Historia naturalna Królestwa Polskiego

Historia naturalna Królestwa Polskiego
Historia naturalna Królestwa Polskiego, czyli zbiór krótki przez alfabet ułożony zwierząt, roślin i minerałów, znajdujących się w Polszcze, Litwie i prowincjach odpadłych. Zebrana z pisarzów godnych wiary, rękopismów i świadków oczywistych.
Ilustracja
AutorRemigiusz Ładowski
Tematykaogólna, krajowa
Typ utworuencyklopedia
Wydanie oryginalne
Miejsce wydaniaPolska
Językpolski
Data wydania1873-1804
WydawcaW drukarni uprzywilejowaney Ignacego Grebla

Historia naturalna Królestwa Polskiego – jednotomowa, osiemnastowieczna polska encyklopedia, która dwukrotnie wydana została w Krakowie w latach 1783–1804[1][2].

Historia

Pełny tytuł zgodnie z barokową manierą był znacznie dłuższy i brzmiał: Historia naturalna Królestwa Polskiego, czyli zbiór krótki przez alfabet ułożony zwierząt, roślin i minerałów, znajdujących się w Polszcze, Litwie i prowincjach odpadłych. Zebrana z pisarzów godnych wiary, rękopismów i świadków oczywistych. Autorem encyklopedii był Krakowianin Remigiusz Ładowskipijar, tłumacz, przyrodnik, pedagog oraz nauczyciel w szkołach pijarskich[1][2].

Publikacja miała charakter popularny i zawierała informacje dotyczące głównie Rzeczypospolitej Obojga Narodów z dziedziny historii naturalnej; archaicznej obecnie dziedziny wiedzy, której dzisiejszym odpowiednikiem można uznać przyrodoznawstwo.

Opis

Encyklopedia zawiera hasła pogrupowane alfabetycznie. Tom kończył się regestem tematycznym. W Krakowie wydano dwukrotnie jeden tom:

  • Wydanie pierwsze: T. I (A-Ż), 206 stron, alfabetyczny regest tematyczny, Kraków 1783[1],
  • Wydanie drugie rozszerzone: T. I (A-Ż), 378 stron, alfabetyczny regest tematyczny, Kraków 1804[2].

Przypisy

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Historya Naturalna okładka (cropped).jpg
Historia naturalna Królestwa Polskiego, czyli zbiór krótki przez alfabet ułożony zwierząt, roślin i minerałów, znajdujących się w Polszcze, Litwie i prowincjach odpadłych. Zebrana z pisarzów godnych wiary, rękopismów i świadków oczywistych.. Kraków: W drukarni uprzywilejowaney Ignacego Grebla, 1783.