Helena Sparrow

Helena Sparrow
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

5 czerwca 1891
Bohusław

Data i miejsce śmierci

13 listopada 1970
Korsyka

Zawód, zajęcie

mikrobiolog, epidemiolog, bakteriolog

Małżeństwo

Robert von Kügelgen Phillippe Germa

Helena Sparrow (ur. 5 czerwca 1891 w Bohusławiu, zm. 13 listopada 1970 na Korsyce) – polska bakteriolog i mikrobiolog, światowa pionierka w zakresie zdrowia publicznego.

Doceniona przede wszystkim za pracę nad kontrolą epidemii tyfusu podczas I wojny światowej, a także za zaangażowanie w krajowe programy szczepień w Polsce i Tunezji, przeciwko takim chorobom, jak: błonica, płonica, gorączka plamista i dur powrotny do lat 60. XX wieku[1].

Dzieciństwo i młodość

Helena Sparrow urodziła się w polskiej rodzinie w Bohusławiu (obecnie miasto w obwodzie kijowskim na terenie Ukrainy), jej matką była Hanna ze Stefańskich, a ojciec Leopold był sędzią i potomkiem brytyjskiego architekta Williama Sparrowa[1]. Uczyła się na wydziale medycyny w Kijowie na Cesarskim Uniwersytecie św. Włodzimierza (dyplom uzyskała w 1915 roku)[2]. Studia magisterskie ukończyła na Uniwersytecie Poznańskim w 1923, a doktorat na Uniwersytecie Warszawskim w 1928[1].

Kariera

W 1915 roku zaangażowała się w walkę z epidemią tyfusu, która występowała w carskiej armii podczas I wojny światowej. Następnie rozpoczęła pracę w klinice w Dorpat (obecnie Tartu w Estonii), pod kierownictwem profesora Aleksandra Byliny. Potem pracowała w Instytucie Bakteriologii w Kijowie jako asystentka Włodzimierza Lindermana. W 1920 przeniosła się do Warszawy i pracowała z Ludwikiem Rajchmanem dyrektorem Państwowego Zakładu Epidemiologicznego (od 1923 r. Państwowy Zakład Higieny)[2]. W zakładzie była odpowiedzialna za prewencyjne szczepienia i badania przypadków epidemiologicznych. W latach 1921–1933 pracowała również z Rudolfem Weiglem na Uniwersytecie Lwowskim nad tyfusem epidemicznym. W tym czasie stworzyła cztery laboratoria badające zdrowie publiczne. Z Robertem Debré nadzorowała programy szczepień przeciwko błonicy i szkarlatynie na terenie Warszawy[1].

W 1923 roku nostryfikowała dyplom doktora wszech nauk lekarskich i wyjechała na stypendium do Instytutu Pasteura w Paryżu[3]. We Francji zajęła się badaniami nad gruźlicą pod kierunkiem Alberta Calmette'a i Camille'a Guérina. Następnie współpracowała z Jules Bordetem w Brukseli, a także z Amédée Borrelem w Instytucie Zdrowia w Strasburgu. W 1924 r. Ponownie wysłano ją do Francji na szkolenie z mikrobiologii w Instytucie Pasteura oraz w laboratorium Alexandre'a Besredki[4]. W 1925 r. Instytut Pasteura sfinansował jej badania z Charles'em Nicolle'em na tyfus epidemiczny w Tunezji[1]. W latach 1927-28 przebywała w Instytucie Pasteura w Tunisie i kontynuowała badania nad szczepieniem przeciwko tyfusowi.

W 1928 roku uzyskała tytuł profesora nadzwyczajnego na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego. W tym okresie obroniła swoją pracę doktorską "Problèmes de la contre le typhus exanthématique"[2], następnie została profesorem bakteriologii. W latach 30. prowadziła szkolenia z zakresu mikrobiologii i aktywnie uczestniczyła w polskich towarzystwach lekarskich i warszawskim oddziale francuskiego Société de biologie.

W 1933 r. wyjechała z Charles'em Nicolle'em do Instytutu Pasteura w Tunisie, gdzie jako szef laboratorium wdrożyła nowe standardy produkcji szczepionek[3]. Przyjęła w tym czasie obywatelstwo francuskie. Badała tyfus epidemiczny i endemiczny u szczurów oraz inne riketsjozy, m.in. pracowała nad zmniejszeniem zjadliwości tyfusu epidemicznego i szczurzego, stosując donosowe i dospojówkowe zakażenie zwierząt laboratoryjnych. Wykazała rozmnażanie się riketsji tyfusu brzusznego we wszach i (razem z J. Laigretem) badała procesy zakażenia zarazkami tego tyfusu drogą pokarmową oraz (wspólnie z Nicolle’em i P. Giroud) ich wydalania z moczem. Z P. Giroud i P. Durandem wyprodukowała w 1939 r. szczepionkę płucną przeciw tyfusowi plamistemu Sparrow–Durand, hodując zarazki (Rickettsia provazeki) w płucach myszy; używała do tego celu wszy zakażonych drogą analną (metoda Weigla). Zajmując się też tyfusem powrotnym (Typhus recurrentis) przenoszonym zarówno przez wszy, jak i kleszcze, stwierdziła m.in. istnienie form przejściowych między dwoma rodzajami szczepów tego tyfusu. Odbyła podróże naukowe do Meksyku, gdzie badała tyfus plamisty meksykański i do Gwatemali, gdzie stosowała szczepionkę Sparrow–Durand[5].

Podczas II wojny światowej Sparrow pozostała w Tunisie i po zajęciu Tunezji przez wojska niemiecko-włoskie ukrywała Polaków – dezerterów z armii niemieckiej, członków francuskiego ruchu oporu oraz uchodźców z Francji, m.in. zaprzyjaźniła się z pisarzem A. Gide’em. Po zakończeniu wojny poświęciła się problematyce szczepień BCG, a zwłaszcza produkcji szczepionki, sposobie jej stosowania i ocenie skuteczności. W 1949 r. objęła w Instytucie kierownictwo działu wyrobu szczepionki BCG i zorganizowała program szczepień dla Tunezji przeciw gruźlicy i tyfusowi. Naukowy autorytet Sparrow przyciągał wielu amerykańskich i angielskich badaczy, których szkoliła w swojej placówce. Na zlecenie Światowej Organizacji Zdrowia przeprowadziła w Etiopii kompleksowe badania epidemiologiczne i wykazała, że tamtejsze lasy stanowią duży rozsadnik zarazków tyfusu powrotnego, przenoszonego przez wszy i kleszcze.

W 1962 wyjechała do Bastii na Korsyce, dokąd wcześniej zbiegł jej drugi mąż Philippe Germa, aresztowany po uzyskaniu przez Tunezję niepodległości w 1956 roku. Tam, ze względu na stan zdrowia, nie pracowała już naukowo, ale nadal publikowała swoje prace[6].

Zmarła w Pietranera na Korsyce w 1970 roku[1].

Życie prywatne

Była dwukrotnie zamężna. Pierwszy raz wyszła za mąż w 1917 za lekarza chirurga z Estonii, barona Roberta von Kügelgena (1887–1935), z którym w latach dwudziestych była w separacji. Z pierwszego związku miała córkę, Marię Bognę Seiler von Kugelgen[4].

Drugie małżeństwo zawarła w 1933[1] w Tunisie z Francuzem Phillipem Germą, inżynierem agronomem, pionierem nowych upraw w krajach Maghrebu, z którym zasadzili sad pomarańczowy w Soukra, niedaleko Tunisu[1].

Przypisy

  1. a b c d e f g h Hélène Sparrow (1891-1970), Archives de l'Institut Pasteur.
  2. a b c Ludwig Anigstein, Helene Sparrow-Germa, M. D. (1891 - 1970) A Pioneer in World Health, „Polish Medical Science and History Bulletin”, 3, 14, s. 100–101.
  3. a b Jean Lindermann, Women Scientists in Typhus Research During the First Half of the Twentieth Century, „Gesnerus”, 62, s. 257–272.
  4. a b Maurice Huet, L'élevage du pou au laboratoire (the laboratory breeding of lice), „Histoire des sciences medicales”, 1, 37, s. 43–46.
  5. Paul Durand (1886-1960), Archives de l'Institut Pasteur.
  6. Justin O'Brien, The Journals of Andre Gide Volume IV 1939 - 1949. Translated from the French., Secker & Warburg, 1951.

Media użyte na tej stronie

Hélène Sparrow.jpg
Autor: RobJel2001, Licencja: CC BY-SA 4.0
Hélène Sparrow (5 June 1891 – 13 November 1970) was a pioneer in world public health, a medical doctor and microbiologist. She was noted for her work to control typhus in Poland after the First World War and then leading national programmes of vaccination against diphtheria, scarlet fever, spotted fever and relapsing fever in Poland and Tunisia into the 1960s.[1]