Henryk Januszkiewicz

Henryk Januszkiewicz
Spokojny
Ilustracja
Henryk Januszkiewicz (ze zbiorów NAC)
podporucznik podporucznik
Data i miejsce urodzenia

16 listopada 1917
Mińsk Litewski

Data i miejsce śmierci

14 czerwca 1996
Wrocław

Przebieg służby
Lata służby

od 1939 do 1945

Stanowiska

partyzant

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa

Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Krzyż Walecznych (1920-1941, trzykrotnie) Krzyż Armii Krajowej Krzyż Partyzancki Brązowy Medal Wojska Polskiego

Henryk Januszkiewicz ps. „Spokojny” (ur. 16 listopada 1917 w Mińsku, zm. 14 czerwca 1996 we Wrocławiu[1]) – cichociemny, podporucznik Armii Krajowej.

Życiorys

Przed wojną ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim i rozpoczął studia ekonomiczne w Poznaniu. Wiosną 1940 opuścił okupowaną Polskę i przedostał się przez Węgry, Jugosławię i Włochy do Francji. W 1942 już w Wielkiej Brytanii awansowano go na stopień podporucznika. W tym samym roku zgłosił się na szkolenie dla cichociemnych i już 16 lutego 1943 znalazł się ponownie w kraju. Po okresie aklimatyzacji przydzielono go jako instruktora dywersji do Kedywu Krakowskiego Okręgu AK. Kolejne miesiące to szkolenie podległych mu partyzantów i sprawdziany nabytych umiejętności w akcjach dywersyjnych. Razem z innym cichociemnym – Ryszardem Nuszkiewiczem wziął udział w likwidacji groźnego agenta Gestapo – Michała Pańkowa. Natomiast 29 stycznia 1944 uczestniczył w akcji wysadzenia pod Grodkowicami pociągu, którym z Krakowa do Lwowa podróżował gubernator Hans Frank.

Po wojnie aresztowany przez UB spędził ponad pięć lat w więzieniu. Po uwolnieniu przez 31 lat pracował w Instytucie Telekomunikacji i Akustyki Politechniki Wrocławskiej. Jest kawalerem Krzyża Srebrnego Orderu Virtuti Militari[2].

Odznaczenia

Przypisy

  1. Krzysztof A. Tochman, Słownik biograficzny Cichociemnych, Tom 3, 2002
  2. http://www.kedyw.info/wiki/Sylwetki_%C5%BCo%C5%82nierzy_J Biogram na kedyw.info

Bibliografia

  • Jan Szatsznajder, Cichociemni. Z Polski do Polski, Wrocław: Krajowa Agencja Wydawnicza RSW, 1985, ISBN 83-03-01001-8, str. 73-79

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

POL Krzyż Armii Krajowej BAR.svg
Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Inkscape .
POL Krzyż Partyzancki BAR.svg
Baretka: Krzyż Partyzancki
Januszkiewicz Henryk.jpg
Henryk Januszkiewicz - cichociemny
PL Epolet ppor.svg
Naramiennik podporucznika Wojska Polskiego (1919-39).
POL Brązowy Medal Wojska Polskiego BAR.svg
Baretka: Brązowy Medal Wojska Polskiego