Henryk Walczak (policjant)

Henryk Walczak
inspektor inspektor
Przebieg służby
Formacja

Policja Państwowa

Stanowiska

kierownik wydziału KG,
komendant okręgu

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Henryk Michał Walczakinspektor Policji Państwowej.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wstąpił do Policji Państwowej. Mianowany podinspektorem, następnie inspektorem. W latach 20. służył w Komendzie Głównej PP na stanowisku kierownika Wydziału III Personalno-Dyscyplinarnego[1]. Od 15 września 1931 do 7 lutego 1936 sprawował stanowisko Komendanta Okręgu VII Krakowskiego PP[2][3]. W połowie lat 30. pozostawał w stopniu inspektora[4].

2 maja 1923 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[5].

Publikował prace z zakresu dziedziny policyjnej, w tym wspólnie z innym funkcjonariuszem PP, insp. Wiktorem Ludwikowskim. Zajmował się m.in. żargonem przestępczym.

Publikacje

  • Żargon mowy przestępców: "Blatna muzyka". Ogólny zbiór słów gwary złodziejskiej (1922, współautor: Wiktor Ludwikowski)
    • Słownik mowy złodziejskiej. Żargon mowy przestępców: "Blatna muzyka" (1979, autorzy: Antoni Kurka, Wiktor Ludwikowski, Henryk Walczak)
  • Obowiązujące rozkazy i okólniki Komendanta Głównego Policji Państwowej w układzie rzeczowym (1927, opracowanie)[6]
  • Krótkie wiadomości o prawach i przywilejach oficerów i szeregowych policji państwowej z tytułu ich służby w świetle nowego rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 marca 1928 r. o policji państwowej: ze szczególnem uwzględnieniem postanowień ustawy emerytalnej i przepisów wykonawczych do niej (1929, współautor: Aleksander Robaczewski)

Przypisy

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

PL policja 1936-39 insp.svg
Naramiennik stopnia "inspektor" (1936-1939); Policja Państwowa – II RP.