Hein ter Poorten

Hein ter Poorten
Ilustracja
Hein ter Poorten
generał porucznik generał porucznik
Data i miejsce urodzenia

21 listopada 1887
Buitenzorg

Data i miejsce śmierci

15 stycznia 1968
Haga

Przebieg służby
Siły zbrojne

Kl-koninklijke-landmacht-4.svg Holenderskie Siły Zbrojne

Stanowiska

d-a Królewskiej Armii Holenderskich Indii Wschodnich

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa

Odznaczenia
Kawaler Orderu Lwa Niderlandzkiego (Holandia) Oficer Orderu Oranje-Nassau (Holandia) Komandor 1. klasy Orderu Miecza (Szwecja) Kawaler Komandor Orderu Imperium Brytyjskiego od 1936 (wojskowy) Oficer Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja)

Hein ter Poorten (ur. 21 listopada 1887 w Buitenzorgu, zm. 15 stycznia 1968 w Hadze) – dowódca Królewskiej Armii Holenderskich Indii Wschodnich podczas II wojny światowej. Ter Poorten był także dowódcą alianckich wojsk lądowych w American-British-Dutch-Australian Command na początku 1942 roku[1].

Wczesne życie

Gen. por. Hein ter Poorten w japońskiej niewoli

Hein ter Poorten urodził się w Buitenzorgu (obecnie Bogor) na Jawie, który w tamtym czasie był częścią Holenderskich Indii Wschodnich. Po zaprzysiężeniu na oficera artylerii w 1911 roku pomógł on w stworzeniu sił powietrznych armii, a w 1919 roku rozpoczął on kurs w Wyższej Akademii Wojskowej w Holandii[1].

II wojna światowa

Po powrocie do Indii Wschodnich awansował stopniowo, stając się w lipcu 1939 roku szefem stabu generalnego Królewskiej Armii Holenderskich Indii Wschodnich (KNIL). Śmierć generała porucznika Gerardusa Johannesa Berenschota w październiku 1941 roku umożliwiła Ter Poortenowi, który w tym czasie też miał stopień generała porucznika, objęcie stanowiska dowódcy KNIL.

Ter Poorten był uważany przez swoich towarzyszy w armii za wykwalifikowanego dowódcę ze zrozumieniem spraw wojskowych w Indiach Wschodnich, dzięki czemu był dobrze traktowany przez swoich podwładnych i kolegów oficerów, lecz jego stosunki z administracją cywilną były mniej udane.

W styczniu 1942 roku, po wybuchu wojny z Japonią, Ter Poorten został mianowany dowódcą wojsk lądowych w American-British-Dutch-Australian Command, krótko istniejącego zjednoczonego dowództwa wszystkich sił alianckich w Azji Południowo-Wschodniej.

W marcu, po szybkich japońskich atakach i rozwiązaniu ABDACOM, Ter Poorten stał się de facto dowódcą wszystkich wojsk alianckich na Jawie. Pozostało mu jednak tylko bezwarunkowo poddać wyspę Japończykom. Resztę wojny spędził w najróżniejszych obozach jenieckich, a w 1945 roku powrócił do Holandii[1].

Odznaczenia

Przypisy

  1. a b c Klemen L: Generał porucznik Hein ter Poorten. [w:] Forgotten Campaign: The Dutch East Indies Campaign 1941–1942 [on-line]. 1999–2000. [dostęp 2012-07-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (17 lipca 2012)]. (ang.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Order of Orange-Nassau ribbon - Officer.svg
Autor: Macesito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Order of Orange-Nassau - Officer Ribbon
NLD Order of the Dutch Lion - Knight BAR.png
Autor: Wiki Romi, Licencja: CC0
Baretka Kawalera Orderu Lwa Niderlandzkiego
SWE Royal Order of the Sword - Commander 1st Class BAR.png
Autor: Wiki Romi, Licencja: CC0
Bareteka Komandora 1. klasy Królewskiego Orderu Miecza
Netherlands-Army-OF-8 (1940).svg
Autor: Skjoldbro, Licencja: CC BY-SA 4.0
Rank insignia of Luitenant-generaal for the Royal Netherlands Army, used during World War II
Kl-koninklijke-landmacht-4.svg
Autor: Ministerie van Defensie, Licencja: CC0
Embleem Koninklijke Landmacht
Hein ter Poorten.jpg
Lt. Gen. Hein ter Poorten (en:Hein ter Poorten)