissenschaften zu Berlin”, s. 451, 1838. 
  5. a b c d e F. Gill, D. Donsker: Finches, euphonias. IOC World Bird List: Version 5.4. [dostęp 2015-12-07]. (ang.).
  6. a b Scott B. Wilson. LV.—On three undescribed species of the genus Hemignathus, Lichtenstein. „Annals And Magazine of Natural History”. 4 ser. 6, 1889. 
  7. James A. Jobling: Helm Dictionary of Scientific Bird Names. Christopher Helm Publishers Ltd, 2009, s. 189, 232. ISBN 1-4081-2501-3.
  8. a b c d e f g h i j k l m n o p q R.C.L. Perkins: Fauna Hawaiiensis. T. 1, pt.4: Vertebrata. 1903, s. 392–396, 426–430, 432.
  9. a b Walter Rotschild. IX. - Descriptions of Three new Birds from the Sandwich Islands. „Ibis”. 5 ser. 6, s. 112, 1893. 
  10. Fringillidae Leach, 1820 - łuszczaki - Finches. [w:] Kompletna lista ptaków świata (wersja 2015-02-15) [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2015-05-05].
  11. AOU Classification Committee – North and Middle America. Proposal Set 2015 - B, 20 lutego 2015 [zarchiwizowane z adresu 2015-10-09].
  12. a b c d e f g h i j k l m Walter Rothschild: The avifauna of Laysan and the neighbouring islands. 1893, s. 101–106.
  13. a b c Helen F. James & Storrs L. Olson. A giant new species of Nukupuu (Fringillidae: Drepanidini: Hemignathus) from the island of Hawaii. „The Auk”. 120 (4), s. 970–981, 2003. 
  14. a b c Nukup'u. Hemignathus lucidus. W: Pyle, R.L. & P. Pyle: The Birds of the Hawaiian Islands: Occurrence, History, Distribution, and Status. B.P. Bishop Museum, Honolulu, HI, U.S.A., 2009. [dostęp 2015-05-04].
  15. a b c d e f g h i j Nukupuu Hemignathus lucidus. BirdLife International. [dostęp 2015-03-03].
  16. a b Storrs L. Olson & Helen F. James. A Specimen of Nuku pu'u (Aves: Drepanidini: Hemignathus lucidus) from the Island of Hawai'i. „Pacific Science”. 48 (4), s. 331–338, 1994. 
  17. Hawaii Bird Checklist. Avibase. [dostęp 2015-05-04].
  18. Steven G. Fancy i C. John Ralph. 'Apapane, Himatione sanguinea. „The Birds of North America”. 296, 1997. 
  19. (Loxioides bailleui). Official Website of the Aloha state, 13 marca 2008. [dostęp 2015-05-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-04)].
  20. S.L. Olson & H.F. James. Nomenclature Of The Hawaiian Akialoas And Nukupuus (Aves, Drepanidini). „Proceedings of the Biological Society of Washington”. 108, s. 383, 1995. 
  21. Winston E. Banko. Rediscovery of Maui Nukupuu, Hemignathus lucidus affinis, and Sighting of Maui Parrotbill, Pseudonestor xanthophrys, Kipahulu Valley, Maui, Hawaii. „The Condor”. 70 (3), 1968. 

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Status iucn3.1 EX pl.svg
Autor: unknown, Licencja: CC BY 2.5
Wikispecies-logo.svg
Autor: (of code) -xfi-, Licencja: CC BY-SA 3.0
The Wikispecies logo created by Zephram Stark based on a concept design by Jeremykemp.
Hemignathus lucidus 1838 Lichtenstein.jpg
1. Hawajka cienkodzioba (Hemignathus obscurus = 'Akialoa obscura)

2. Hawajka półżuchwowa (Hemignathus lucidus) - dorosły

3. H. lucidus - młody
TantalusDrive-toward-NuuanuValley.JPG
View toward Nuʻuanu from Tantalus Drive, Honolulu, Hawaii
Hemignathus lucidus AvesHawaiienses00Wils 0172.jpg
Hemignathus lucidus from The Birds of the Sandwich Islands