Herb Piastów górnośląskich
Herb Piastów górnośląskich – herb dynastii Piastów śląskich z linii opolskiej, cieszyńskiej i bytomsko-kozielskiej, mających swoje księstwa na Górnym Śląsku. Tworzyła go tarcza herbowa o błękitnym polu ze złotym orłem. Piastowie górnośląscy posiadali godło w dwóch wariantach: orzeł z koroną lub jej pozbawiony. Korona została dodana w późniejszym okresie, przy czym tylko książęta opolscy i następnie książęta cieszyńscy mieli w herbie orła ukoronowanego[1].
Złotego orła w polu błękitnym dziedziczyli książęta takich księstw śląskich jak: księstwo opolskie, księstwo niemodlińskie, księstwo strzeleckie, księstwo kozielsko-bytomskie, księstwo bytomskie, księstwo raciborskie, księstwo cieszyńskie, księstwo prudnickie, a przed zakupem przez króla polskiego także władcy księstwa oświęcimskiego[1].
Historia
Jako pierwszy z przedstawicieli dynastii Piastów używał wizerunku orła jako godła książę opolsko-raciborski Kazimierz I opolski, co potwierdza zachowana pieczęć konna na dokumencie z 1222 r.[1] Na pieczęci znajdował się wizerunek księcia trzymającego tarczę z gotyckim orłem[2]. Nie wiadomo czy herb ten posiadał odmienne barwy od herbów z orłami pozostałych Piastów, ponieważ barwne przekazy ikonograficzne pochodzą dopiero z XIV wieku[3]. Na podstawie pieczęci na dokumentach z lat 1257 i 1260 stwierdza się, że od księcia opolsko-raciborskiego Władysława złoty orzeł był dziedziczony przez przedstawicieli wszystkich linii Piastów na Górnym Śląsku[1]. Najstarszy barwny wizerunek herbu księstwa opolskiego zachował się na zamku w Lauf pod Norymbergą, gdzie w 1353 roku wyryto w kamieniu 114 herbów księstw, biskupstw i miast. Na znajdującym się tam do dzisiaj herbie zachował się ślad koloru żółtego na orle i błękitnego na tarczy[4][5]. Tę kolorystykę potwierdza Herbarz Geldrii z lat 1370-1395.
Herb ulegał pewnym zmianom stylistycznym i modyfikacjom, z których największą jest korona na głowie orła. Koronę wprowadził epizodycznie książę bytomski Kazimierz (2. połowa XIII wieku), a następnie posługiwali się nią na pieczęciach i w herbach nieprzerwanie książęta opolscy od czasów Bolka IV (2. połowa XIV wieku) do śmierci ostatniego z linii Piastów opolskich Jana II Dobrego w 1532 r. Ostatni książę opolski zapisał testamentem swój herb stanom księstwa opolsko-raciborskiego, co przyjmuje się za przekazanie go całemu społeczeństwu tej ziemi[1].
Motyw w herbach regionalnych
Godło Piastów górnośląskich przyjęły do swoich herbów oraz flag miasta, wsie, gminy, a także powiaty Górnego Śląska podkreślając swą przynależność do regionu lub związki z panującymi książętami. Utworzona w 1919 roku pruska prowincja Górny Śląsk przyjęła do swego herbu połowę złotego orła. W latach międzywojennych przyjęto do herbu wielkiego Czechosłowacji, herb książąt cieszyńskich oraz herb książąt opawsko-raciborskich (dwa pola ze złotym orłem). W 2000 r. w Polsce władze dwóch województw nawiązały do herbów Piastów górnośląskich, ustanawiając dwie różne odmiany dla herbu województwa śląskiego i herbu województwa opolskiego.
Należy także zwrócić uwagę, że obecność godła Piastów górnośląskich nie oznacza obecnie bezpośredniej przynależności do historycznego Górnego Śląska, co poświadcza stary herb Częstochowy, a także herb Oświęcimia, herb Żywca, których to przynależność do regionu zależna jest od ram czasowych.
Herb Piastów cieszyńskich (XVIII wiek)
Herb pruskiej prowincji Górny Śląsk (po 1919 r.)
Zatwierdzony projekt herbu województwa śląskiego II Rzeczypospolitej (1929)
Herb województwa śląskiego (2001)
Herb województwa opolskiego (2000/2001)
Motyw w herbach miejskich
Herb Zabrza z lat 1950−1990
Średniowieczne nawiązanie do herbu
W 1336 bezpotomnie umarł książę raciborski Leszek i testamentem zapisał księstwo raciborskie Mikołajowi II z dynastii Przemyślidów. W 1337 król czeski Jan Luksemburski połączył księstwo raciborskie z księstwem opawskim w jedno. Z tego czasu pochodzi herb księstwa raciborsko-opawskiego dzielony w słup na dwa pola. Pole prawe zawiera w polu błękitnym wizerunek złotego orła Piastów górnośląskich. Pole lewe nawiązuje do herbu księstwa opawskiego i zawiera dzielone w słup na dwa pola – jedno w kolorze czerwonym a drugie białym[6]. Księstwo raciborsko-opawskie istniało do 1377[7].
Zobacz też
Przypisy
- ↑ a b c d e Uzasadnienie historyczno-heraldyczne do projektów herbu, flagi i pieczęci Województwa Śląskiego. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. [dostęp 2011-01-02].
- ↑ Alfred Znamierowski: Insygnia, symbole i herby polskie : kompendium. Warszawa: Świat Książki, 2003, s. 87. ISBN 83-7311-601-X.
- ↑ Alfred Znamierowski: Insygnia, symbole i herby polskie : kompendium. Warszawa: Świat Książki, 2003, s. 88. ISBN 83-7311-601-X.
- ↑ V. Růžek,Česká znaková galeríe na hradě Laufu u Norímberka z roku 1361 (Příspěvek k skladbě královského dvora Karla IV), „Sborník Archivních Prací”, XXXVIII, 1988, s. 37–311
- ↑ Alfred Znamierowski „Pieczęcie i herby Śląska Cieszyńskiego”, Instytut Heraldyczno-Weksylologiczny, Muzeum Śląska Cieszyńskiego, 2011, ISBN 978-83-922005-5-0
- ↑ Kazimierz Popiołek: Historia Śląska od zarania dziejów do 1945 roku.
- ↑ Romuald Kubiciel, Ziemia pszczyńska i jej właściciele do końca XVI stulecia
Literatura dodatkowa
- Kaganiec Małgorzata: Heraldyka Piastów śląskich 1146-1707, Katowice 1992;
Media użyte na tej stronie
Historical coat of arms of Upper Silesia (Oberschlesien). The region is now in Poland and there exists the voivodship of Silesia, but it has different borders.
Coat of arms of Orlová (Orłowa), Czech Republic
Wappen der preußischen Provinz Oberschlesien zur Zeit der Weimarer Republik.
Herb Władysława Opolczyka księcia opolskiego
Coats of arms of Třinec, Czechia
Uwaga ta grafika jest wzorowana na projektowanym herbie województwa z 1928 r. Ostateczne projekty autorstwa Zygmunta Lorenca zostały opracowane w 1929 r. Jeśli masz do nich dostęp bardzo proszę o kontakt Poznaniak
Herb Nowego Bytomia
Znak města Frýdek-Místek
Autor: Zirland, Licencja: CC BY-SA 2.5
Coat of arms of Petřvald, Karviná district, Czech Republic
Herb Piastów cieszyńskich, jednocześnie godło księstwa cieszyńskiego
Autor: Pudelek (Marcin Szala), Licencja: CC BY-SA 3.0
Herb Piastów górnośląskich w kościele franciszkańskim w Opolu
Herb księcia cieszyńskiego