Henryk Edel Kryński

Henryk Edel Kryński
Ilustracja
Zdjęcie rozpoczyna artykuł Mariana Turka, Profesor H.E. Kryński, w 80-lecie urodzin” Uniwersytet Gdański str 9-14, „Zeszyty Naukowe Wydziału Ekonomiki Produkcji. Rachunek Ekonomiczny” (nr 16), 1986.
Data i miejsce urodzenia

27 kwietnia 1905
Lwów

Data i miejsce śmierci

24 grudnia 1987
Gdańsk

Zawód, zajęcie

polski ekonomista

Odznaczenia
1973 Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski 1980Medal Komisji Edukacji Narodowej

Henryk Edel Kryński (ur. 27 kwietnia 1905, zm. 24 grudnia 1987) – polski ekonomista, profesor zwyczajny nauk ekonomicznych, członek Komitetu Ekonomicznego Polskiej Akademii Nauk, działacz państwowy, zajmujący się polityką regionalną (ze szczególnym uwzględnieniem Ziem Odzyskanych), zastosowaniem matematyki w wyższym szkolnictwie ekonomicznym i gospodarce oraz polityką i planowaniem ekonomicznym[1][2].

Życiorys

Ojciec, Antoni Edel Kryński, z matką, Anną z domu Szymańską, byli właścicielami małego gospodarstwa rolnego. Prof. Kryński miał jednego brata, Karola. Szkołę podstawową i średnią ukończył we Lwowie, tam też w 1932 r. skończył studia na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Jana Kazimierza uzyskując tytuł: magister filozofii w zakresie matematyki, specjalność: zastosowanie matematyki w ekonomii. Po studiach pracował jako nauczyciel matematyki i fizyki w szkołach średnich w latach 1935–1939 (w Warszawie) i 1939-1945 (we Lwowie). Do Gdańska przybył w maju 1945, gdzie 3 listopada 1945 r. poślubił Irenę Krzemińską Czermińską. Państwo Kryńscy mieli dwie córki, Annę i Ewę[2].

Kolejne stopnie naukowe i zajmowane stanowiska akademickie:

Pełnione funkcje zawodowe

  • 1945-1950 Kierownik Działu Planowania w Zjednoczeniu Przemysłu Drzewnego Okręgu Pomorskiego w Gdańsku
  • 1950-1952 Szef planowania w Regionalnym Biurze Planowania, a następnie v-ce przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Planowania Gospodarczego w Gdańsku
  • 1950-1957 Zatrudniony w Wyższej Szkole Handlu Morskiego (WSHM) na stanowisku zastępcy profesora, a następnie profesora kontraktowego (przed przekształceniem (WSHM) w (WSE) w roku 1957)
  • 1957-1970 Kierownik Katedry Polityki Ekonomicznej i Planowania oraz Kierownik Zakładu Matematyki na WSE
  • 1958-1968 Kierownik Katedry Ekonomii Politycznej Politechniki Gdańskiej
  • 1960-1969 Członek Komitetu Ekonomicznego PAN
  • 1970-1975 Po włączeniu WSE do Uniwersytetu Gdańskiego (UG) Kierownik Zakładu Planowania Gospodarczego w Instytucie Ekonomii Politycznej na Wydziale Ekonomiki Transportu, po zmianach organizacyjnych, na Wydziale Ekonomiki Produkcji.
  • Od 1975 po przejściu na emeryturę pełnił funkcję kuratora naukowego Katedry Polityki Ekonomicznej i Planowania UG. Był zatrudniony na części etatu na UG do 1985 r.

W ramach popularyzacji wiedzy ekonomicznej, a w szczególności zastosowania matematyki w ekonomii, zorganizował i był kierownikiem studium podyplomowego „Zastosowanie metod matematycznych w gospodarce” oraz „Studium podyplomowego dla nauczycieli przedmiotów ekonomicznych” przy WSE w Sopocie[1][2].

Pełnione funkcje społeczne

  • od 1950 r. Przewodniczący Ogólnobiologicznej Sekcji – Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego (OG PTE),
  • 26 stycznia 1952 – 16 listopada 1954 Prezes OG PTE[4]
  • 1961- 1964 Z-ca Przewodniczącego Rady Naukowo-Ekonomicznej przy Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej
  • Członek Rady Naukowej Instytutu Bałtyckiego (od jego powstania)
  • Członek Ośrodka Badań Ekonomiki Transportu Polskich Kolei Państwowych (od jego powstania)

Oprócz odznaczeń państwowych Profesor został uhonorowany odznaczeniami: w 1972 Zasłużony dla Ziemi Gdańskiej, w 1982 Srebrną Odznaką za Zasługi dla Transportu w 1960 Złotą Odznaką PTE[1][2].

Miejsce spoczynku prof. Henryka Edela Kryńskiego i jego żony Ireny znajduje się na Cmentarzu „Srebrzysko” w Gdańsku[2].

Dorobek naukowy

Pod kierunkiem naukowym prof. H.E. Kryńskiego obroniono: ponad 250 prac magisterskich oraz 370 prac dyplomowych. Spośród 26 wypromowanych doktorów, niektórzy uzyskali tytuły profesorskie, między innymi: Zdzisław Prochowski[5] na Uniwersytecie Łódzkim, Halina Różańska i Adam Skrzypek na Politechnice Gdańskiej inni[1][2][6]. Poniższa tabelka odzwierciedla w liczbach w liczbach obszerny dorobek naukowy profesora Kryńskiego[1][2].

Rodzaj

Publikacji

ilość

Pozycji

Liczba arkuszy

wydawniczych

Książki12289
Skrypty17201
Artykuły2222
Razem51512

Wydawnictwa w których profesor Kryński publikował swoje prace i wielokrotność wydań książek jego autorstwa, np. H. E. Kryński „Matematyka dla ekonomistów” PWN 1950, 1966,1967, 1971, 1974, 1975 oraz tematyka publikacji, świadczą o wysokim poziomie dorobku naukowego profesora, przydatności jego książek oraz o jego szerokich zainteresowaniach[7]. Przytoczone poniżej opinie potwierdzają wysoki poziom prac profesora oraz wiele mówią o nim jako o człowieku i o jego krytycznym stosunku do socjalistycznych zasad gospodarowania w PRL-u.

„Był niskiego wzrostu, pomagający sobie laską przy chodzeniu. Był wymagający, ale sprawiedliwy w ocenianiu, prowadził interesujące wykłady w zakresie planowania gospodarczego. Zapamiętałem go, gdyż moją piętą achillesową była matematyka, a na egzaminach u niego otrzymałem oceny dobre i wspomógł mnie po latach swoim podręcznikiem przy nostryfikacji dyplomu w Kopenhadze. Grono profesorów stwierdziło w 1970 r., że poziom prezentowany w podręczniku H. E. Kryńskiego jest wyższy od programu na duńskiej uczelni. Kryński przez planowanie gospodarcze rozumiał modele matematyczno – statystyczne w nauce ekonomii, czyli ekonometrię. (...) Podczas jednego z wykładów docent Kryński zadał studentowi pytanie: – Niech nam pan powie, jaka jest różnica między gospodarką planową w krajach demokracji ludowej, a programowaniem w kapitalizmie? Odpowiedzi, bo i inni także zabrali głos – koncentrowały się na sferze politycznej – były po prostu gadaniem nic niemówiącym o istocie zagadnienia, ale wywody ideologicznie były prawidłowe. Wykładowca, rasowy matematyk, z usłyszanych odpowiedzi rzecz jasna nie był zadowolony. Nieco zirytowany sam wyjaśnił, że w gospodarce planowej wykonanie zawsze odbiega od założonego planu, natomiast programowanie produkcji w kapitalizmie jest zbliżone do wykonawstwa. Przekładając to na język bardziej zrozumiały, mówił, że w tzw. socjalizmie plany wykonuje się propagandowo ponad plan, ale na rynku brakuje towarów, natomiast na Zachodzie produkcja jest zbliżona do potrzeb ludności i z reguły na rynku towarów nie brakuje.”[3][8].

„…wydania tej książki („Matematyka dla ekonomistów”) świadczą wyraźnie o znaczeniu tej pracy, przede wszystkim jako najbardziej popularnego podręcznika akademickiego. Szereg jednak partii tej książki wyraźnie przekracza ramy podręcznika ze względu na swe istotne wartości teoretyczne związane z analizą procesów produkcyjnych oraz modelowaniem rozwoju ekonomicznego”[9].

Przypisy

  1. a b c d e f Marian Turek, Profesor H.E. Kryński, w 80-lecie urodzin” Uniwersytet Gdański str 9-14, „Zeszyty Naukowe Wydziału Ekonomiki Produkcji. Rachunek Ekonomiczny” (nr 16), 1986.
  2. a b c d e f g Prof dr hab. Henryk Edel Kryński Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Oddział w Gdańsku w latach 1952–1954.
  3. a b Witryna Henryk Edel-Kryński TIMENOTE.
  4. Prezesi Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Gdańsku.
  5. Profesor Zdzisław Prochowski.
  6. Profesor Emeritus PG [dostęp 2020-03-30] [zarchiwizowane z adresu 2019-04-16].
  7. Katalog Biblioteki Uniwersytetu Gdański.
  8. Eugeniusz S. Kruszewski, Sopocka Alma Mater, „Acta Cassubiana 2013 nr 15, s. 179”.
  9. H.E. Kryński, Matematyka dla Ekonomistów.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

KrynskiHE.jpg
Profesor Henryk Edel-Kryński