Herb Sycowa
Typ herbu | miejski |
---|---|
Pierwsza wzmianka | 29 maja 1377 |
Herb Sycowa – jeden z symboli miasta Syców i gminy Syców w postaci herbu, zatwierdzony uchwałą rady miejskiej Sycowa z 25 stycznia 2007[1].
Wygląd i symbolika
Herb przedstawia na czarnej tarczy herbowej srebrnego jeźdźca na srebrnym, stąpającym w prawo koniu, dmącego w złoty róg, pomiędzy złotymi sześciopromiennymi gwiazdami w układzie w roztrój. Koń z czerwoną uprzężą i uzdą. Jeździec w czapce z wetkniętym piórem.
W herbie Sycowa srebro postaci konia i jeźdźca symbolizują czystość, prawdę i niewinność; czerwień strzemion – wspaniałomyślność, hart ducha; kolor złoty – wiarę, stałość, mądrość, chwałę; czerń pola – rozwagę, mądrość i stałość.
Historia
Pierwszy wizerunek herbu sycowskiego znajduje się dokumencie burmistrza i rady miejskiej z 29 maja 1377[2]. Pieczęć zachowała się w nie najlepszym stanie. Przedstawia zbrojnego rycerza dmącego w róg. Na otoku znajduje się łaciński napis S[igillum] CIVITATIS WARTHINBERCH (pol.: Pieczęć miasta Sycowa). W górnych rogach herbu znajdują się gwiazdy lub róże. Według historyków jeździec przedstawia księcia dmącego w róg myśliwski, a u nóg konia biegnie pies.
Mała pieczęć ławnicza datowana na XV wiek przedstawiała opancerzonego mężczyznę w pozycji stojącej z rogiem i dwiema różami. W otoku znajdował się niemiecki napis S[iegel] der stat schappen czu wartheberg (pieczęć ławników miejskich w Sycowie). Na przestrzeni wieków w różny sposób interpretowano znaczenie herbu, a jego dawny wygląd przywrócono w 1888 roku za sprawą J. Franzkowskiego.
Przypisy
Bibliografia
- Teresa Kulak, Wojciech Mrozowicz: Syców i okolice od czasów najdawniejszych. Wrocław: Oficyna Wydawnicza ATUT Wrocławskie Wydawnictwo Oświatowe, 2000. ISBN 83-87299-26-X.
Media użyte na tej stronie
Mała pieczęć ławników sycowskich (XV w.)
Najstarsza zachowana pieczęć miejska Sycowa (1377)