Herb powiatu zamojskiego

Herb powiatu zamojskiego
Ilustracja
Typ herbupowiatowy
Wprowadzony23 kwietnia 2001

Herb powiatu zamojskiego – jeden z symboli powiatu zamojskiego w województwie lubelskim.

Blazon

Herb stanowi tarcza dwudzielna w słup, składająca się z dwóch pól: czerwonego i błekitnego. W prawym (heraldycznie) polu[a] znajduje się podobizna apostoła Tomasza ze złotym nimbem, ubranego w białą koszulę i zielone szaty oraz złote sandały, trzymający w prawej ręce złotą włócznię, a w lewej tarczę herbu Jelita. W lewym polu znajduje się wspięty złoty lew w złotej koronie z czerwonym językiem, zwrócony w prawą stronę.

Nawiązanie w herbie

Postać św. Tomasza z herbem Jelita na czerwonym tle nawiązuje do herbu Zamościa, świętego patrona Zamościa i herbu rodu Zamoyskich, założycieli miasta, a lew na błękitnym tle odwołuje się do herbu województwa ruskiego, na terenach którego leży dzisiejszy powiat zamojski.

Symbolika

Barwa czerwona symbolizuje odwagę, męstwo i krew wylaną za ojczyznę, a barwa błękitna – piękno, powab, anielskość i łagodność.

Nadanie

Herb został ustanowiony uchwałą Rady Powiatu nr XXVII/104/2001 z 23 kwietnia 2001 roku[1].

Uwagi

  1. Na stronie powiatu zamojskiego strona lewa jest czerwona, a strona prawa – błękitna. Zgodnie z zasadami blazonowania herb opisuje się z perspektywy rycerza trzymającego tarczę.

Przypisy

  1. Uchwała Nr XXVII/104/2001 Rady Powiatu Zamojskiego z dnia 23 kwietnia 2001 r. w sprawie ustanowienia herbu Powiatu Zamojskiego

Zobacz też

  • flaga powiatu zamojskiego

Media użyte na tej stronie