Hiszpański dwór królewski w Valladolid (1601–1606)

Kartusz herbowy króla Filipa III na fasadzie klasztoru Descalzas Reales w Valladolid.

Hiszpański dwór królewski w Valladolid (1601-1606) to jeden z przykładów na to, jak Francisco Gómez de Sandoval y Rojas, książę Lerma, wpływał na decyzje podejmowane przez króla Filipa III. Przenosiny dworu były od początku do końca pomysłem Lermy, podobnie jak powrót króla i jego świty do Madrytu po pięciu latach.

Przyczyny przenosin

Domniema się, że za kulisami przeprowadzki króla do Valladolid stały dwie przyczyny. Po pierwsze, zabiegi władz miasta, wsparte zapewne konkretnymi propozycjami finansowymi, co przy nieustannych kłopotach królewskiego skarbca w tej epoce było bez wątpienia argumentem wartym rozwagi.

Znacznie istotniejsze było jednak to, że książę Lerma, faworyt Filipa III, chciał mieć na króla całkowity wpływ, niezakłócony przez innych. Szczególnie ważnym przeciwnikiem była cesarzowa Maria, wdowa po Maksymilianie II, córka Karola I i babcia Filipa III, która mieszkała w Madrycie (w klasztorze Descalzas Reales jako mniszka) od 1581 r. Lermie udało się więc przekonać króla do przenosin, dzięki czemu odsunął go od wrogich sobie dworzan.

O tym, że przeprowadzka była zaplanowana przez samego Lermę, świadczy fakt, że już sześć miesięcy przed tą operacją książę rozpoczął skupywanie nieruchomości w Valladolid – operację, która miała mu później zapewnić spore zyski. Ostatecznie przenosiny nastąpiły 9 lutego 1601 r.

Valladolid na początku XVII w.

Kolegium św. Grzegorza (Colegio de San Gregorio) uniwersytetu w Valladolid.

Miasto nad Pisuergą liczyło podówczas ok. 80 tys. mieszkańców zasiedlających 15 tys. domostw. Średnie europejskie miasto z przełomu XVI i XVII wieku liczyło między 10 a 15 tys. mieszkańców, widać więc wyraźnie, że Valladolid było – jak na swoje czasy – sporą metropolią. Zresztą od XV w. służyło jako jedna z rezydencji królewskich, było centralnym ośrodkiem północnej Mesety, stąd też wywodziło się wielu średniowiecznych władców Kastylii.

Jeszcze przed przyjazdem dworu miasto przestało się mieścić w granicach wyznaczonych przez średniowieczne mury miejskie. Ulokowanie w Valladolid ośrodka decyzyjnego największego państwa na świecie oznaczało zaś przyjazd setek nowych mieszkańców – dworzan, dyplomatów, przedsiębiorców, bankierów, artystów i innych. Za królem przyjechali do Valladolid m.in. Francisco de Quevedo, Luis de Góngora y Argote, a nawet Miguel de Cervantes, który mieszkał tu przez trzy lata w wystawnym domu, w którym dziś mieści się jego muzeum.

Powrót do Madrytu

Pałac królewski (Palacio Real) w Valladolid. Zbudowany w 1526 r. przez architekta Luisa de Vega, został w 1600 r. zakupiony przez Lermę i zaadaptowany na pałac królewski.

W 1603 r. w Madrycie zmarła cesarzowa Maria, co dla Lermy było ważnym sygnałem, że teraz już nikt nie przeszkodzi mu w kierowaniu postępowaniem króla. Od tego momentu madrycki magistrat czynił starania, by sprowadzić dwór z powrotem do siebie. Udało się to w 1606 r. – 30 stycznia podjęto decyzję o powrocie, decyzję, która kosztowała madrytczyków 250 tys. dukatów, płatnych w ratach przez następnych 10 lat. Pieniądze uzyskane z tej transakcji przeznaczono m.in. na wyposażenie pomieszczeń królowej w madryckim alkazarze.

Na całej tej operacji najlepiej wyszedł sam Lerma, który pół roku przed powrotem do Madrytu odsprzedał królowi Huerta de la Ribera za sumę 30 milionów maravedíes, czyli niecałe 900 tys. reali. Od tego czasu miejsce to nosi nazwę Huerta del Rey (hiszp. Sad Królewski).

Zabytki Valladolid z czasów gdy miasto pełniło funkcję stolicy

Bibliografia

  • Germán Rueda Hernanz: Valladolid, historia de una ciudad: congreso internacional. Ayuntamiento de Valladolid, 1999. ISBN 84-86808-74-X. (hiszp.)
  • C. Merchán: El duque de Lerma decidió el traslado de la Corte a Valladolid w "El Norte de Castilla"''. Valladolid: 2001. (hiszp.)
  • Manuel Tuñón de Lara, J. Valdeón Baruque, A. Domínguez Ortiz: Historia Hiszpanii. Kraków: 1997. (pol.)
  • Francisco Tuñón de Lara: La política internacional de Felipe IV. Segovia: 1998. (hiszp.)

Media użyte na tej stronie

Valladolid descalzas reales 02 lou.jpg
Autor: User:Nicolás Pérez, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Convento de las Descalzas Reales de Valladolid. Escudo real (Felipe III y Margarita de Austria) sobre la fachada.
Catedralval.JPG
Autor: NieznanyUnknown author, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Reconstrucción de un proyecto para la catedral de Valladolid ideado en el siglo XVII, que no llegó a ejecutarse y que modificaba en parte las trazas de Herrera.

Los colores señalan:

 
Construcción original de Juan de Herrera
 
Construcción de los siglos XVII-XVIII (Alberto Churriguera)
 
Construcción de los siglos XVII-XVIII destruida en 1841


 
Torre construida en 1885, alejándose de las trazas de este proyecto
 
Construcción en los años 60 del siglo XX
 
Partes del templo que no se llegaron a construir
Valladolid - Convento de la Descalzas Reales 002.jpg
Autor: Miguel Angel Guadilla – m@g, Licencja: CC BY 2.5

Valladolid – España (Spain) – Convento de las Descalzas Reales: Fue construido a principios del siglo XVII, gracias a Doña Margarita de Austria, como convento para las monjas franciscanas descalzas.

La iglesia es de una sola nave y en su portada tiene una escultura de la Inmaculada.
Valladolid - Iglesia de Las Angustias.jpg
Autor: Miguel Angel Guadilla, Licencja: CC BY 2.5
Valladolid - España (Spain) - Iglesia de Nuestra Señora de las Angustias: Su construcción comenzó en 1597. Fue diseñada por Juan de Nates y se concluyó en 1604.
San Agustin VA.jpg
Autor: Queninosta, Licencja: CC BY-SA 3.0
Iglesia de San Agustín (Valladolid)
Valladolid Portada Convento san Francisco Ventura Pérez lou.jpg
Portada del convento de San Francisco en Valladolid (patrimonio perdido). Dibujo realizado por Ventura Pérez para ilustrar la Historia de Valladolid de Antolínez de Burgos. Siglo XVIII.
Casacervantes academia artes01 lou.jpg
Autor: Lourdes Cardenal, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Casa de Cervantes en Valladolid (España). La puerta de la derecha pertenece a la Academia de Bellas Artes
Left-front-view-monasterio-nuestra-senora-prado-valladolid-es.jpg
Autor: Jose L. Marin, Licencja: CC BY 2.5
Left tower and front entrance of Nuestra Señora de Prado Monastery, Valladolid, ES
Antonio-Cabeza-de-Vaca-Valladolid.jpg
Autor: User:Luis_Fernández_García, Licencja: CC BY-SA 2.1 es
Pedro de la Cuadra. Estatua orante de Antonio Cabeza de Vaca, c.1600. Monasterio de Santa Catalina de Siena. Valladolid, España.
Valladolid SanPablo.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC BY-SA 2.1 es
Valladolid - Palacio Real.jpg
Autor: Miguel Angel Guadilla – m@g, Licencja: CC BY 2.5

Valladolid – España (Spain) - Palacio Real: Fue construido en 1526 por el arquitecto Luis de Vega. El mismo arquitecto realizó su ampliación en 1534.

En 1600 fue adquirido por el Duque de Lerma, quien luego se lo vendió a Felipe III.
Palacio Pimentel valladolid01 lou.jpg
Autor: Lourdes Cardenal, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Palacio de Pimentel (Valladolid, España)
Valladolid - Mº Descalzas Reales 4.jpg
Autor: Zarateman, Licencja: CC0
Retablo mayor de la iglesia del Convento de las Descalzas Reales de Valladolid