Horst Herold

Horst Herold
Data i miejsce urodzenia

21 października 1923
Sonneberg

Data śmierci

14 grudnia 2018

Zawód, zajęcie

prawnik, policjant

Horst Herold (ur. 21 października 1923 w Sonnebergu, zm. 14 grudnia 2018[1]) − niemiecki prawnik i policjant.

Życiorys

Horst Herold urodził się 21 października 1923 roku w Sonnebergu, ale dorastał w Pößneck. W 1930 roku rodzina przeniosła się do Norymbergi. W wieku osiemnastu lat jako żołnierz wojsk pancernych walczył na froncie wschodnim, był kilkukrotnie ranny. W 1942 roku jego czołg otrzymał bezpośrednie trafienie, a on sam dostał się do radzieckiej niewoli[2]. W 1945 roku zbiegł z niewoli i dotarł do Norymbergi, wojnę zakończył w stopniu porucznika[3]. W tym samym roku rozpoczął w Erlangen studia prawnicze, a w 1951 roku obronił doktorat[2]. W 1952 roku został asesorem sądowym, a rok później pracownikiem prokuratury. Kilka lat później został kierownikiem norymberskiej policji kryminalnej, a w 1964 roku całej tamtejszej policji[3].

Z powodu pasji do komputeryzacji podwładni nazywali go „Komisarzem Komputerem”. Herold zbudował na potrzeby podległej mu jednostki wielkie archiwum komputerowe, w którym w kilka lat zgromadzono dane blisko 30 000 przestępców i ich ofiar oraz informacje dotyczących prowadzonych śledztw. Do 1969 roku przestępczość w Norymberdze spadła o 25%, a komputerowe bazy danych zaczęły pracować w innych miastach. W listopadzie tego samego roku norymberską policję wizytował minister spraw wewnętrznych Hans-Dietrich Genscher, który będąc pod wrażeniem jej skuteczności dwa lata później zaproponował Heroldowi kierowanie Federalnym Urzędem Kryminalnym (BKA). Ten, po krótkim wahaniu, przyjął propozycję[3].

Służba, którą przejął, nie posiadała wówczas systemu komputerowego i miała duże braki kadrowe. Herold wywalczył poszerzenie kompetencji agencji i zwiększył zatrudnienie, by w ciągu kilku lat przekształcić BKA w najskuteczniejszą policję w zachodniej Europie[3].

Większość kariery w BKA spędził na walce przeciw terrorystycznej Frakcji Czerwonej Armii (RAF). Prowadzone przez BKA śledztwa doprowadziły do aresztowania większości przywódców organizacji, jednak zostali oni zastąpieni przez kolejną tzw. generację przywódców, a fala ataków terrorystycznych nie ustała. W połowie lat siedemdziesiątych Herold uruchomił w BKA kilka systemów informatycznych, które gromadziły wszelkie informacje powiązane z RAF. Jego kariera załamała się po porwaniu i zamordowaniu przez RAF Hannsa Martina Schleyera. W 1981 roku minister spraw wewnętrznych Gerhart Baum zwolnił go ze stanowiska szefa BKA[3].

Z powodu nadal istniejącego RAF, nawet po zakończeniu pracy wymagał ciągłej ochrony. Początkowo chciał osiedlić się w USA, gdzie mógł skorzystać z pomocy FBI przy zmianie tożsamości, ale niemiecki rząd odmówił wkładu finansowego w to przedsięwzięcie. Ostatecznie niemieckie MSW zaproponowało, by osiedlił się w strzeżonej bazie straży granicznej w Rosenheim, gdzie zakupił od państwa działkę ziemi i postawił na niej dom[3].

Od czasu przejścia na emeryturę rzadko udzielał wywiadów[3].

Przypisy

  1. Früherer BKA-Chef Horst Herold ist tot. 2018-12-14. (niem.).
  2. a b Horst Herold * 1923 / Biografie. [dostęp 2014-05-10]. (niem.).
  3. a b c d e f g Bartosz T. Wieliński. Ścigając terrorystów z RAF-u. „Ale historia”. 15/2014 (117), s. 8-10, 2014-04-14. Agora SA. (pol.).