Higiena

Rzymska statua bogini uosabiającej zdrowie - Higiei, córki boga sztuki lekarskiej Asklepiosa; od jej imienia pochodzi nazwa dziedziny medycyny o wpływie środowiska na zdrowie ludzkie – higiena.

Higiena (gr. hygeinos - leczniczy) – dział medycyny badający wpływ środowiska na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka. Celem tych badań jest zapewnienie poszczególnym osobom oraz społeczeństwu jak najlepszych warunków rozwoju fizycznego i psychicznego. Praktycznymi wynikami higieny są wskazania dotyczące usuwania z życia ludzkiego wpływów ujemnych, w różny sposób zagrażających zdrowiu i wprowadzania czynników dodatnich.

Higiena dzieli się na wiele dziedzin, zajmujących się poszczególnymi środowiskami życia i działalności ludzkiej: higiena osobista, szkolna, cyfrowa, hodowli zwierząt, komunalna, społeczna, pracy, jazdy oraz żywności i żywienia. Pojęcie higieny jest odnoszone również do języka: socjolingwistka Deborah Cameron wprowadziła termin „higiena werbalna” jako określenie na próby interwencji w dziedzinie praktyki językowej[1][2].

Higiena należy do norm witalnych, ogólnie jest dążeniem ludzi do utrzymania swojego zdrowia w jak najlepszym stanie przez jak najdłuższy czas oraz dążeniem do maksymalnego przedłużenia życia[3].

Zobacz też

Przypisy

  1. Dace Strelēvica-Ošiņa, preskriptīvisms, [w:] Nacionālā enciklopēdija, 2018 (łot.).
  2. Magdalena Steciąg, Higiena werbalna na portalu Feminoteka.pl, „Postscriptum Polonistyczne” (2 (14)), 2014, 59—60, ISSN 1898-1593.
  3. Katalog główny BS - Full View of Record, bs.sejm.gov.pl [dostęp 2019-10-22].

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Media użyte na tej stronie

Star of life.svg

The Star of Life, medical symbol used on some ambulances.

Star of Life was designed/created by a National Highway Traffic Safety Administration (US Gov) employee and is thus in the public domain.
Hygea, copia romana da originale greco del III sec. ac.JPG
(c) I, Sailko, CC BY-SA 3.0
Hygea, Roman copy from a Greek original from the third century BC