Herb powiatu międzychodzkiego
Herb powiatu międzychodzkiego przedstawia na tarczy dzielonej w pas w polu górnym, czerwonym, pół orła srebrnego z przepaską zakończoną koniczynkami i dziobem złotymi; w polu dolnym, srebrnym, mur obronny czerwony z trzema wieżami pomiędzy czterema gwiazdami złotymi.
Symbolika
Pół orła nawiązuje do herbu województwa. Orzeł stylizowany jest na wizerunek z pieczęci Jadwigi Andegaweńskiej, która przyczyniła się do rozwoju najstarszych miast powiatu - Międzychodu i Sierakowa. Fragment muru obronnego to element herbu stolicy powiatu - Międzychodu. Cztery gwiazdy oznaczają cztery gminy powiatu.
Historia
Herb został uchwalony 7 marca 2013 r.[1], po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji Heraldycznej.
Próby przyjęcia herbu były podejmowane już wcześniej. 20 grudnia 2007 r. rada powiatu podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia herbu[2], jednakże została uchylona rozstrzygnięciem nadzorczym wojewody wielkopolskiego.
Według uchwały herb miał przedstawiać na tarczy o kroju późnogotyckim, w czerwonym polu orła srebrnego nieukoronowanego o złotym dziobie, złotym języku i złotych łapach, ze złotymi szponami. Na piersi orła drzewo zielone z korzeniami w konarach, którego ceglany czerwony mur miejski z trzema równej wysokości blankowanymi wieżami.
Bibliografia
- Uchwała Rady ws. herbu powiatu. [dostęp 2016-12-13].
Przypisy
- ↑ Uchwała Nr XXVII/200/2013 Rady Powiatu Międzychodzkiego z dnia 7 marca 2013 r. w sprawie ustanowienia herbu powiatu międzychodzkiego oraz ustalenia zasad jego używania (Dz. Urz. Woj. Wielkopolskiego z 2013 r. Nr BRAK, poz. 3536)
- ↑ Uchwała Nr XIII/87/2007 Rady Powiatu Międzychodzkiego z dnia 20 grudnia 2007 r. w sprawie ustanowienia herbu i flagi Powiatu Międzychodzkiego oraz ustalenia zasad ich używania