Hryhorij Wasiura

Hryhorij Wasiura
Григорій Васюра
ilustracja
lejtnant
Data i miejsce urodzenia

1915
Czehryń

Data i miejsce śmierci

2 października 1987
Mińsk

Przebieg służby
Formacja

Schutzmannschaft

Jednostki

118 Batalion Schutzmannschaft

Stanowiska

dowódca plutonu,
zastępca szefa sztabu baonu

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa

Późniejsza praca

zastępca dyrektora sowchozu

podpis

Hryhorij Wasiura (ukr. Григорій Васюра, ros. Григорий Васюра Grigorij Wasiura; ur. 1915 w obwodzie czerkaskim, zm. 1987) – lejtnant Armii Czerwonej, a następnie zastępca szefa sztabu kolaboracyjnego 118 batalionu policyjnego w służbie III Rzeszy.

Życiorys

Po dostaniu się do niewoli, w lutym 1942 zgłosił się do służby niemieckiej i po przejściu szkolenia w Wustrau został w październiku 1942 wcielony do 118 batalionu policyjnego jako dowódca plutonu. W listopadzie 1942 brał udział w zbrodniach w Babim Jarze. W następnym miesiącu awansował na zastępcę szefa sztabu batalionu.

W listopadzie 1942 Wasiura wraz z całym batalionem został przeniesiony na Białoruś, gdzie służył do lipca 1944. Batalion w tym czasie brał udział w następujących niemieckich operacjach pacyfikacyjnych na tym terenie: Hornung, Draufgänger, Cottbus, Hermann i Wandsbeck. Za swoją służbę Hryhorij Wasiura był dwukrotnie odznaczony niemieckimi medalami wojennymi.

Po wojnie wrócił do rodzinnej miejscowości twierdząc, że wojnę spędził w niewoli. Po przyznaniu się do służby Niemcom, w 1952 roku został skazany na 10 lat więzienia. W roku 1955 został zrehabilitowany przez sąd w Kijowie z powodu braku wiedzy o popełnionych w trakcie wojny zbrodniach. Został zastępcą dyrektora sowchozu „Wielikodymierskij” i otrzymywał nagrody za wzorową pracę. Z czasem zaczął przedstawiać się jako weteran walki z Niemcami.

W latach 70. Wasiura został wezwany jako świadek na proces Wasilija Meleszki, byłego policjanta 118. batalionu. Podczas procesu okazało się, że Wasiura, rzekoma ofiara nazizmu, był dowódcą Meleszki.

W 1986 sąd wojskowy w Mińsku skazał Hryhorija Wasiurę na karę śmierci. Podczas procesu udowodniono mu udział w co najmniej 6 „pacyfikacjach”, w których zginęło ponad 340 osób, oraz osobiste torturowanie i zabijanie ludzi, w tym także członków batalionu, dla przykładu i utrzymania dyscypliny. Stracony w 1987 roku.

Bibliografia

  • Per A. Rudling, Terror and Local Collaboration in Occupied Belarus: The Case of the Schutzmannschaft Battalion 118. I. Background, Historical Yearbook, Volume VIII, 2011, Romanian Academy, „Nicolae Iorga” History Institute, Bukareszt.

Media użyte na tej stronie

Hryhoriy Vasiura's Photo in Prison.jpg
Photo of Hryhoriy Vasiura, an executioner of the Khatyn massacre, from his criminal case, 1986. Central Archive of the KGB (State Security Agency) of the Republic of Belarus. Arch. criminal case 26746
Hryhoriy Vasiura's Signature.jpg
Signature of the war criminal Hryhoriy Vasiura who participated in Kahtyn massacre