Herb gminy Wietrzychowice

Herb gminy Wietrzychowice

Herbem Gminy Wietrzychowice jest:

W polu błękitnym, srebrna pofalowana krokiew (konstrukcja) lub rosocha wspak dochodząca do górnego brzegu tarczy, a między jej ramionami ukorzeniona wierzba o sześciu konarach złota.

Gdzie pofalowana rosocha lub krokiew symbolizuje dwie główne rzeki gminy: Wisłę i Dunajec, między którymi położona jest gmina Wietrzychowice. Od zarania dziejów życie mieszkańców ziemi wietrzychowskiej uzależnione było od rzek: Wisły i Dunajca. Rzeki te żywiły, były dogodnym szlakiem komunikacyjnym, ale też stanowiły nieposkromiony żywioł w czasie licznych wylewów i powodzi. Gmina Wietrzychowice położona jest na zalewowych, podmokłych dolinach Wisły i Dunajca z licznymi, charakterystycznymi starorzeczami, mokradłami, łąkami i pastwiskami poprzecinanymi rowami odwadniającymi. Miejsca te, jak i wzdłuż polnych dróg, porastają - charakterystyczne dla wietrzychowskiego krajobrazu - wierzby i kępy wikliny. Typowo polska wierzba jest tu najpospolitszym drzewem.

Uzasadnienie barw: błękit to kolor maryjny, a także jedna z barw Leliwitów - Wodzickich, którzy byli długoletnimi właścicielami wiosek na terenie gminy. Barwa błękitna to także kolor nieba, prawdy, lojalności, wierności, stałości i powietrza. Złoto (żółcień) symbolizuje Boski majestat, a także króla - jako Pomazańca Bożego, objawienie Ducha Świętego oraz szlachetność. Większość powierzchni gminy zajmują grunty orne, na których uprawiany jest najdroższy produkt tej ziemi - zboże. Właśnie dojrzewające latem łany zbóż nadają wietrzychowskiej ziemi złotą barwę. Srebro (biel) to symbol czystości, uczciwości, pokoju i wody, m.in. Wisły i Dunajca.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie