Helena i mężczyźni

Helena i mężczyźni
Eléna et les hommes
Gatunek

komedia romantyczna

Data premiery

1956

Kraj produkcji

Francja
Włochy

Reżyseria

Jean Renoir

Scenariusz

Jean Renoir

Główne role

Ingrid Bergman
Jean Marais
Mel Ferrer
Jean Richard
Pierre Bertin
Jean Castagnier
Dora Doll
Jean Claudio

Muzyka

Joseph Kosma

Zdjęcia

Claude Renoir

Produkcja

Franco London Film
Les Films Gibé
Elektra Compagnia Cinematografica

Helena i mężczyźni (fr. Eléna et les hommes) – czarno-biały film Jeana Renoira z 1956.

Fabuła

Film opowiada humorystycznie o perypetiach polskiej arystokratki, Heleny Sorokowskiej (granej przez Ingrid Bergman), targanej wątpliwościami, co do wyboru mężczyzny.

Akcja toczy się w bliżej nieokreślonym czasie (najprawdopodobniej jest to początek XX w.), w dzień francuskiego święta narodowego – 14 lipca. W tym dniu kochanek Heleny, młody kompozytor, zawiadamia ją o fakcie przyjęcia do gry jego opery przez mediolańską la Scalę. Kobieta dostrzega w tym prawdopodobny koniec związku – mężczyzna jest młody, niedoświadczony i może go oślepić taki sukces. Postanawia więc porzucić kochanka. Po podjęciu decyzji udaje się na samotny spacer po Paryżu. Podczas parady wojskowej poznaje bożyszcze tłumu – generała Rollana (w tej roli Jean Marais). Generał tego dnia otrzymuje nominację na ministra wojny i wspaniale wygląda w galowym mundurze. Niestety – jest wplątany w różnorakie intrygi, których celem jest objęcie dyktatorskiej władzy nad krajem. Poznając jednak w dalszej części filmu Helenę, zakochuje się w niej bez pamięci i jest nawet gotów porzucić wodzowskie ambicje. Tego samego dnia poznaje ona jednak drugiego mężczyznę – Henryka (osobę zupełnie zwyczajną, w tej roli Mel Ferrer). Film koncentruje się na pokazaniu zabawnych i romantycznych losów Heleny, która waha się między tymi dwiema osobami – mężczyzną nietuzinkowym i mężczyzną zwyczajnym. Ostatecznie wybiera Henryka.

Obsada

Bibliografia

  • Ryszard Lassota, Helena i mężczyźni – program kinowy z polskiej premiery, wyd. RSW Prasa, Warszawa, lata 50. XX w. (brak dokładnej daty).