Herby (Kielce)

Osiedle Herby widziane od strony dawnej lokomotywowni (opuszczonej od 2009), w tle osiedle Na Stoku.
Dzielnice i osiedla Kielc, Herby mają na mapie nr 11

Herby – północno-zachodnia część[1][2][3] Kielc.

Początkowo Herby były zamieszkiwane przez kolejarzy, z uwagi na funkcjonującą do dziś stację kolejową Kielce Herbskie oraz linię kolejową Kielce-Fosowskie, która przecinała ten obszar, stanowiąc jednocześnie południową granicę dzielnicy. Od północnej strony Herby graniczą z kompleksem leśnym oraz dzielnicą Skrzetle, na terenie której znajduje się Elektrociepłownia Kielce.

Obecnie Herby są mieszkalno-przemysłową częścią Kielc z dominującą zabudową domków jednorodzinnych oraz bloków mieszkalnych. Od nazwy Herbów pochodzi określenie "Most Herbski", stanowiący wiadukt nad linią kolejową Kielce-Fosowskie w ciągu ul. 1 Maja – jednej z głównych ulic miasta.

Na Herbach zlokalizowany jest Pierwszy Urząd Skarbowy przy ul. Wróblej 17, Drugi Urząd Skarbowy przy ul. Częstochowskiej i jeden z gmachów Urzędu Miasta Kielce przy ul. Strycharskiej. Przy ul. mjra Jana Piwnika "Ponurego" znajduje się Staropolska Szkoła Wyższa i Stowarzyszenie Bezpieczny Dom. Przy ulicy Helenówek mieści się również zespół szkół ponadpodstawowych AWANS. Przy ulicy Wróblej znajduje się Szkoła Podstawowa nr. 5. Osiedle Herby posiada centrum handlowe "Centrum Herby".

Komunikacja

Przez Herby przechodzi droga krajowa nr 74 Wieluń-Zosin (ul. Łódzka). Jest to dwujezdniowa droga, która w przyszłości ma zostać ulepszona do standardu drogi ekspresowej[4].

Dojazd autobusami linii : 9, 23, 32, 36, 44, 54, 106, 107, 110 i 112.

Nazwa

Nazwa Herby jest wzmiankowana w dokumentach od 1910 roku i pochodzi bezpośrednio od nazwy osady robotniczej Herby pod Częstochową. Takie niecodzienne przeniesienie nazewnictwa nastąpiło podczas budowy linii kolejowej łączącej wspomniane miejscowości z Kielcami i stacji kolejowej Kielce Herbskie[5].

Przypisy

  1. TERYT (Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju), integralne części miasta Kielce
  2. Plan Kielc, dowolne wydanie z lat 1978-2009, podaje nazwę Herby
  3. Kielce nie posiadają jednolitego, usankcjonowanego ustawą podziału administracyjnego, stąd nazwanie Herbów osiedlem lub dzielnicą może prowadzić do błędu
  4. Przetargi na rok 2022 - gotowość i założenia - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - Portal Gov.pl, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad [dostęp 2022-01-23] (pol.).
  5. Władysław Dzikowski, Danuta Kopertowska, Toponimia Kielc, Warszawa-Kraków 1976

Media użyte na tej stronie

Dzielnice i osiedla Kielc.svg
Autor: Grzegorz Pietrzak (user Vindicator), Licencja: CC-BY-SA-3.0
Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Inkscape .
Kielce Herbskie P50502.jpg
Autor: Michał Derela, Licencja: CC BY-SA 4.0
Lokomotywownia Kielce Herbskie (opuszczona w 2009). W tle osiedle Herby, a w głębi osiedla Na Stoku (po lewej) i Świętokrzyskie (po prawej).