Herb Jana XXIII

Herb papieski Jana XXIII

Herb papieski Jana XXIII był oficjalnym herbem Stolicy Apostolskiej w czasie pontyfikatu Jana XXIII (1958-1963).

Skład

Herb składa się z tarczy herbowej, dwóch kluczy św. Piotra, oraz tiary papieskiej umieszczonej nad tarczą. Tarcza składa się z dwóch części: górnej trapezoidalnej białej, oraz dolnej czerwono białej.

Część biała jest mniejsza. Znajduje się na niej złoty lew ze skrzydłami, trzymający otwartą księgę. Jest on zaczerpnięty z herbu Wenecji i wielowiekowej symboliki tego miasta, której Angelo Giuseppe Roncalli był patriarchą w latach 1953-1958. Lew trzymający otwartą księgę z łacińskim napisem "Pax Tibi, Marce, Evangelista Meus"[1] spotykany jest w dekoracjach i sztuce weneckiej[2][3].

Dolna część jest podzielona na 3 poziome pasy (czerwony, biały i czerwony), a na nich znajduje się wieża. Na górnym pasie czerwonym znajdują się dwie lilie. Papież Jan XXIII jako swoją dewizę wybrał Oboedientia et pax (Posłuszeństwo i pokój).

Przypisy

  1. Po polsku "Pokój tobie Marku, mój ewangelisto!". Legendarne słowa anioła skierowane do przybywającego na tereny Laguny Weneckiej św. Marka.
  2. Venezia – Venice, Porta della Carta. www.mediastorehouse.com. [dostęp 2011-01-16]. (wł.).
  3. St. Mark's Basilica. www.venicewelcome.com. [dostęp 2011-01-16]. (ang.).

Media użyte na tej stronie

C o a John XXIII.svg
Autor: Echando una mano, Licencja: CC BY-SA 3.0
Herby Jana XXIII.
Z gul, srebrna przepaska, srebrna wieża mazonada i klarowana szczególnie sobolą, w towarzystwie głównie dwóch fleurs-de-lis tego samego, srebrny wódz ze skrzydlatym lwem lamparta, trzymający ewangelię z przednią prawą nogą otwartą z napis "PAX TIBI MARCE EVANGELISTA MEUS", wszystko napisane złotymi i szablowymi literami.