Henryk Krawczyk (informatyk)

Henryk Krawczyk
"|-Data i miejsce urodzenia

20 maja 1946
Dybowo

Profesor nauk technicznych
Specjalność: informatyka
Alma Mater

Politechnika Gdańska

Profesura

21 listopada 1996

Polska Akademia Nauk
Status

członek korespondent

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Politechnika Gdańska

Dziekan
Wydział

Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG

Okres spraw.

1990–1996, 2002–2008

Rektor
Uczelnia

Politechnika Gdańska

Okres spraw.

od 2008-2016

Poprzednik

Janusz Rachoń

Następca

Jacek Namieśnik

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Medal Komisji Edukacji Narodowej
Prof. Henryk Krawczyk i prof. Marianna Sankiewicz podczas uroczystości jubileuszowych 60-lecia Politechniki Gdańskiej i 50-lecia Wydziału Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki PG. Gdańsk 4 czerwca 2005 r.

Henryk Krawczyk (ur. 20 maja 1946 roku w Dybowie na Mazurach) – polski profesor, informatyk, specjalista z zakresu inżynierii oprogramowania, systemów równoległych i rozproszonych, rektor Politechniki Gdańskiej (kadencja: 2008–2012 oraz 2012–2016), czterokrotny dziekan Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej (w latach: 1990–1996, 2002–2006),były kierownik Katedry Architektury Systemów Komputerowych.

Życiorys

Ukończył VIII Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Gdańsku[1].

Zaraz po studiach na Politechnice Gdańskiej pracował jako asystent projektant w Przemysłowym Instytucie Telekomunikacji. Niebawem został adiunktem na Politechnice Gdańskiej. Przygotowując doktorat, w latach 1972–1975, wyjeżdżał na zagraniczne staże. W 1997 roku objął Katedrę Architektury Systemów Komputerowych Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG. Czterokrotnie wybrany został dziekanem wydziału. Wprowadził nowe zasady rozdziału kosztów wydziałowych, dzięki którym wyraźnie zwiększyły się wpływy finansowe z działalności badawczej.

Autor kilku wdrożeń komputerowych, m.in. systemu wspomagającego badania endoskopowe w Akademii Medycznej w Gdańsku (dziś: Gdański Uniwersytet Medyczny) oraz systemu wywoływania w niebezpieczeństwie dla brzegowych stacji morskich. Sformułował nową klasę zagrożeń w systemach informatycznych, tzw. zagrożeń nadciągających i opracował procedury im zapobiegające. Procedury te odegrały istotną rolę przy eliminacji błędów wiążących się z datą 2000, a dziś służą do ograniczenia destrukcyjnej działalności intruzów w Internecie.

Czynnie uczestniczy w krajowych organizacjach naukowych. Pracuje jako wiceprzewodniczący Komitetu Informatyki Polskiej Akademii Nauk. Jest członkiem z wyboru Rady Naukowej Instytutu Podstaw Informatyki PAN.

Przez dwie kadencje był członkiem Rady Naukowej Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej, która powstała po to, by zapewnić pomorskim uczelniom dostęp i bezpieczeństwo korzystania z sieci.

Kieruje modułem „Technologie Informacyjne i Komunikacyjne” w Centrum Zaawansowanych Technologii Pomorze. Jest współtwórcą Centrum Doskonałości Informor, zorientowanego na wykorzystanie teleinformatyki w gospodarce morskiej.

Równocześnie z pełnieniem obowiązków Rektora Politechniki Gdańskiej prof. Henryk Krawczyk obejmował w kadencji 2012–2016 funkcję wiceprzewodniczącego Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT)[2].

Ma żonę i trzy córki, z których dwie są absolwentkami Politechniki Gdańskiej.

Ścieżka rozwoju naukowego

  • 1969 – magisterium i dyplom inżyniera elektronika, Politechnika Gdańska
  • 1976 – doktorat z projektowania systemów cyfrowych, Politechnika Gdańska
  • 1987 – habilitacja z analizy i syntezy systemów samodiagnozujących, Politechnika Gdańska
  • 1989 – docentura na PG
  • od 1991 – profesor nadzwyczajny PG
  • 1996 -- tytuł profesora
  • od 1999 – profesor zwyczajny PG

Bibliografia

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Krawczyk-2005-06-04-Jubileusz 60-lecia PG.jpg
Autor: Stanislaw Kosiedowski, Licencja: CC BY-SA 4.0
Prof. Henryk Krawczyk i prof. Marianna Sankiewicz podczas uroczystości jubileuszowych 60-lecia Politechniki Gdańskiej i 50-lecia Wydziału Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki PG. Gdańsk 4 czerwca 2005.