Hilary (papież)

Hilary
Hilarius
Papież
Biskup Rzymu
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

brak danych
Sardynia

Data i miejsce śmierci

29 lutego 468
Rzym

Miejsce pochówku

Bazylika św. Wawrzyńca za Murami

Papież
Okres sprawowania

461 – 468

Wyznanie

chrześcijaństwo

Kościół

rzymskokatolicki

Pontyfikat

19 listopada 461

Święty
Hilary
ojciec Kościoła
Ilustracja
Czczony przez

Kościół katolicki

Wspomnienie

28 lutego

Hilary (ur. na Sardynii, zm. 29 lutego 468 w Rzymie) – teolog, ojciec Kościoła, święty Kościoła katolickiego, 46. papież w okresie od 19 listopada 461 do 29 lutego 468[1].

Życiorys

Hilary pochodził z Sardynii i był synem Krispinusa[2]. Za pontyfikatu Leona I Wielkiego był archidiakonem[1], i legatem papieskim na „synodzie zbójeckim” w Efezie w sierpniu 449.

Po śmierci Leona I Wielkiego na papieża wybrano Hilarego.

W czasie pontyfikatu Hilarego, w Italii rządził germański wódz Rycymer, który mimo protestów papieża założył w Rzymie gminę ariańską. Papież Hilary przeciwstawił się napływowi sekt do Rzymu i zajął się organizacją Kościoła[1]. Hilary potwierdził z wielkim przekonaniem prymat biskupa Rzymu. Hilary wybudował w Rzymie m.in. Bazylikę św. Wawrzyńca za murami.

Hilary zwołał na 19 listopada 465 r. synod w Rzymie[2]. Odbył się on w kościele S. Maria Maggiore i dotyczył sporów jurysdykcyjnych biskupów. Papież zakazał biskupom naznaczania swoich następców[2].

Często starał się budować autorytet Rzymu poprzez interwencje w Galii i Hiszpanii[2]. Hilary żywił głęboką wiarę w interwencję św. Jana Ewangelisty podczas „synodu zbójeckiego”, skąd ledwie uszedł z życiem. Na jego cześć wybudował kaplicę przylegającą do laterańskiego baptysterium. Wybudował również kaplicę ku czci św. Jana Chrzciciela, kaplicę Świętego Krzyża i Bazylikę św. Wawrzyńca za Murami[2]. Hilary zmarł w Rzymie i został pochowany w klasztorze, który ufundował w pobliżu kościoła S. Lorenzo fuori le Mura.

Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 28 lutego[2].

Zobacz też

Przypisy

  1. a b c Rudolf Fischer-Wollpert: Leksykon papieży. Kraków: Znak, 1996, s. 30. ISBN 83-7006-437-X.
  2. a b c d e f John N. D. Kelly: Encyklopedia papieży. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1997, s. 68-69. ISBN 83-06-02633-0.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Emblem of the Papacy SE.svg
Emblem of the Papacy: Triple Tiara and Keys
Ilaro pontefice.png
Dal Dizionario biografico degli uomini illustri di Sardegna di Pasquale Tola, 1837
Pope Hilarius.jpg
This illustration is from The Lives and Times of the Popes by Chevalier Artaud de Montor, New York: The Catholic Publication Society of America, 1911. It was originally published in 1842.