Herb Opawy
Herb Opawy – jeden z symboli miasta Opawa.
Opis herbu
Tarcza herbowa dzielona w słup, w prawej połuorzeł srebrny w czerwonym polu, w lewej w srebrnym polu srebrny słup graniczny z trzema czerwonymi krokwiami na opak[1]
Historia
Najstarsza znana pieczęć miejska Opawy została przyłożona na dokumencie z 1311 roku. W polu pieczęci znajdowała się gotycka tarcza ze słupem obarczonym trzema krokwiami. Na mapie Helwiga z roku 1561 barwy tego herbu wyglądały następująco: czerwone pole, czarny słup, srebrne krokwie[1].
24 listopada 1579 roku Opawa otrzymała przywilej herbowy od Rudolfa II, w którym jej herb został ubogacony połową srebrnego orła w polu czerwonym. Początkowo nowy herb używano zamiennie ze starym, o czym świadczy np. herb Opawy (Troppaw) z herbarza Siebmachera z 1605 roku, identyczny z pierwotnym. Z biegiem czasu używany herb zaczął różnić się szczegółami od nadanego w 1579 roku, np. zmieniano orientację krokwi[1].
W XIX wieku srebrnego orła w czerwonym polu zastąpił orzeł dolnośląski. Dekretem z 16 listopada 1895 roku władze państwowe przywróciły wygląd herbu Opawy na podstawie specjalnie sprowadzonej z Pragi kopii przywileju Rudolfa II. Formę herbu potwierdzano następnie w latach 1991 i 2002[1].
Herb Opawy w herbarzu Johanna Siebmachera (piąty z lewej w trzecim rzędzie)
Przypisy
Media użyte na tej stronie
Johann Siebmacher: New Wappenbuch
eingescannt aus: Horst Appuhn (Hrsg.), Johann Siebmachers Wappenbuch. Die bibliophilen Taschenbücher 538, 2. verb. Aufl , Dortmund 1989 Stätte/Städte
Blatt 222