Hieronim I (arcybiskup Aten)

Hieronim
Jeronimos Kotsonis
Arcybiskup Aten i całej Grecji
Kraj działania

Grecja

Data i miejsce urodzenia

1905
Tinos

Data śmierci

15 listopada 1988

Arcybiskup Aten i całej Grecji
Okres sprawowania

1967–1973

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Kościół Grecji

Śluby zakonne

do 1967

Diakonat

1939

Prezbiterat

1940

Chirotonia biskupia

12 maja 1967

podpis
Sukcesja apostolska
Data konsekracji

12 maja 1967

Hieronim, imię świeckie Jeronimos Kotsonis (ur. 1905 na wyspie Tinos, zm. 15 listopada 1988) – grecki biskup prawosławny, zwierzchnik Greckiego Kościoła Prawosławnego w latach 1967–1973.

Życiorys

Był wychowywany przez głęboko wierzącą matkę, jego ojciec zmarł jeszcze przed jego urodzeniem. W 1924 podjął studia teologiczne na uniwersytecie w Atenach; ukończył je z wyróżnieniem. Następnie kontynuował studia teologiczne w Monachium, Berlinie, Oksfordzie i Bonn, poznając teologię rzymskokatolicką, ewangelicko-reformowaną, starokatolicką i anglikańską. W 1940 obronił pracę doktorską w dziedzinie teologii[1]. Rok wcześniej został wyświęcony na diakona, zaś w 1940 – na kapłana. Równocześnie został sekretarzem Świętego Synodu Kościoła i redaktorem naczelnym jego oficjalnego organu – pisma „Ekklisia”[1].

W czasie II wojny światowej angażował się w organizowaną przez Kościół pomoc najbiedniejszym. Po zakończeniu działań wojennych działał na rzecz odbudowy zniszczonych świątyń prawosławnych i powrotów greckich emigrantów do ojczyzny. W 1947 otrzymał godność protoprezbitera. Od tego samego roku przyjaźnił się z greckim królem Pawłem I[1].

Od 1959 wykładał prawo kanoniczne i teologię pasterską na uniwersytecie w Salonikach, będąc nadal kapelanem rodziny królewskiej. Od 1952 zasiadał w Komitecie Centralnym Światowej Rady Kościołów. Brał aktywny udział w ruchu ekumenicznym. Wielokrotnie reprezentował Grecki Kościół Prawosławny na międzynarodowych konferencjach i spotkaniach[1].

11 maja 1967 Hieronim, będący archimandrytą, został wybrany na zwierzchnika Greckiego Kościoła Prawosławnego. Następnego dnia odbyła się chirotonia biskupia, zaś 17 maja – intronizacja na urząd arcybiskupa Aten[1]. Jego wybór został zainspirowany przez juntę czarnych pułkowników, która objęła władzę w końcu kwietnia 1967 drogą zamachu stanu. Pułkownicy zmusili poprzednika Hieronima, Chryzostoma, do zrzeczenia się urzędu[2].

Hieronim popierał działalność junty i sam cieszył się poparciem wojskowych, systematycznie deklarujących bliski związek swojego rządu z Kościołem prawosławnym (hasło „Grecja prawosławnych Greków”). Wykorzystując sytuację, zdołał zwiększyć autonomię Kościoła w sferach edukacji i finansów. Relacje Kościoła z juntą w ostatecznym rozrachunku przyczyniły się jednak do spadku popularności prawosławnej hierarchii w społeczeństwie[2].

Jako arcybiskup Aten odbył oficjalne wizyty do Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego (1967), Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego (1968), Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego (1969), Patriarchatu Aleksandryjskiego (1971) i Serbskiego Kościoła Prawosławnego[1].

Hieronim odszedł z urzędu w 1973, po wewnętrznym przewrocie w rządzie pułkowników i dojściu do władzy radykalnie prawicowego skrzydła wśród wojskowych. Nowy rząd pobłogosławił metropolita Janiny Serafin. Hieronim nie zgodził się z jego decyzją (jego pismo protestacyjne Synod Kościoła odrzucił), po czym ogłosił swoją rezygnację[1].

Autor szeregu publikacji z dziedziny teologii[1].

Przypisy

  1. a b c d e f g h Исторический очерк Элладской Православной Церкви
  2. a b Bonarek J., Czekalski T., Sprawski S., Turlej S.: Historia Grecji. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2005, s. 646-647. ISBN 83-08-03819-0.

Media użyte na tej stronie

Archbishop Ieronymos I of Athens signature.svg
The signature of the Greek Orthodox Archbishop of Athens Ieronymos I [Kotsonis].