Hipokras

Butelka hipokrasu

Hipokras (łac. vīnum Hippocraticum, pol. Grzane wino) – napój alkoholowy wytwarzany z podgrzanego wina z dodatkiem cukru lub miodu oraz przypraw, najczęściej cynamonu[1]. Popularny głównie w średniowieczu. Nazwa może pochodzić od imienia Hipokratesa, który według legendy mógł być jego wynalazcą[2]. Zgodnie z inną hipotezą nazwa napoju pochodzi od nazwy rękawa Hipokratesa[3][4], prymitywnego filtra używanego podczas produkcji hipokrasu.

Historia hipokrasu

Przyprawiane i słodzone wina były popularne już w starożytności. Od XII wieku przyprawione wino zwane pimen lub piment zyskiwało popularność w Katalonii oraz południowej Francji[5]. W początkach XV wieku wina zwane wcześniej pimen zaczęto nazywać hipokrasem. W okresie średniowiecza wina doprawione przyprawami cenione były jako medykament, a także czasem jako afrodyzjak.

Szczyt popularności hipokrasu przypada na okres średniowiecza, wtedy też zaczął być pity nie tylko przez dworskie elity, ale również poza sferami szlachty. Na rycerskich dworach, w celu odróżnienia się od plebejuszy, napój często słodzono cukrem, a nie miodem. Hipokras wyszedł z mody i został prawie zapomniany w XVIII wieku.

We Francji hipokras jest wciąż produkowany w okolicach Ariège i Haute Loire, jednakże w bardzo małych ilościach. Jest używany do picia jako aperitif oraz składnik sosów.

Przypisy

  1. Dorota Dardzińska: Jak zrobić średniowieczny hipokras (pol.). [dostęp 2011-12-07].
  2. Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych Władysława Kopalińskiego - hipokras (pol.). [dostęp 2011-12-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-07-02)].
  3. Hippocras (ang.). [dostęp 2011-12-07].
  4. Początki hydroterapii (pol.). [dostęp 2011-12-07].
  5. Grzane wino i jego niezwykle bogata tradycja. (pol.). [dostęp 2011-12-07].

Media użyte na tej stronie

Hypocras-label.JPG
Autor: Benoît Prieur , Licencja: CC BY-SA 3.0
Etiquette d'une bouteille d'Hypocras produite à Comdom (Gers).