Herb Jekaterynburga

Herb Jekaterynburga z roku 2008

Herb Jekaterynburga – jeden z symboli miejskich Jekaterynburga, przyjęty oficjalnie przez dumę miejską 23 lipca 1998 roku.

Symbolika

Tarcza jekaterynburskiego herbu podzielona jest na dwa pola. W polu górnym na zielonym tle widać kopalnię srebra (w formie studni) oraz piec do wypalania z żarzącym się wewnątrz czerwonym ogniem. W dolnym polu na złotym tle widnieje wyobrażenie rzeki Iset, nad herbem korona. Po obu stronach herbu trzymacze heraldyczne. Po prawej (lewej z punktu widzenia obserwatora) wspięty złoty niedźwiedź. Po lewej (prawej z punktu widzenia obserwatora) wspięty złoty soból. Ich języki są czarno-czerwone, a obroże czarno-złote. Stoją one na złotej wstędze, udekorowanej wyobrażeniem druzy, składającej się z pięciu kryształów[1]. Tarcza ma kształt fortecy, który ma przypominać o historii miasta, jako twierdzy stojącej na straży rubieży Imperium Rosyjskiego[2]. Podział tarczy na dwa pola symbolizuje położenie miasta na granicy Europy i Azji. Rzeka ma łączyć historię z nowoczesnością[3]. Kopalnia oraz piec symbolizują rolę miasta jako ośrodka przemysłowego i metalurgicznego. Pojawiły się one już na wczesnym herbie z roku z 1783 roku. Niedźwiedź jest tradycyjnym symbolem Rosji, w tym przypadku jej europejskiej części. Soból symbolizuje Syberię. Wyciągnięte języki trzymaczy mają oznaczać, że zwierzęta są gotowe by w każdej chwili bronić Jekaterynburga[4]. Korona została dodana do herbu w roku 2008. Złota wstęga oznaczać ma rolę miasta jako stolicy obwodu swierdłowskiego i jednego z najważniejszych miast Rosji[4]. Kryształ podkreśla rolę bogactw naturalnych.

Historia

Herb z 1873 roku
Niezrealizowany project barona von Köhne
Herb Swierdłowska z 1973 roku

Pierwszy herb Jekaterynburga został zatwierdzony przez Katarzynę II w roku 1783. Herb miał zostać zaprojektowany przez księcia Michała Michajłowicza Szczerbatowa[2]. W górnym polu na czerwonym tle znajduje się w herbie niedźwiedź ze złotą księgą Ewangelii oraz srebrnym krzyżem, który miał nawiązywać wyglądałem do orderowego krzyża Orderu św. Anny[3]. Jest to w zasadzie obecny herb miasta Perm. Jekaterynburg administracyjnie należał wówczas do guberni permskiej. W dolnym polu na zielonym tle widać kopalnię srebra i piec. Elementy te używane są do dzisiaj. W drugiej połowie XIX wieku baron Bernhard Karl von Köhne (zajmujący się w Senacie Rządzącym sprawami heraldyki) przygotował swój projekt herbu miasta. Na srebrnym tle miał znajdować się żarzący się piec do wypalania. W prawym górnym rogu wyobrażenie niedźwiedzia z księgą Ewangelii i krzyżem. Nad nimi srebrna korona w formie wieży. Całość okalać miała czerwona wstęga, a za herbem znajdować się miały dwa skrzyżowane złote sierpy. Imperator Aleksander II Romanow projekt zaakceptował, jednak z powodu rychłej śmierci cara i projektanta został on zarzucony[2].

Po przewrocie bolszewickim herb carski wyszedł z użycia. W 1924 nazwę miasta zmieniono na Swierdłowsk. W obiegu znajdowało się kilka różnych wersji nowego, bolszewickiego godła dla miasta. Zawierały one wiele robotniczo-chłopskich elementów: sierp i młot, pług, kryształy. W barwach przeważała zieleń, czerń i kolor srebrny. W 1967 roku w toku przygotowań do obchodów 245 rocznicy założenia miasta rozpisano konkurs na nowy herb. W roku 1973 zatwierdzono jego nową wersję. Tarcza była srebrna, a na jej środku znajdowała się czerwono-żółta forteca, przez którą przechodziła niebieska wstęga. Znów nawiązania do rzeki Isety oraz do obronnego charakteru miasta, ale jednocześnie wizerunek obraz fortecy miał przypominać swym wizerunkiem elektrownię. U góry wstęgi symbol atomu. U dołu złota śruba, symbol przemysłowej pozycji miasta[2]. Po prawej (lewej) stronie czarny soból, po lewej (prawej) czarna jaszczurka. Ta ostatnia jest nawiązaniem do twórczości pisarza (twórcy folklorystycznych bajek i opowiadań) Pawła Bażowa[3], który był związany z miastem. Herb ten nie wszedł jednak do powszechnego użytku.

10 września 1991 przywrócono dawny herb z roku 1783. W 1994 r. rozpisano kolejny konkurs na nowy herb miasta. Propozycje okazały się jednak mało satysfakcjonujące[2]. Zdecydowano się więc stworzyć nowy herb w oparciu o oryginalną wersję z roku 1783. Usunięto z niej górną część, herb Permu. Po wielu kontrowersjach[2] ostatecznie 23 lipca 1998 r. duma miejska Jekaterynburga zaakceptowała projekt, który z nieznacznymi zmianami obowiązuje do dzisiaj. Autorami tego projektu byli: S. Łukanin, G. Dubrowin, A. Owieczkin, V. Kondjurin i A. Grefenstein[1]. Herb miasta został zarejestrowany pod numerem 401 w Rejestrze Heraldycznym Federacji Rosyjskiej.

Zobacz też

Przypisy

  1. a b Ekaterinburg: official site: The City Emblem and Flag of Ekaterinburg (ang.). [dostęp 2011-08-10].
  2. a b c d e f Gerb.rossel.ru: Екатеринбург, муниципальное образование город (ros.). [dostęp 2011-08-10].
  3. a b c Geraldica.ru: Герб города Екатеринбург (ros.). [dostęp 2011-08-10].
  4. a b Официальный портал Екатеринбурга: Положение о гербе (ros.). [dostęp 2011-08-10].

Media użyte na tej stronie

Coat of Arms of Yekaterinburg (Sverdlovsk oblast).svg
Yekaterinburg, coat of arms (1998) with crown
Coat of Arms of Sverdlovsk (Sverdlovsk oblast) (1973).svg
Sverdlovsk, Russian SFSR, USSR, emblem (1973).
Coat of arms of Yekaterinburg (1862).svg
Autor: const_st, Licencja: CC BY-SA 3.0
Coat of arms of Yekaterinburg (1862)
Yekaterinburg COA (Sverdlovsk Governorate) (1783).png
Yekaterinburg (Sverdlovsk oblast), coat of arms (1783)