Heinrich Mautz

Heinrich Mautz
Data i miejsce urodzenia6 października 1820
Bydgoszcz, Królestwo Prus
Data i miejsce śmierci11 kwietnia 1886
Bydgoszcz, Cesarstwo Niemieckie
Zawód, zajęciemistrz ciesielski
Odznaczenia
Order Czerwonego Orła

Heinrich Ernst Mautz (ur. 1820, zm. 1886) – niemiecki rzemieślnik (cieśla), członek Rady Miasta Bydgoszczy.

Życiorys

Urodził się 6 października 1820 r. w Bydgoszczy. Był synem Wilhelma, mistrza ciesielskiego i Anny z d. Blumberg – rodziny osiadłej w Bydgoszczy w pierwszych latach XIX wieku. Podstawą egzystencji rodziny były zlecenia na prace ciesielskie, związane z konserwacją i utrzymaniem Kanału Bydgoskiego. Uczył się od ojca fachu ciesielskiego, a swoje umiejętności potwierdził zdobyciem dyplomu mistrza. W 1854 r. objął kierownictwo rodzinnej firmy, która zlokalizowana była przy ul. Czartoryskiego 14-16. nad rzeką Młynówką.

Jego działalność zawodowa przypadła na lata koniunktury gospodarczej i intensywnego rozwoju budowlanego miasta. Jego zakład funkcjonował początkowo wśród 11 podobnych warsztatów ciesielskich w mieście, a w końcu XIX wieku, już ok. 40. Początkowo zajmował się naprawą drewnianych konstrukcji śluz Kanału Bydgoskiego, zaś po 1852 r., kiedy Bydgoszcz włączono do sieci Pruskiej Kolei Wschodniej – wykonawcą prac ciesielskich przy wznoszeniu gmachów urzędowych (m.in. ratusza bydgoskiego, hotelu Ratuszowego), jak i wielu budowach prywatnych. Jego firma rozrosła się, zatrudniając w 1874 r. około 200 robotników. Zajmował się także przecieraniem drzewa i hurtową sprzedażą drewna budowlanego. Znany był ze szczodrości i wspierania dobroczynnego pracowników własnej firmy.

Uznaniem dla jego działalności gospodarczej był wybór jego osoby na członka Rady Miejskiej Bydgoszczy. Zasiadał w niej przez 30 lat do 1883 roku. Z racji zawodu należał do Deputacji Budowlanej miasta oraz angażował się w gospodarczą promocję Bydgoszczy. W 1867 r. znalazł się w komitecie organizacyjnym Wystawy Rolniczo-Przemysłowej w Bydgoszczy (1868, w Strzelnicy Bractwa Kurkowego). Uczestniczył i współpracował w organizacji Prowincjalnej Wystawy Przemysłowej w Bydgoszczy, która odbyła się w maju-czerwcu 1880 roku.

Zmarł 11 kwietnia 1886 r. w Bydgoszczy. Rok po śmierci jego zakład wraz z parcelą nabył Hermann Franke, który postawił tam dużą rafinerię spirytusu.

Rodzina

Heinrich Mautz był żonaty z Josephine Victorią z d. Neumann. Miał dwóch synów: Heinricha Oscara Felisa (ur. 1852) i Maximiliana Otto Antona (ur. 1857).

Odznaczenia

  • Order Czerwonego Orła IV klasy (1874).

Upamiętnienie

W latach 70. XIX wieku jego imieniem nazwano ulicę, przy której mieściła się jego firma. Nazwę zmieniono po 1945 r.

Bibliografia

  • Błażejewski Stanisław, Kutta Janusz, Romaniuk Marek: Bydgoski Słownik Biograficzny. Tom VI. Bydgoszcz 2000. ​ISBN 83-85327-58-4​, str. 72-73

Media użyte na tej stronie

D-PRU Roter Adlerorden swords war-ribbon BAR.svg
Baretka pruskiego Orderu Czerwonego Orła z Mieczami na Wojennej Wstędze.
(Roter Adlerorden mit Schwertern am Kriegsband)