Howard Kelly

Howard Atwood Kelly
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia20 lutego 1858
Camden
Data śmierci12 stycznia 1943
Zawód, zajęcielekarz
Narodowośćamerykańska
Alma MaterUniwersytet Pensylwanii
UczelniaUniwersytet Pensylwanii
Uniwersytet Johnsa Hopkinsa
Stanowiskoszef kliniki ginekologii
Wyznaniemetodyzm
RodziceHenry Kull Kelly
Louisa Warner Hard[1]
Faksymile

Howard Atwood Kelly (ur. 20 lutego 1858 w Camden w stanie New Jersey, zm. 12 stycznia 1943) — amerykański ginekolog i chirurg, wynalazca narzędzi i technik chirurgicznych oraz autor podręczników.

Wczesne lata życia

Howard Atwood Kelly przyszedł na świat 20 lutego 1858 roku w rodzinie gorliwych metodystów[2] w Camden w stanie New Jersey. Miał cztery siostry. Dorastał w Filadelfii i tam też rozpoczął w roku 1873 studia na Uniwersytecie Pensylwanii. Od roku 1877, pod naciskiem ojca, zaczął studiować medycynę, którą ukończył w roku 1882[1].

Życie zawodowe

Kariera zawodowa

Po odbyciu stażu podyplomowego w filadelfijskim szpitalu Episcopal Hospital odbył podróż po znanych ośrodkach chirurgicznych w Europie. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych w roku 1883 otworzył w Filadelfii prywatną klinikę Kensington Hospital for Women poświęcając się zwłaszcza pracy w dziedzinie ginekologii, która w tym okresie dopiero zyskiwała sobie status odrębnej specjalności zabiegowej[2]. Szybko zasłynął jako niezwykle sprawny (był oburęczny[3]) i pomysłowy chirurg.

W latach 1888-1889 był profesorem położnictwa Uniwersytetu Pensylwanii[4].

W roku 1889 za namową Williama Oslera przyjął posadę szefa rozpoczynającej dopiero działalność kliniki ginekologii szpitala Johns Hopkins Hospital w Baltimore. Obok Oslera, Halsteda i Welcha zaliczany jest do Wielkiej Czwórki (ang. Big Four) założycieli wydziału medycznego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa[5].

Prywatna praktyka ginekologiczna Kelly'ego przyciągała wiele zamożnych klientek będąc źródłem dużych przychodów - 30% zarobku przeznaczał on na rzecz organizacji charytatywnych i religijnych[2].

Osiągnięcia zawodowe i naukowe

Kelly był autorem wielu innowacji - zarówno technicznych jak i chirurgicznych. Jednym z jego wynalazków były tępo zakończone kleszczyki o długim, prostym lub zakrzywionym nosie nazywane kleszczykami Kelly'ego. Opracował też własny cystoskop urologiczny[5]. Był jednym z pierwszych, którzy po odkryciu radu zaczęli stosować ten pierwiastek w leczeniu nowotworów - w tym celu założył w Baltimore prywatną klinikę Kelly Clinic[5]. Przyczynił się do wprowadzenia do codziennej praktyki chirurgicznej wielu ówczesnych nowości, w tym między innymi wchłanialnych szwów, światła elektrycznego jako oświetlenia pola chirurgicznego, podtlenku azotu do znieczuleń, koagulacji elektrycznej i znieczuleń miejscowych do zabiegów chirurgicznych. Jego innowacje w dziedzinie techniki operacyjnej to między innymi nowe metody szycia rozerwanej odbytnicy (metoda Kelly-Warren) i usuwania macicy w przypadku jej raka[1].

Pisał podręczniki aż do ukończenia 80. roku życia.

Kelly uważany jest za jednego z twórców ginekologii jako odrębnej medycznej specjalności zabiegowej[5].

Życie pozazawodowe

Howard Atwood Kelly był ojcem dziewięciorga dzieci.

Kelly angażował się politycznie między innymi w ruch reformy procedury wyborczej. W ramach tego ruchu niejednokrotnie pełnił społecznie straż w lokalach wyborczych pilnując by nikt nie głosował wielokrotnie. Angażował się też w walkę z prostytucją i rehabilitację społeczną byłych prostytutek. W tym ostatnim celu wynajął duży dom i zatrudnił na swój koszt jego personel by zapewnić bezpłatne schronienie porzucającym swoje dotychczasowe zajęcie prostytutkom[1].

Jako gorliwy chrześcijanin wolny czas poświęcał między innymi ewangelizacji i czytaniu Biblii w oryginalnych językach greckim i hebrajskim. Przed rozpoczęciem każdej operacji zwykł zwoływać spotkanie modlitewne[5]. Kelly był jednym z redaktorów chrześcijańskiej gazety The Christian Citizen. W latach 20. i 30. XX wieku głośnym echem odbijały się jego dotyczące kwestii religijnych i światopoglądowych polemiki z Henrym Louisem Menckenem toczone zarówno na łamach prasy, jak i na gruncie towarzyskim[6].

Prywatnymi hobby Kelly'ego były botanika, pisanie biografii medycznych i kolekcjonowanie węży[5]. Był współautorem pracy o wężach stanu Maryland (Snakes of Maryland. The Natural History Society of Maryland, 1936).

Nagrody i upamiętnienia

Howard Atwood Kelly był doktorem honoris causa uniwersytetów Aberdeen (1906), Washington i Lee (1906), Pensylwanii (1907) oraz Johns Hopkins (1939). W roku 1943 imię "Howard A. Kelly" nadano jednemu ze statków typu Liberty. Nazwisko Kelly'ego upamiętniają też eponimy:

  • Kleszczyki Kelly'ego - narzędzie chirurgiczne
  • Objaw Kelly'ego - wężowate skurcze moczowodu po jego dotknięciu narzędziem chirurgicznym; znajomość objawu ułatwia orientację w polu operacyjnym
  • Szew Kelly'ego - zabieg wykonywany na szyi pęcherza moczowego w przypadkach nietrzymania moczu
  • Wziernik Kelly'ego - rodzaj wziernika odbytniczego

Wybrane prace

  • Operative Gynecology (1899)
  • The Vermiform Appendix and its Diseases (1905)
  • Walter Reed and Yellow Fever (1906)
  • Medical Gynecology (1908)
  • Gynecology and abdominal surgery (wraz z Charlesem P. Noblem; 1908)
  • Myomata of the Uterus (wraz z Thomasem S. Cullenem; 1909)
  • Cyclopedia of American Medical Biography (1912)
  • American Medical Botanists (1913)
  • Diseases of the Kidneys, Ureters, and Bladder (wraz z C. F. Burnamem; 1914)
  • Electrosurgery (wraz z Grantem E. Wardem; 1932)

Przypisy

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Portrait of Howard Atwood Kelly.jpg
Portrait of Howard Atwood Kelly
Howard Atwood Kelly's sign.png
Autor: Jeremias, Licencja: CC BY-SA 4.0
Signature of Howard Atwood Kelly