Horror vacui

Przykład horror vacui w sztuce – dekoracja wazy dipylońskiej
Ten artykuł od 2022-08 wymaga zweryfikowania podanych informacji. |
Horror vacui (łac. „lęk przed pustką”)[1] – dwojakiego znaczenia pojęcie stosowane:
- w sztuce: tendencja artystyczna polegająca na tworzeniu dekoracji zapełniających całą powierzchnię obiektu, bez pozostawiania pustego tła, z reguły motywami ornamentalnymi (również geometrycznymi) albo przedstawieniami figuralnymi. W starożytności występowała w różnych kręgach kulturowych, szczególnie we wczesnych fazach rozwoju ich sztuki, wobec braku ustalonych schematów czy obowiązujących kanonów kompozycyjnych[2].
- Spotykana w sztuce wielu kultur, np. u Celtów, Indian czy w sztuce islamu i baroku (w przeciwieństwie do tzw. amor vacui – upodobania do pustej przestrzeni, występującego m.in. w sztuce japońskiej).
- w fizyce: historyczny pogląd, oparty na wywodach starożytnych filozofów greckich (zwłaszcza Arystotelesa), polegający na stwierdzeniu, że osiągnięcie próżni nie jest możliwe, gdyż przyroda przeciwdziała temu w sposób naturalny i fundamentalny.
Zobacz też
Przypisy
- ↑ Horror vacui - Słownik języka polskiego PWN
- ↑ Encyklopedia sztuki starożytnej. Europa – Azja – Afryka – Ameryka. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe / Wydawnictwo Naukowe PWN, 1998, s. 284.
Media użyte na tej stronie
Dipylon Master pushkin.jpg
Autor: shakko, Licencja: CC BY-SA 3.0
Copy of Dipylon Master's amphora in Pushkin museum
Autor: shakko, Licencja: CC BY-SA 3.0
Copy of Dipylon Master's amphora in Pushkin museum