Hubertus (święto)
Gonitwa za lisem podczas Hubertusa w okolicach Stronia Śląskiego (październik 2006) | |
Dzień | ok. 3 listopada |
---|---|
Państwa | |
Typ święta | |
Upamiętnia |
Hubertus, hubertowiny – święto myśliwych[2], leśników i jeźdźców[3], organizowane przez jeźdźców na zakończenie sezonu, a przez myśliwych na początku sezonu polowania jesienno-zimowego, zwykle w okolicach 3 listopada. Nazwa pochodzi od świętego Huberta (patrona myśliwych i jeźdźców), którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest właśnie 3 listopada.
Historia
Święto po raz pierwszy obchodzono około 1444 roku[4]. Początkowo były to wielkie polowania.
W Polsce kult św. Huberta, nazywany hubertowinami lub hubertusem, sięga XVIII wieku. Z jego wprowadzeniem związane są dzieje dynastii władców saskich, którzy zasiadali na tronie polskim[5].
Z kolei w czasach II Rzeczypospolitej, pierwszym organizatorem polowań hubertowskich w Spale był prezydent Ignacy Mościcki. Odbyło się ono w 1930 roku 3 listopada[6].
Bardzo podobne do pierwotnych Hubertusów polowania można jeszcze oglądać np. w Wielkiej Brytanii[3].
Obchody
Do dziś w polskiej tradycji łowieckiej dzień św. Huberta jest okazją do tzw. hubertowin, czyli polowania zbiorowego o charakterze szczególnie uroczystym, z zachowaniem historycznych wzorców i ceremoniałów (m.in. sygnałów łowieckich).
Organizowane tego dnia polowania poprzedzają często msze święte w intencji myśliwych. „Odbywają się one nie tylko w kościołach, ale także przy leśnych kapliczkach poświęconych temu patronowi.”[5].
Polowanie hubertowskie kończy biesiada myśliwych przy ognisku, bigosie i nalewce.
Wśród jeźdźców (Hubertus konny) urządzana jest natomiast gonitwa, podczas której konno ściga się tzw. lisa, jeźdźca z ogonem przypiętym do lewego ramienia. Ten, kto go zerwie, wygrywa, ma prawo wykonać rundę honorową wokół miejsca pogoni, i za rok sam ucieka jako lis.
Obchody święta mają zapewnić dobre wyniki w nadchodzącym sezonie.
Przypisy
- ↑ Hubertustag. albert-schweitzer-stiftung.de. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-10-25)]. [opublikowano: 2009-11-03] (niem.)
- ↑ Święto myśliwych – Hubertus. e-myslistwo.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-03-15)]. na e-myślistwo.
- ↑ a b Hubertus, czyli święto jeźdźców. aktywni.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-12-13)]. na aktywni.pl [opublikowano: 2008-12-29].
- ↑ Allgemeine Forst und Jagdzeitung (German Journal of Forest Research), t. 11, 1835, s. 340 .
- ↑ a b Łukasz Razowski: HUBERTUS – dzień Świętego Huberta. nowepodhale.pl, 2009-09-16.
- ↑ X Hubertus w Spale (17-18 października 2009). lodz.lasy.gov.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-12)]. – Portal Korporacyjny Lasów Państwowych
Media użyte na tej stronie
Autor: Izabella Zamojska, Stary Gierałtów, Licencja: CC BY-SA 2.5
"Polowanie na lisa" podczas "Hubertusa" w Stroniu Śląskim (woj. dolnośląskie)
Autor: Equiferus, Licencja: CC BY-SA 4.0
Początek biegu myśliwskiego oficerów z Łodzi na św. Huberta, około roku 1933. Prowadzi jako master mjr Kazimierz Kozicz.
Autor: Naat, Licencja: CC BY-SA 3.0
Tradycyjna pogoń za lisem w dniu św. Huberta. Łódzki Klub Jeździecki - gonitwa Św. Huberta.