Hostel

Pokój wieloosobowy w hostelu na Tajwanie
Kuchnia w jednym z hosteli w Krakowie

Hostel – tanie miejsce tymczasowego zakwaterowania o standardzie różniącym się od hotelu głównie liczbą miejsc w pokojach, łóżkami piętrowymi i współdzieleniem części wyposażenia oraz pomieszczeń (np. kuchnie, łazienki).

Częstymi gośćmi w hostelach są studenci i osoby uczące się z różnych krajów. Charakterystyczną cechą tych obiektów jest możliwość wynajęcia łóżka w pokoju wieloosobowym.

Opis

Pierwszy hostel (schronisko młodzieżowe) otwarty został przez Richarda Schirrmanna w Niemczech w roku 1912[1].

Z pojęciem hostelu stricte związane jest pojęcie backpackingu, czyli specyficznej formy podróżowania, najczęściej polegającej na przemieszczaniu się od miasta do miasta publicznymi środkami transportu. Backpacker w języku angielskim to człowiek z plecakiem na plecach. Ostatnio ta forma podróżowania urosła do roli sposobu na życie[2].

Hostele nie spełniają pewnych wymogów formalnoprawnych, z powodu czego nie mogą używać nazwy hotel czy motel.

Hostel jest słowem pochodzącym z języka angielskiego, oznacza schronisko lub noclegownię, może także oznaczać schronisko młodzieżowe. W języku pracowników hostelu często używa się skróconej nazwy „host”.

Pokoje w hostelach to najczęściej tzw. dormitoria, czyli pokoje wieloosobowe. Wieloosobowy oznacza w tym wypadku zazwyczaj pokoje z 6–12 łóżkami, mogą być przeznaczone dla obu płci, męskie lub żeńskie. Podział na pokoje męskie i żeńskie nie we wszystkich krajach świata jest przestrzegany.

W hostelach można znaleźć także pokoje indywidualne: 1-, 2-, 3-osobowe. Cena pokoju wzrasta, jeśli znajduje się w nim łazienka, w innym wypadku łazienka jest współdzielona i znajduje się blisko pokoju. Ceny hosteli są jednak niższe niż ceny hoteli.

Obowiązujący niepisany standard hostelowy to: darmowy internet (o ile jest dostępny), czasem darmowe, proste śniadanie lub kawa i herbata, pokój wspólny dla gości (najczęściej z telewizorem) oraz otwarta całą dobę recepcja[3].

Hostele istnieją praktycznie na całym świecie, są bardzo popularną alternatywą dla hoteli, bywają zorganizowane w sieci, jak np. niemieckie A&O Hotels and Hostels.

Przypisy

  1. Hostelservice.pl ⇒ Hostel. [dostęp 2009-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-06-19)].
  2. Hostelservice.pl ⇒ backpacking. [dostęp 2009-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-06-19)].
  3. Hostele.pl ⇒ hostelowe zasady. [dostęp 2013-07-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-06-02)].

Media użyte na tej stronie

Kitchen The Secret Garden Kraków hostel 2016.jpg
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Kuchnia w hostelu The Secret Garden przy ul. Skawińskiej 7 w Krakowie
Hostel Dormitory.jpg
Autor: Let99, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Formosa Backpackers Hostel dorm room in Taiwan (from HostelManagement.com Wiki licensed under the GFDL and Creative Commons as described elsewhere on this page. PLEASE NOTE THAT YOU MUST CREDIT HOSTELMANAGEMENT.COM IF YOU REUSE THIS PHOTO.)
2017 Hostel i Browar Jedlinka w Jedlinie-Zdroju 2.jpg
Autor: Jacek Halicki, Licencja: CC BY 3.0
Hostel i Browar Jedlinka w Jedlinie-Zdroju