Henryk V (sztuka)
Henryk V (ang. Henry V) – kronika autorstwa Williama Shakespeare’a napisana około 1599 roku, jest częścią drugiej tetralogii. Opisuje losy syna Henryka IV, króla Henryka V, a także wydarzenia wokół bitwy pod Azincourt podczas wojny stuletniej.
Publikacja, inscenizacja, ekranizacje
Sztuka ta została opublikowana w Pierwszym Folio w 1623 roku. W rejestrze Stationer's Company (instytucji zajmującej się regulowaniem praw autorskich) znalazła się 14 sierpnia 1600 roku. Można ją było także znaleźć w Fałszywym Folio.
Istnieje przekaz, mówiący o tym, że Henryk V był inscenizowany w 1599 roku, nie ma na to jednak dowodów. Najstarsze znane, udokumentowane przedstawienie miało miejsce w 1605 roku. Obecnie kronika ta należy do najczęściej inscenizowanych dzieł Szekspira, choć w Polsce dramat bywa grany bardzo rzadko.
Dramat był trzykrotnie ekranizowany. Pierwsza ekranizacja, w reżyserii Laurence’a Oliviera i z nim samym w roli tytułowej, pochodzi z 1944 roku i ma charakter patriotyczny. Film ten był kręcony podczas II wojny światowej. Drugiej ekranizacji w 1989 roku dokonał Kenneth Branagh, zawiera ona sceny batalistyczne z bitwy pod Azincourt. Trzecia wchodzi w skład wyprodukowanego przez BBC Two miniserialu The Hollow Crown, a w rolę tytułową wcielił się Tom Hiddleston.
Fabuła
W związku z tym, że w czasach Szekspira na scenie nie pojawiały się dekoracje, w Henryku V użyty został chór i narrator. Ma on za zadanie pobudzać wyobraźnię publiczności. Podobnie jak w innych, niebędących komediami utworach tego autora, w utworze tym pojawiają się postacie, które mają dodawać elementy humorystyczne. Są to rycerze, w zabawny sposób przedstawiający cechy narodowe Szkotów, Anglików i Irlandczyków. Szekspir pamięta też o Falstaffie, który w II akcie umiera - za sceną - w oberży Pani Quickly znanej z Henryka IV.
Na początku utworu planowany jest zamach na króla Henryka. Jego inicjatorem jest 3. hrabia Cambridge, do morderstwa ma dojść w Southampton. Król w porę orientuje się w sytuacji i ratuje swoje życie.
Przed bitwą pod Azincourt Henryk daje popis własnej odwagi i nocą przechadza się po obozie. Chce dodać swoim ludziom odwagi, bada także nastroje i opinię o nim. Po zwycięskiej bitwie poślubia Katarzynę de Valois. Sztukę kończy objęcie tronu przez Henryka i modlitwa królowej o pokój.
Zobacz też
Linki zewnętrzne
- Tekst utworu (ang.)
- XIX-wieczne polskie przekłady Henryka V wraz z omówieniami ich strategii i recepcji
- William Shakespeare „Henryk V” (wersja czytana na trzech aktorów) Przekład: Piotr Kamiński ("Raport o Stanie Świata" Dariusza Rosiaka)
|
Media użyte na tej stronie
Title page of the 1600 edition of Shakespeare's Henry V, often called the 'Bad Quarto'. The handwritten annotations are by the book's various owners across the centuries.