Hindusi
Hindusi, Indusi − ogólna nazwa obywateli Indii i emigrantów pochodzenia indyjskiego, a także mieszkańców subkontynentu indyjskiego w czasach przed uzyskaniem przez Indie niepodległości (w 1947 roku).
Rozbieżności w źródłach
- Według KSNG nazwą obywatela Indii jest wyraz „Hindus”, forma żeńska to „Hinduska”, a liczba mnoga „Hindusi”[1].
- Wielki słownik ortograficzny PWN podaje nazwę „Hindus”, opatrując ją informacją: „mieszkaniec Półwyspu Indyjskiego”[2].
- W Encyklopedii PWN stosowana jest forma „Indusi”[3].
- Jan Grzenia w Słowniku nazw geograficznych podaje, że mieszkańcami Indii są „Hindusi” – uzupełniając to uwagą, że forma „Indusi” jest przestarzała[4] – natomiast w poradni językowej PWN dopuszcza nazwy „Indusi” i „Indyjczycy”[5].
Charakterystyka
Głównym językiem Hindusów/Indusów jest język hindi, używany przez około 41% mieszkańców Indii[6], zwłaszcza w północnej części subkontynentu.
Istnieje również wiele języków, z dziesiątkami milionów użytkowników, które mają status języków urzędowych w poszczególnych stanach, na przykład język tamilski, telugu, marathi. Pod względem języka ojczystego Hindusi dzielą się więc na Tamilów, Telugów, Marathów i innych. Dodatkowo dzielą się na kasty, które niekiedy mają również podłoże etniczne. Członkowie poszczególnych kast, nawet żyjący na tym samym terenie, czasami posługują się różnymi dialektami.
Problem nazewnictwa w języku polskim
Ponieważ w języku polskim zwykle stosuje się wobec obywateli Indii określenie „Hindusi”, często dochodzi do nieporozumień, gdyż około 200 mln Hindusów nie jest hindusami (hinduistami). Określenie „Hindus” (Indus, Indyjczyk) mylnie utożsamia się z wyrazem „hindus” (małą literą, wyznawca hinduizmu)[7].
Zobacz też
Przypisy
- ↑ Wykaz nazw państw świata, ich stolic i mieszkańców
- ↑ Wielki słownik ortograficzny: Hindus. [dostęp 2012-11-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-20)].
- ↑ Indusi, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2009-09-22] .
- ↑ Jan Grzenia: Słownik nazw geograficznych z odmianą i wyrazami pochodnymi, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008, s. 115–116
- ↑ Poradnia językowa PWN: Hindusi i Indianie
- ↑ 422 Million Hindi Mother Tongue speakers in 2001, how many English speakers?
- ↑ Hindusi i Indianie, Poradnia językowa PWN .
Media użyte na tej stronie
Autor: Lakshmi Prabhala, Licencja: CC BY 2.0
The same lady as in the earlier post. I asked if she could lift her veil. She answered that her father-in-law forbade it. Her friends teased her calling her "Aishwarya Rai" ;) and I joined in the fun too. She obliged and the smiles were all around.